Slovenské národné múzeum – Múzeum národnej kultúry –Bojnický zámok - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Múzeum národnej kultúry sídli v národnej kultúrnej pamiatke Zámok Bojnice neďaleko rovnomenných kúpeľov, v hornonitrianskom regióne. Je to špecializované umelecko-historické múzeum zamerané na dokumentáciu dokladov o umelecko-historickom a stavebnom vývoji Zámku Bojnice. 


Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších na Slovensku. Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty našej krajiny a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. V roku 1950  v ňom vzniklo múzeum národnej kultúry. Expozície Múzea národnej kultúry prezentujú interiéry zámku dokumentujúce bývanie šľachty v uplynulých storočiach.


Zbierkový fond Slovenského národného múzea pozostáva z maliarskych, sochárskych a umelecko-remeselných prác od obdobia gotiky, cez renesanciu, barok, klasicizmus až po neoslohy v 19. storočí. V zbierkach sú zastúpené maliarske diela významných európskych majstrov.


Zaujímavý a nesmierne cenný v Múzeu národnej kultúry je aj vzácny Bojnický oltár od Narda di Cione. Vzácne sú i turecké tapety v Orientálnom salóne, ako aj strop v Zlatej sále. Súčasťou expozície je jaskyňa, ktorá leží pod zámkom.


Počas dovolenky v Bojniciach nezabudnite na históriou opradenú lipu kráľa Mateja, ktorá rastie v areáli Bojnického zámku. Svoj históriou naplnený program môžete prestriedať oddychom na známom bojnickom termálnom kúpalisku. Obísť by ste nemali ani vyhľadávanú zoologickú záhradu, či Prepoštskú jaskyňu. Ubytovanie priamo v kúpeľoch Bojnice či v priľahlom meste Prievidza si môžete najmä v letných mesiacoch rezervovať dopredu. Stačí si len vybrať z bohatej ponuky.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov.
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bojnice
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Trenčianske Teplice patria medzi najstaršie a veľmi vyhľadávané kúpele Slovenska. Moderné metódy komplexnej balneoterapie na báze liečivých prameňov, mineralizovaného sírneho bahna a doplnkovej pohybovej liečby, fyzikálnej terapie, medikamentóznej liečby a dietetiky zaraďujú Trenčianske Teplice medzi významné centrá boja proti reumatickým chorobám.
Téma: Kúpele
Východiská: Trenčianske Teplice
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov