Východoslovenské múzeum - Košice - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Východoslovenské múzeum v Košiciach patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Vzniklo roku 1872 ako spolkové múzeum pod názvom Hornouhorské múzeum. Iniciátorom myšlienky založiť inštitúciu, ktorá by sa starala o záchranu pamiatok z Košíc a okolia, bol Imrich Henszlmann.


Za vyše 130-ročnej existencie Východoslovenské múzeum v Košiciach spravuje takmer pol milióna zbierkových predmetov z oblasti dejín umenia, umeleckých remesiel, histórie, numizmatiky, etnografie, prírodných vied, fotografie. Východoslovenské múzeum v Košiciach má tri odborné okruhy  prírodovedný, historický a umeleckohistorický. Reprezentatívny výber zo zbierok múzea je prezentovaný v tematicky ucelených deviatich expozíciách: Príroda Karpát, Storočia v umení, Ľud  tvorca trvalých hodnôt, Košický zlatý poklad, Peniaze v našich dejinách, Zlatnícke umenie, Pamätný dom Františka II. Rákócziho, Umelecké kovolejárstvo na východnom Slovensku a Miklušova väznica. V areáli múzea sa nachádza aj drevený kostolík z Kožuchoviec. 


Východoslovenské múzeum nie je jediným múzeom v Košiciach. Atraktívne je najmä unikátne Technické múzeum s expozíciou letectva, ktoré určite stojí za návštevu. Metropola východného Slovenska – Košice, ponúka dovolenkárom množstvo zaujímavostí. Spoznať ich za jeden deň je nemožné, preto sa turistom odporúča nájsť si v meste ubytovanie a spoznávať jeho pamiatky ako aj okolie postupne. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov