India - Geografia a Fakty

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Štátne zriadenie: republika


Rozloha: 3 287 590 km²


Počet obyvateľov: 1 147 995 898 (2008)


Hlavné mesto: Delhi (14 mil. obyv.)


Iné významnejšie sídla: 25 zväzových štátov a 7 ústredne spravovaných území


Najvyšší bod: Káčaňdžunga, 8 586 m


Najvýznamnejšie rieky: Indus, Ganga a Brahmaputra


Úradný jazyk: dva hlavné úradné jazyky hindčina a angličtina, ďalej 17 úradných jazykov (telugčina, bengálčina, maráthčina, tamilčina, urdčina, gudžaráčina, kannadčina, malajálamčina, orijačina, pandžábčina, assámčina, kašmírčina, konkančina, manipurčina, nepálčina, sanskrit, sindhčina)


Mena: indická rupia (1 rupia = 100 paisov)


Susedia: Bangladéš, Bhután, Mjanmarsko, Čína, Nepál, Pakistan


Štátny sviatok: 26. jan. (Deň republiky)


Rasové a národnostné zloženie: Indovia – viac ako tisíc národnostných skupín (99 %), iné – Číňania, Tibeťania, Európania (1 %)


Náboženstvo: hinduizmus (80,3 %), islam (11 % – suniti 8,2 %, šiiti 2,8 %), rímskokatolícke (2,4 %), sikhské (1,1 %), budhizmus (0,7 %), džainisti (0,5 %), iné (4 %)


Časové pásmo: Slovensko+ 4,5 hod.


Medzinárodná poznávacia značka: IND


Internetová doména: .in


Smerové telefónne číslo: +91


Elektrina: 230 - 240 V


Doklady a víza: cestovný pas


Veľvyslanectvo:

Veľvyslanectvo SR v Iindii: Embassy of the Slovak Republic
50/M Niti Marg, Chanakyapuri
New Delhi (Nové Dillií) 110021
Republic of India (India) tel. 009111/2688 9071, 2611 1075
fax 009111/26887 7941
E-mail: skdelhi@giasdl01.vsnl.net.in


India je krajina kontinentálnych rozmerov, ktorá leží v Južnej Ázii. Obmývajú ju vody Arabského mora, Indického oceána a Bengálskeho zálivu. Na severe krajiny sa dvíha Karakoram s najvyšším vrchom krajiny (Godwin Austen alebo K2, 8616 m n. m.). a zaľadnené štíty Himalájí. Tie prevyšujú 8000 m n. m. Horstvá sa na juhu príkro zvažujú do Indogangskej nížiny, čo je vlastne spoločné pomenovanie štyroch odlišných nížin. Na severovýchode presahuje do Indie časť nížiny z povodia Indusu. Ganga a jej prítoky tečú ďalšou nížinou. Do Indie presahuje západná časť Bengálskej nížiny na delte Gangy a Brahmaputry. Posledná je nížina, ktorou preteká Brahmaputra. Stred a juh krajiny vypĺňa Dekanská plošina. Budujú ju staré horniny a na severozápade rozsiahly čadičový pokrov. Dekanská plošina sa zvažuje od západu na východ. Na jej západe sa strmo dvíha Západný Ghát lemovaný nížinou Malabarského pobrežia. Na jej východe leží Východný Ghát hraničiaci s Koromandským pobrežím.


Druhá najľudnatejšia krajina Zeme získala nezávislosť roku 1947. Má bohaté zásoby nerastných surovín (čierne uhlie, ropa, zemný plyn, železná ruda, mangán, bauxit, sľuda, rudy farebných kovov, zlato a diamanty). Popri zmodernizovanom a rozširujúcom sa ťažkom priemysle (hutníctvo železa, výroba ocele) má stále vedúcu úlohu ľahký priemysel (výroba textilu a potravín) nielen počtom zamestnaných, ale aj hodnotou produkcie. Väčšinu spotrebného tovaru dodávajú malovýrobcovia. Dynamicky sa rozvíjajúce odvetvia sú výroba strojov a chemický priemysel.


Vedúce postavenie v hospodárstve krajiny má poľnohospodárstvo, ktoré je pomerne na nízkej úrovni s nedostatkom kapitálu. Na polovici ornej pôdy sa pestujú základné potravinové plodiny (ryža, pšenica, proso, kukurica, strukoviny a olejniny). Vzhľadom na výkyvy počasia musí krajina v niektoré roky dovážať potraviny. Vo vývoze majú významné postavenie technické plodiny a pochutiny (bavlna, juta, čaj, cukrová trstina, tabak, koreniny, koks). Pre nedostatočné pestovanie kŕmnych plodín zaostáva chov zvierat, hoci ich počet je značný (ovce, hydina). Stavy hovädzieho dobytka, kôz a byvolov sú najvyššie na Zemi. Vzhľadom na vierovyznanie len pätina obyvateľov konzumuje mäso. Príjmy z cestovného ruchu nie sú ešte podstatné.Súvisiace linky

CIA factbook - aktuálne a podrobné faktografické údaje o krajine ...

CIA factbook - aktuálne a podrobné faktografické údaje o krajine ...