Východoslovenské múzeum - Košice - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Východoslovenské múzeum v Košiciach patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Vzniklo roku 1872 ako spolkové múzeum pod názvom Hornouhorské múzeum. Iniciátorom myšlienky založiť inštitúciu, ktorá by sa starala o záchranu pamiatok z Košíc a okolia, bol Imrich Henszlmann.


Za vyše 130-ročnej existencie Východoslovenské múzeum v Košiciach spravuje takmer pol milióna zbierkových predmetov z oblasti dejín umenia, umeleckých remesiel, histórie, numizmatiky, etnografie, prírodných vied, fotografie. Východoslovenské múzeum v Košiciach má tri odborné okruhy  prírodovedný, historický a umeleckohistorický. Reprezentatívny výber zo zbierok múzea je prezentovaný v tematicky ucelených deviatich expozíciách: Príroda Karpát, Storočia v umení, Ľud  tvorca trvalých hodnôt, Košický zlatý poklad, Peniaze v našich dejinách, Zlatnícke umenie, Pamätný dom Františka II. Rákócziho, Umelecké kovolejárstvo na východnom Slovensku a Miklušova väznica. V areáli múzea sa nachádza aj drevený kostolík z Kožuchoviec. 


Východoslovenské múzeum nie je jediným múzeom v Košiciach. Atraktívne je najmä unikátne Technické múzeum s expozíciou letectva, ktoré určite stojí za návštevu. Metropola východného Slovenska – Košice, ponúka dovolenkárom množstvo zaujímavostí. Spoznať ich za jeden deň je nemožné, preto sa turistom odporúča nájsť si v meste ubytovanie a spoznávať jeho pamiatky ako aj okolie postupne. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa na okraji Jasovskej planiny vo východnej časti Slovenského krasu. Vznikla eróziou Bodvy. Jaskyňa vyniká bohatstvom rozmanitých kvapľov, charakteristické sú vrkočovité stalaktity, palicovité stalagmity, mohutné nástenné vodopády a mohutné pagody rôzneho tvaru a sfarbenia. Prevádzkový okruh je dlhý 655 m.
Téma: Jaskyňa