Dillí - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Dillí bolo hlavným mestom rôznych kultúr, čo sa odráža v jeho mnoho etnickom, kultúrne aj nábožensky pestrom obraze. Nachádza sa tu veľa nádherných monumentov, akými sú napr. Jama Masjid a Lal Qila pochádzajúce z moghulských čias, chrámy Birla Mandir a Chattarpur reprezentujú severo a juhoindický architektonický štýl.

Hrobka panovníka Sardafdžanga sanachádza na opačnom konci ulice Lody Road. Je podobného architektonického štýlu ako Humajúnova hrobka.

 

Medzi najatraktívnejšie pamätihodnosti sa radí Staré Dillí, Červená pevnosť a Jama Masjid. Prechádzka po Starom meste, ktoré je známe i pod názvom Shahjahanabad –pomenovanom po cisárovi Mughalskej ríše zo 17. storočia, je fascinujúcim zážitkom.

 

Bazár Chandni Chowk hrá všetkými farbami a frenetickou aktivitou. Staré mesto sa rýchlo rozkladá, je v ňom možné ešte zazrieť jagajúcu sa mešitu alebo pyšné meštianske domy ukryté za obchodíkmi.

 

Južne od Starého Dillí sa nachádza štvrť Rajpath a budovy na kopci Raisina Hill (Rashtrapati Bhavan a Secretariat), ktoré formujú centrum britského Nového Dillí. Po hlučnom Starom meste prichádza pokoj, elegancia a barok. Medzi Starým Dillí a Rajpath leží Connaught Place, kde sú situované obchody, banky, bary, reštaurácie a hotely.

 

Južne cez listnatú enklávu Nového Dillí návštevník narazí na starobylé monumenty stredovekého Dillí. Humajúnová hrobka a záhrady Lodhi sú dostupné z mestského centra. Komplex Qutb Minar, rozľahlý a hrozivý Tughluqabad a zvyšky Haus Khaz sú situované hlbšie v južných predmestiach.

 

Najjednoduchším spôsobom prepravy od jednej atrakcie k druhej je taxík alebo auto-rikša. Prezeranie pamiatok v Dillí môže byť vyčerpávajúce kvôli výparom z dopravy, prachu a letným horúčavám. Je však zážitkom, na ktorý bude návštevník dlho spomínať.