Dillí - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Lal Quila(Červená pevnosť)

Červená pevnosť dominuje v Starom Dillí, radí sa medzi najväčšie v Indii. Dal ju postaviť Šáh Džahán (panovník, ktorý dal postaviť aj Tádž Mahal), keď sa rozhodol preniesť hlavné mesto opäť z Agry späť do Dillí. Jej výstavba prebiehala v rokoch 1651 - 1656.

Vo vnútri bašty sa nachádzajú nádherné Mughalské budovy zo 17-násteho storočia, ktoré slúžili ako mestské štvrte vyhradené pre cisára, jeho sprievod a rodinu. Bezchybná vyváženosť a proporcie týchto budov ako i spletitá dekorácia pôsobia značne kontrastne vzhľadom na vojenský charakter pevnosti.

 

Vráta Lahore, ktoré sa nachádzajú v západnej časti pevnosti, sa stali symbolom boja za nezávislosť. 

 

Adresa: vchod od Lahori alebo Chatta Chowk.

Otváracie hodiny: Ut-Ne, úsvit – súmrak.

Vstup za poplatok.

 

Jama Masjid

Jama Masjid je najväčšia mešita v Indii, ktorá je majstrovským dielom mughalskej architektúry. Založil ju v r. 1784 Tipu Sultán. Charakteristickým znakom tohto elegantného, dvojposchodového božieho chrámu je filigránska dvojica 70m vysokých minaretov. K ich vrcholu vedie 122 úzkych schodov, namáhavý výstup sa návštevníkom odvďačí nádherným výhľadom na Dillí.

 

Mešita stojí za pevnostným múrom, neďaleko zachovaného zbrojného skladu.

 

Adresa: Matya Mahal, Bho Jala

Otváracie hodiny: denne úsvit – súmrak, zatvorené v čase modlitieb.

Vstup bez poplatku, za poplatok do minaretu.

 

Qutb Minar

Prvý sultán Dillí Qutb-ud-din Aybak bol bývalý otrok, ktorý sa stal generálom a potom aj sultánom. Qutb-ud-din zahájil výstavbu pôsobivej veže Qutub Minar koncom 12-násteho storočia na ruinách starého hinduistického chrámu, ktorá mala byť symbolom víťazstva moslimov nad Indiou.

 

72,5m vysoká veža má päť poschodí, je postavená z červeného pieskovca a dekorovaná kaligrafickým písmom koránu. Dve vrchné úrovne sú obložené z bieleho mramoru. 

 

V okolí mešity sa rozprestierajú ďalšie stavby, neďaleko stojí železný stĺp (Iron Pillar) s 98% obsahom železa. Stĺp podľa všetkého pochádza z obdobia panovania kráľa Čandraguptu (roky 375 až 413).

 

Adresa: Qutb Minar komplex.

Otváracie hodiny: denne úsvit - súmrak.

Vstup za poplatok.

 

Rashtrapati Bhavan a Rajpath

Vojnový pamätník Rajpath je situovaný medzi Secretariat Buildings a India Arch, navrhol ho Lutyens v r. 1921. Rajpath je jednoduchej konštrukcie, ktorá je lemovaná stromami, fontánami a bazénmi. Architektonický zámer bol ten, aby sa pamätník stal epicentrom britskej Indie. Budovy sekretariátu kombinujú klasické a orientálne detaily, vyjadrujú štatút koloniálnej moci.

 

Rashtrapati Bhavan je pôsobivý palác väčší ako Versailles, ktorý bol postavený ako miestokráľovská  rezidencia a v súčasnosti je oficiálnym sídlom indického prezidenta.

 

Otváracie hodiny: podľa jednotlivých oddelení, otvorený denne 09:00-16:00 (február-marec).

Vstup bez poplatku.

 

Národné múzeum

Na prehliadku múzea je nutné vyčleniť si niekoľko hodín, aby návštevník získal slušný obraz o indickej kultúre. Múzeum uchováva artefakty pochádzajúce z 5000 ročnej indickej histórie. Medzi najcennejšie sa radia exponáty z údolia Indus, vyrezávané piliere a sochy z ríše Maryan (250 p.n.l.), gupta terracottas datované od r. 400, figuríny z pieskovca nájdené v chráme Pallava, kamenné a bronzové sochy Budhu, Tibetské rukopisy, modely a masky Naga, maľovaný hodváb zo strednej Ázie a galéria 300 hudobných nástrojov, mughalské odevy, tapisérie, ornamenty a zbrane.

