Dillí - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Dillí (Delhi) je najväčšie mesto Indie a správne stredisko zväzového územia National Capital Territory of Delhi (NCT, pozn. okrem 28 zväzových štátov sa Indická republika skladá aj so 7 zväzových teritórií), ktoré sa pre praktické účely považuje za jednu administratívnu jednotku.

Metropola leží v severozápadnej časti Indickej republiky (28°23'' s.š. a 77°7'' v.d.) o rozlohe 1 483 štvorcových kilometrov v priemernej nadmorskej výške 293 m.

 

Dillí je šieste najľudnatejšie mesto na svete, ktoré má v aglomerácií 15.3 miliónov obyvateľov. Bolo hlavným mestom viacerých indických kráľovstiev a má vyše 60 000 popísaných monumentov. Historický význam metropoly vyplýva z jej strategickej polohy v severnej Indii, medzi horami Aravalli, čo mestu umožnilo kontrolovať obchodné cesty smerujúce zo severozápadu k rieke Gange.

 

Dillí zastrešuje aj hlavné mesto Indickej republiky Nai Dillí (Nové Dillí), ktoré je neoddeliteľnou súčasťou mesta a sídlom federálnych vládnych orgánov. Okrem Naí Dillí sa Národné zväzové teritórium Dillí delí na ďalších 8 dištriktov: Centrálne, Severné, Južné, Východné, Severovýchodné, Juhozápadné, Severozápadné a Západné Dillí. Cez mesto preteká jedna z najposvätnejších hinduistických riek Jamuna.

 

Názov Dillí má nejasnú etymológiu. Jedna teória vraví, že je odvodený od mena maurijského kráľa – maharadžu Dhillu, iná že vzniklo z perzského slova Dahleez (prah), alebo že pôvodný názov bol Dhillika.

 

Indickú metropolu možno geograficky rozdeliť na tri časti: planinu Jamuny, vrchovinu a planinu Gangy. Jamuna je hlavným vodným tokom Dillí, väčšia časť mesta leží na jej západnom brehu.

 

Dillí je kozmopolitné mesto s viacnárodnou populáciou, sídli tu viac ako 160 zastupiteľstiev. V roku 2003 malo po Bombaji najviac obyvateľov v Indii. Na 1000 mužov pripadá 821 žien, gramotnosť je 81.67%.

 

Štát Dillí je najhustejšie osídleným štátom Indie s 9294 osobami na km2. Najrozšírenejším náboženstvom je hinduizmus, ktorý praktikuje 82% obyvateľov, okrem toho je tu silná komunita moslimov (11.7%), sikhovia (4.0%), džinisti (1.1%), kresťania (0.9%) a budhisti. Hindu je hlavným hovoreným aj písaným jazykom, okrem toho sa oficiálne používa angličtina, pandžábčina a urdu.