Spišská kapitula - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 História Spišskej Kapituly je úzko prepojená s históriou Spišského hradu. Kapitula sa nachádza na východnom svahu Martinského kopca, v západnej časti Spišského Podhradia, na Spiši. Toto malé cirkevné sídlo pozostáva zo vzácnych objektov, ktoré slúžili na vykonávanie duchovných a administratívnych funkcií spišského biskupstva.


Katedrála má mimoriadne vzácny interiér – predovšetkým gotické oltáre, sochy, náhrobné tabule, náhrobky, kalichy, zvony a podobne. Fresky z roku 1317 znázorňujú korunováciu kráľa Karola Róberta. Nachádza sa tu taktiež najstaršia známa románska plastika na Slovensku – Leo albus. Od roku 1493 bol komplex Spišskej Kapituly rozšírený o gotickú pohrebnú kaplnku Zápoľských. V 13. storočí bol komplex budov katedrály, prepoštského paláca a rotundy opevnený hradbami s Hornou a Dolnou bránou. Oproti katedrále stojí pôvodne románsky, neskôr gotický a barokovo upravený biskupský palác z 15. storočia.


Od roku 1993 je Spišská Kapitula zapísaná vo svetovom zozname UNESCO a spolu so Spišským hradom ide o jednu z najviac navštevovaných pamiatok Spiša. Toto atraktívne územie však ponúka nielen veľké množstvo historických zaujímavostí, ale aj prekrásnu prírodu. Je to ideálne prostredie na dovolenku, stačí sa len ubytovať v jednom z mnohých penziónov, hotelov alebo chát.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa