Holíčske menhiry - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Doposiaľ najvýchodnejšie zisteným miestom výskytu menhirov na území celej Európy je  záhorské mesto  Holíč . Holíčske menhiry, ktoré sú dnes vystavené v lapidáriu, na nádvorí bývalej holíčskej manufaktúry, boli nájdené až v roku 1988. Tieto megality sa našli pri výstavbe neďalekého sídliska SNP.


 V roku 1996  boli kamene rozostavané na nádvorí manufaktúry a mali symbolický tvar slnečných hodín. Na holíčskych menhiroch vidno opracovanie väčším náradím - snáď kameňom alebo primitívnejším kladivom silnými údermi. Na kameňoch vidieť dokonca aj rôzne typy znakov do oblúka, rovné čiary s priečnymi prekríženými líniami a antropomorfné znaky - teda už akoby zobrazujúce ľudí.


Ešte jeden neobvyklý nález sa viaže k holíčskym menhirom. Dva kostrové nálezy pochované pod jedným z kameňov. Nie je však  pravidlom, že by menhirové polia slúžili ako pohrebiská.


V meste Holíč Vás môže okrem holíčskych menhirov zaujať i Múzeum keramiky, veterný mlyn či Holíčsky hrad. Pokiaľ máte radi turistiku, určite oceníte blízkosť Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty s množstvom turistických chodníkov. Oddych a relax ponúka i nemalý počet rybníkov, vodných nádrží  a kúpalísk. Stačí si už len nájsť príjemné ubytovanie a Vaša dovolenka na Záhorí môže začať.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Pochádza z 13. storočí, vyhorel r. 1729, v súčasnosti sa v hradnom areáli robia konzervačné práce. Ruina, stojaca na hradnom brale v tzv. Beckovskej bráne na južnom okraji Trenčianskej kotliny, dokumentuje vyspelosť našej stredovekej architektúry a je dominantou tejto časti Považia.
Téma: Hrad/Zámok
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa