Benátky - Odporúčame

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
1/2 dňa
Padova

Mestečko Padova je situované vo vzdialenosti 35km západne od Benátok, ktoré charakterizuje živý ruch, starobylá univerzita (druhá najstaršia po Bolonskej) a pozoruhodná CappelladiScrovegni, v ktorej sa nachádzajú Giottove nádherné fresky.

Mesto má prezývku LaDotta (učená), pretože vychovalo veľkých mysliteľov – Livy, Petrarch, Dante a Galileo a neskôr sa stala jedným z najdôležitejších stredísk medicínskeho vzdelávania v Európe. Súčasťou univerzity je AnatomicalTheatre.

Počas Druhej svetovej vojny bolo mesto značne zničené. Arkádové ulice, ktoré obklopujú námestia PiazzadelleErbe a PiazzadellaFrutta, pochádzajú zo Stredoveku, Shakespeare tu napísal hru TamingoftheShrew.

Turistický zaujímavé je miestne trhovisko, všade voňajú bylinky, zelenina a kvety z nádherných benátskych plání.

BasilikaSv. Antonia (tel: (049) 824 2811) odráža byzantský vplyv Sv. Marka, je vyhľadávaným putovným miestom pre uctenie Sv. Antónia. Budova je strohá, má nedostatok dekoračných motívov, interiér je napodobeninou byzantských diel. Cenný je vysoký oltár od Donatella, ako i jeho majestátny jazdec na koni – Gattamelata.

1 deň
Verona

Je mestečko s romantickými uličkami a balkónom, pod ktorým dvoril Rómeo Júlii. Obyvatelia Veroni sú plní emócií, otvorení voči turistom. Shakespeare nikdy nenavštívil mesto a milenci sú len romantickou fikciou.

V súčasnosti mesto ponúka kvalitnú opernú scénu, dominantné námestie Piazza Bra, Arenu¸ ktorá bola postavená v prvom storočí a považuje sa za najlepšie zachovaný amfiteáter v Taliansku.

Bol čiastočne poškodený pri zemetrasení, je fialovej farby a biele steny arény si pamätajú časy brutálnych športov, ktoré sa tu konali. Dnes sa v amfiteátri usporadúvajú operné festivaly a iné predstavenia.

Potulovaním po meste narazíte na množstvo mostov, námestí a románskych kostolov.

SanZeno je kráľom Veronských kostolov, má zebrovitú zvonicu. Je tu pochovaný kráľ Pipin Krátky. Fasáde dominuje ružové okno z 12-násteho storočia, ktoré zobrazuje Koleso Šťastia, vchod je z vyrezávaného dreva osadený bronzovými dverami.

Na oltári je zobrazený Mantegnaský triptych – dramatická maľba využívajúca hru svetla prichádzajúceho z okna na pravej strane.

Verona leží približne 100km západne od Benátok, medzi Milánom a Benátkami. Hlavný turistický úrad sa nachádza na Via dell''Alpini 11, Piazza Bra, blízko Arena, je otvorený po celý rok (Ut – So 09:00-19:00, Po, Ne 09:00-15:00).