Vršatské bralá - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Vršatské bralá majú na území okresu Ilava dominantné postavenie. Nielen rozlohou a výškou, ale predovšetkým bohatosťou rôznorodej kveteny, vysokou krajinárskou a estetickou hodnotou územia. Obrovský skalný masív sa čnie nad okolitou krajinou ako skalná hradba viditeľná už z veľkej diaľky. 


Vršatské bradlá sú rozdelené skalnou úžinou na dve časti. V západnej časti bradiel sa nachádzajú aj pozostatky Vršatského hradu. Bradlá, spolu so susednou Chmeľovou (925 m n. m.) sú budované šedými, ružovými a bielymi, čiastočne krinoidnými vápencami. Morfologicky predstavujú klasický príklad selektívnej erózie, keď pevnejšie vápencové členy bradiel boli vypreparované z okolitých kriedových a paleogénnych menej odolných súvrství. 


Zvetrávaním a následným rozpadom vznikli tu bizarné skalné útvary, veže a vežičky, stĺpy, rozoklané útesy, drobné skalné mestá spestrené borovicou sosnou a miestami tisom obyčajným. 


Vršatské bralá  však nie sú jedinou zaujímavosťou tohto kraja. Len pár kilometrov ďalej sa nachádza hrad Lednica, sklárske múzeum v kaštieli Lednické Rovné alebo hrad v Ilave. Zaujímavé sú aj zaniknuté kúpele Belušské Slatiny, ktoré sú dnes obľúbenou rekreačnou oblasťou. Strážovské vrchy a Biele Karpaty totiž predstavujú ideálne podmienky pre dovolenku v prírode. Stačí si len vybrať z ponúk ubytovania a váš oddych môže začať.  



Na okolí doporučujeme navštíviť

Dominanta Trenčína i tejto časti Považia. Najväčší význam mal za Matúša Čáka (Trenčianskeho), ktorý vládol skoro celému Slovensku. V hrade sú expozície Trenčianskeho vlastivedného múzea.
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Trenčín
Pochádza z 13. storočí, vyhorel r. 1729, v súčasnosti sa v hradnom areáli robia konzervačné práce. Ruina, stojaca na hradnom brale v tzv. Beckovskej bráne na južnom okraji Trenčianskej kotliny, dokumentuje vyspelosť našej stredovekej architektúry a je dominantou tejto časti Považia.
Téma: Hrad/Zámok
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Trenčianske Teplice patria medzi najstaršie a veľmi vyhľadávané kúpele Slovenska. Moderné metódy komplexnej balneoterapie na báze liečivých prameňov, mineralizovaného sírneho bahna a doplnkovej pohybovej liečby, fyzikálnej terapie, medikamentóznej liečby a dietetiky zaraďujú Trenčianske Teplice medzi významné centrá boja proti reumatickým chorobám.
Téma: Kúpele
Východiská: Trenčianske Teplice