Dillí - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Verejná doprava

Metro

V prevádzke je prvý úsek dillíjskeho metra o dĺžke 8.3 km, ktorý v decembri 2002 otváral indický premiér. V prvej fáze má byť dokončená sieť o dĺžke 62 km, ktorá čiastočne vedie i nad zemou. Z technologického hľadiska je metro veľmi moderné, jeho účelom je znížiť znečistenie a závislosť obyvateľov Dillí od automobilovej prepravy.

 

Pre zlepšenie dopravy v meste majú slúžiť tzv. flyovers. Ťažisko dopravy v meste ostane na automobiloch a tak dopravné zápchy, hluk a znečistenie ostanú permanentnými nuansami.

  Autobus

V Dillí premáva verejná autobusová doprava, ktorá v súčasnosti konverguje na pohon CNG alebo podzemného plynu.

 

The Delhi Transport Corporation prevádzkuje centrálnu autobusovú sieť, ktorú tvorí flotila 2 000 autobusov jazdiacich na 814 linkách.

 

DTC vypravuje dva krát denne turistické autobusy k hlavným mestským pamätihodnostiam, DTC prevádzkuje i nočné spoje.

 

DTC Daily Green Card zakúpite v Scindia House alebo v jednom z 36 ďalších miest na zakúpenie pasov – Červená pevnosť, Delhi Gate a Shahdara Terminal.

 

Najvhodnejším spôsobom prepravy po meste je taxík alebo auto-riška. Nedávno vyšlo vládne nariadenie, ktoré núti v mene ochrany životného prostredia jazdiť taxíky a auto-rikše na CNG. Dillí spolu s Kalkatou a Mumbajom sa radia medzi najznečistenejšie indické mestá.   

 

Úrady sa taktiež snažia donútiť dillíjskych taxikárov k inštalácií taxametrov, ktoré nie sú veľmi obľúbené medzi vodičmi taxíkov a rikší.

  Rikše

Auto-rikše sú vozidlá otvorené po stranách, ďalej v metropole jazdia motorizované bicykle s troma kolesami premávajúce z a do Dillí, je možné ich zastaviť hocikde na ceste. Návštevníci nech sa pripravia na nepohodlnú jazdu po výmoľoch na dillíjskych cestách.

 

V meste jazdia i rikše so 4 a 6 sedadlami za pevne stanovené ceny, ich ťažisko pôsobenia je na ceste medzi Červenou pevnosťou a bazárom Palika ležiacom v oblasti Connaught. V Starej Dillí sa využívajú rikše na krátke vzdialenosti. Jazdné je nutné dohodnúť pred začiatkom výletu. Vodiči rikší očakávajú prepitné aspoň vo výške 10% z ceny jazdy.

  Taxík

Žlte a čierne taxíky je možné objednať si na miestnych stanovištiach taxíkov za fixne stanovené ceny. Taxíky si môžu návštevníci hotelov objednať v hoteloch, ich vodiči vo všeobecnosti neočakávajú prepitné. Za jazdu medzi 23:00 a 05:00 je 100% príplatok. Podobne ako pri automobiloch, i pri auto-rikšach sú oficiálne stanovené sadzby, cena za dopravu sa dá zjednať.

 

Jazdenie v meste

Neustály chaos, ktorý panuje v Starom Dillí, otestuje zručnosti nejedného vodiča, ktorý sa musí predierať pomedzi cyklistov, rikše, autobusy, nákladné autá, voľne sa prechádzajúcimi kravami, kozami a slonmi. 

 

Jazdenie nočnou Dillí môže byť nebezpečné, parkovacích miest je len veľmi málo.

 

Prenájom vozidla

V indickej metropole majú zastúpenie Avis, ktoré sa nachádza pri hotely Oberoi, Hertz na Chankyapuri a Wheels Rent A Car (tel: (011) 2331 8695).

 

Väčšina hotelov tiež zabezpečuje prenájom automobilov pre svojich klientov. Pri jazde Indiou sa vyžaduje medzinárodný vodičský preukaz a pri prenájme sa požaduje vek vodiča aspoň 25 rokov. Poistenie je nutné zo zákona.

 

Prenájom bicyklov a skútrov

Na jazdu bicyklom po Novom Dillí je potrebná značná miera odvahy, bezpečné je jazdenie po širokých bulvároch, ktoré nie sú až tak preplnené. Prenajímanie bicyklov je problematické.

 

Nachádza sa tu niekoľko nemenovaných obchodov na Pahar Ganj, neďaleko hotela Vivek, ktoré prenajímajú bicykle.

 

Inder Motors sídliaci na ulici Hari Singh Malwa, prenajímajú nové i second-hand motocykle značky Enfields, zatiaľ čo Lucky Auto Accessories sídliaci na ceste Shri Kishan Dass, skladuje Enfield Bullets.