Rakúsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena: Euro
Bankovky v hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur (€ 5 je
sivá, € 50 oranžová, € 10 červená, € 100 zelená, € 20 modrá, € 200 okrová, € 500 fialová).
Mince v hodnotách: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centov, 1 a 2 eurá.

Výmena peňazí a devízy
Zahraničné meny môžete meniť vo všetkých bankách podľa oficiálneho denného kurzu Viedenskej burzy: v zmenárňach na železničných staniciach letiskách vám vystavia manipulačný poplatok. Mena, ktorá nie je zaznamenaná na Viedenskej burze, vám bude vymenená voľným kurzom na trhu. I cestovné kancelárie a hotely rátajú zámenu. Vnútorné a zahraničné platobné protriedky sa môžu meniť v neohraničenej výške.

Otváracie hodiny rakúskych bánk
Pondelok, utorok, streda, piatok
8.00 do 13.30 hod. a 13.30 do 15.00 hod
štvrtok: 8.00 do 12.30 hod. a 13.30 do 17.30 hod.

Kreditné karty
Kreditné karty sú ako platobný prostriedok akceptované v ubytovacích zariadeniach, reštauráciách, obchodoch.

Nárok na vrátenie DPH
Zahraniční turisti so sídlom mimo EU pri nákupe nad euro 72,67, si môžu nárokovať vrátenie DPH. Tovar musí byť riadne doplnený formulárom. Tie sú k dispozícii v obchodoch, ktoré sú označené TAX FREE. Bližšie informácie dostanete v zastúpeniach Osterreich Werbung. www.globalrefund.com.

Reštaurácie a pohostinstvá
Obed sa podáva medzi 12 a 14 hodinou, večera od 18.00 hodiny. Veľa prevádzok však má celodennú ponuku teplej stravy. Keď je hosť spokojný je obvykle, dať obsluhujúcemu personálu vreckové od 5 – 10% výšky účtu.

Nákupy
Podľa typu obchodu a regiónu sú rôzne otváracie časy. Vo všeobecnosti pondelok – piatok 8.00 – 18.00. (obedňajšia prestávka – jedno, alebo dvojhodinová, sobota od 8.00 hod – 12.00 hod (vo väčších mestách a turistických oblastiach do 17. 00 hod). Tabakový tovar je možné dostať v trafikách za originálnu cenu, v hoteloch, reštauráciách, kaviarňach a pohostinstvách s prirážkou.

Kúpele
Rakúsko disponuje množstvom kúpeľov a liečebných miest, kde sa liečia pomocou kúpeľných a klíma-terapií zdravotné problémy, choroby. Všetky metódy liečenia sa priebežne odborne skúmajú a sú právne uznávané. Väčšina týchto liečebných zariadení je zároveň aj miestom turistického ruchu s veľkou ponukou možnosti vyžitia sa pre každého hosťa. Popisy týchto rakúskych ozdravovacích a liečebných miest a kúpeľov a bližšie informácie dostanete v zastúpeniach firmy Osterreich Werbung a na adrese Osterreichischer Heilbader – und Kurorte-verband, Josefsplatz 6, A-1010 Wien, tel.: ++43 1 512 119 04.

Lekárska starostlivosť
Vo všetkých mestách, obciach a väčších miestach sú lekári a lekárne, s dennou a nočnou prevádzkou: zatvorené lekárne sú označené tabuľou, kde je otvorená najbližšia prevádzka. Informácie o lekárskej prvej pomoci dostanete od miestnej polície alebo žandárov, alebo ich nájdete v telefónnom zozname. Všetky horské oblasti majú horskú službu.

Pošta
Pošty sú otvorené od pondelka do piatku, od 8.00 hod do 12.00hod. a od 14. do 18.00hodiny. Pokladňa v piatok len do 17.00 hodiny. Pošty na železničných staniciach vo väčších mestách sú otvorené stále a majú aj nočnú prevádzku, prípadne prevádzku počas soboty, nedele a sviatkov. V rakúskych poštách pri predložení eurošekov, resp. garancii cudzieho eurošeku, dostanete poštový alebo cudzinecký eurošek. Známky kúpite na pošte, v trafike. Poštové schránky sú žltej, resp. oranžovej farby.

Telefón
Telefóny na mince, alebo karty sú vhodné pre telefonovanie vnútri i mimo krajiny a čísla volíte sami. V ubytovacích zariadeniach môžu za telefonovanie v rámci krajiny aj mimo nej požadovať príplatok.

Opera, divadlo, koncerty, hudobné slávnosti
Rakúske divadlá a operné domy majú prevádzku od začiatku septembra do konca júna, koncertná sezóna sa začína v októbri a končí v júni. Otatné hudobné, operetné domy, koncerty, predstavenia majú program v kalendári rakúskyh podujatí.

Kasína
Kasíno v mestečku Baden, pri Viedni a iné kasína v meste Bregenz, Graz, Innsbruck, Kleinwalsertal, Linz, Salzburg, Seffeld vTirolsku, Velden na jazere Worthersse, sú otvorené počas celého roka. Počas letnej a zimnej sezóny je otvorené aj kasíno v Bad Gastein a v Kitzbuhel. Otváracia doba je od 15.00, resp. 17.00 a 19.00hod. Hrá sa ruleta, Black Jack, Poker Punto Banco, koleso šťastia, European Seven Eleven a hracie automaty (s Mega-Austria Jackpot a s Magic 5 Jackpot). Pravidlá hry vám povie personál na požiadanie. Vstup je od 18. rokov. Viac info www.casinos.at .

Voľné dni – sviatky
Nový rok (1. január), Traja králi (6. január), Veľkonočný pondelok, štátny sviatok (1. máj), Na nebevstúpenie panny Márie, Turice Sviatok „Božie telo“, Maria Himmelfahrt (15. august), Národný sviatok (26. október), Všetkých svätých (1. november), Mária Empfangnis (8. december), Prvý sviatok vianočný (25. decembra), Druhý sivatok vianočný (26. decembra).

Sprievodca
Vo všetkých veľkých mestách Rakúska sú skúsení sprievodcovia. Informácie rozdeľujú turistické informačné miesta ako aj veľké cestovné kancelárie.Tieto texty boli spracované podľa informačných materiálov Rakúskej agentúry cestovného ruchu

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...