Vršatský hrad - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Nad obcou Vršatské Podhradie sa na vápencových útesoch Vršatských bradiel, ktoré vytvárajú dominantu Bielych Karpát, nachádza ruina hradu Vršatec. Pochádza z 13. storočia. 


Vršatský hrad je najvyššie položeným hradom na vápencovom brale na Slovensku. Prvýkrát sa v písomných pamiatkach spomína už v 14. storočí, a to ako kamenný objekt vo vlastníctve Matúša Čáka. Neskôr boli známy aj ďalší majitelia ako napr. Stibor zo Stiboríc, kráľovná Barbora, kráľovná Alžbeta, zemania zo Skopnej, či rod Jakušičovcov. 


Vršatský hrad sa skladal z horného hradu so štvorbokou pozorovacou vežou a z nižšie položeného predhradia, z ktorého vznikol v druhej polovici 16. a v 17. stor. dolný hrad s vencom opevnenia. Prístup do horného hradu viedol cez unikátny skalný tunel a po schodoch vytesaných do skaly. Vršatský hrad vyhorel v roku 1708 za rákócziovských povstaní a odvtedy pustol. V súčasnosti vedie k hradu pohodlná asfaltová cesta. Spomedzi ruín sa otvára nádherný výhľad na celé Vážske podolie, Strážovské vrchy a Veľkú Fatru.


Vršatský hrad však nie je jedinou zaujímavosťou tohto kraja. Len o pár kilometrov ďalej sa nachádza hrad Lednica, sklárske múzeum v kaštieli Lednické Rovné alebo hrad v Ilave. Zaujímavé sú aj zaniknuté kúpele Belušské Slatiny, ktoré sú dnes obľúbenou rekreačnou oblasťou. Strážovské vrchy a Biele Karpaty totiž vytvárajú ideálne podmienky na dovolenku v prírode. Stačí si len vybrať z ponúk ubytovania a oddych sa môže začať.   

Na okolí doporučujeme navštíviť

Dominanta Trenčína i tejto časti Považia. Najväčší význam mal za Matúša Čáka (Trenčianskeho), ktorý vládol skoro celému Slovensku. V hrade sú expozície Trenčianskeho vlastivedného múzea.
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Trenčín
Pochádza z 13. storočí, vyhorel r. 1729, v súčasnosti sa v hradnom areáli robia konzervačné práce. Ruina, stojaca na hradnom brale v tzv. Beckovskej bráne na južnom okraji Trenčianskej kotliny, dokumentuje vyspelosť našej stredovekej architektúry a je dominantou tejto časti Považia.
Téma: Hrad/Zámok
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Trenčianske Teplice patria medzi najstaršie a veľmi vyhľadávané kúpele Slovenska. Moderné metódy komplexnej balneoterapie na báze liečivých prameňov, mineralizovaného sírneho bahna a doplnkovej pohybovej liečby, fyzikálnej terapie, medikamentóznej liečby a dietetiky zaraďujú Trenčianske Teplice medzi významné centrá boja proti reumatickým chorobám.
Téma: Kúpele
Východiská: Trenčianske Teplice