 

Otváracie hodiny: Ut-Ne 10:00-17:00.

Vstup za poplatok.

 

Chandni Chowk

Bazár, ktorý sa rozprestiera v okolí Chandni Chowk, v Starom Dillí, poskytuje návštevníkovi dennodenný obraz dillíjskeho života. Jeho obchody a stánky sú plné rozmanitého tovaru, ktorý siaha od rýb po hydinu a second-hand tovar, od drahých kameňov po zlato, ďalej sa tu predávajú turbany a náhradné diely do automobilov.

 

Krytý Gadodial Market je zameraný na predaj korenín, sušeného manga, lotosových semien, cukru. Chawris Bazaar je natlačený obchodmi, v ktorých s predáva medený a bronzový Budha, Vishnus a Krishnas.

 

Otváracie hodiny: denne, približne 10:00-18:00; väčšina obchodov je zatvorených v Ne.

Vstup bez poplatku.

 

Hrobka panovníka Humajúna

Hrobka panovníka Humajúnaje situovaná v mestskej častiNizamudin, predstavuje typickú stavbu záhradných hrobiek. Je úžasným príkladom mughalskeho architektonického štýlu, ktorý reprezentuje kombinácia dómu, mauzólea a priľahlého priestranstva v dokonalých proporciách.

 

Hrobka sa nachádza v štvorcovej záhrade, ktorá je predelená križovatkami vodných kanálov a cestičiek. V ostatných rokoch boli záhrady zreštaurované a tak ich návštevník uvidí ako v čase najväčšej slávy.

 

Adresa: Lodhi Road a Mathura Road

Otváracie hodiny: denne úsvit – súmrak.

Vstup za poplatok.

 

Lotosový chrám (Baha’i)

Známy je i pod názvom Lotosový chrám. Moderný chrám Baha’i sa často porovnáva s operou budovy v Sydney. Obrovský okvetný lístok Rajasthani Macrana je v tvare lotosu, ktorý symbolizuje 9 duchovných ciest viery Baha’i reprezentujúcej náboženskú toleranciu. V blízkosti chrámu sú situované nádherné záhrady.

 

Otváracie hodiny: Ut-Ne 09:00-19:00 (v lete); Ut-Ne 09:30-17:30 (v zime), zatvorený v pondelok.

Vstup bez poplatku.

 

Purana Qila (Stará pevnosť)

Dillí 16-násteho storočia malo centrum v pevnosti Purana Qila, ktorá stojí v Indraprastha. Budova Qila-i-Kuhna Masjid sa zachovala dodnes, je vynikajúcou fúziou islamského a hinduistického štýlu. Prestavať ju dal afganský dobyvateľ Šer Šah Suri v r. 1541. Šer Mandal je observatórium oktagonálneho tvaru a knižnica. Severné vráta Talaqi-Darwaza boli čiastočne prestavané, v pevnosti je malé múzeum.

 

Otváracie hodiny: denne úsvit - súmrak (pevnosť); denne 08:00-18:30 (múzeum).

Vstup je za poplatok.

 

Národná galéria moderného umenia.

národnej galérii Moderného umenia sa nachádza rozsiahla kolekcia indického umenia minulého storočia. Zastúpenie tu má bengálsky básnik a umelec Tagore. Medzi vzácne exponáty sa radia i obrazy Amrita Sher-Gila (1913-1941). Galéria sídli v budove Jaipur, ktorá bola v minulosti rezidenciou maharadžu Jaipuru.

 

Otváracie hodiny: Ut-Ne 10:00-17:00.

Vstup za poplatok.

  Tughluqabad

Tughluqabad je tretím mestom v rámci Dillí, ktoré založil Ghiyath al-Din Tughluq v r. 1321. Pôsobivá a mohutná pevnosť Tughluqabad je vojenským pamätníkom, ktorý sa delí na tri časti:

-širšia oblasť, zastavaná budovami pozdĺž obdĺžnikovej základne,

-citadela a jej veže známe pod názvom Bijai-Mandal,

-a oblasť, v ktorej sa nachádzal palác a rezidencie.

 

Pod mohutnými hradbami sa nachádza hrobka Ghiyas-ud-din Tughluq, staviteľa Tughluqabadu. Z horného poschodia citadely je nádherný výhľad na južné Dillí.

 

Otváracie hodiny: denne úsvit -  súmrak.

Vstup za poplatok.