Poľsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena
1 Zloty (Zl) = 100 grošov. Bankovky sú denominované v 200, 100, 50, 20 a 10 zlotých. Nové mince sú denominované v hodnotách 5, 2 a 1 zlotý, a 50, 20, 10, 5, 2 a 1 groš.

Zmenáreň
Valuty si zmeníte na všetkých hraničných priechodoch, v hoteloch a zmenárňach, niektoré sú otvorené 24 hodín. Hotovosť získate v bankách prevodom z kreditných kariet Visa.

Kreditné & debetné karty
American Express, MasterCard, Visa a Diners Club sú akceptované vo väčších inštitúciách. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty.

Cestovné šeky
Ochotne Vám ich zmenia. Aby ste sa vyhli ďalším cestovným poplatkom, odporúčame vlastniť cestovné šeky v librách.

Menové obmedzenia
Pri dovoze alebo vývoze miestnej alebo zahraničnej meny nie sú obmedzenia za predpokladu, že ju pri príchode do krajiny deklarujete. Dovoz a export miestnej meny je zakázaný.

Úradné hodiny v bankách
Po-Pia 0900-1600 a Sob 0900 - 1300.vo väčších mestách. V menších mestách sú úradné hodiny v bankách limitované.

Strava a nápoje
Poľsko sa vyznačuje osobitou kuchyňou s typickými ingredientmi, akými sú kôpor, majorán, rasca, huby a kysnutá smotana, ktorá sa často pridáva do polievky, omáčky a prírodného mäsa. Poľské národné jedlo sa menuje bigos, ktoré sa pripravuje z kyslej kapusty, čerstvého kelu, cibule a rôznych druhov mäsa.

Ďalej do poľskej národnej kuchyne patrí przekaski, morské ryby v kyslej smotane, solené slede ozdobené uhorkami a cibuľou, kulebiak (obrovská huba s kapustou), poľská klobása – dlhá tenká, veľmi korenená kabanos alebo lovecká klobása (mysliwska) vyrobená z bravčového a diviny. Polievky tvoria dôležitú časť jedla, zvyčajne sú výdatné a husté. Polievka barszcz (má farbu červenej repy, je vynikajúca s kyslou smotanou) alebo rosol (z hovädziny alebo slepačieho bujónu) sa často podávajú v malých šálkach s malými horúcimi ozdôbkami vyplnenými mäsom alebo klobásou. Obľúbeným jedlom je i zrazy zawijane (pečivo plnené hubovým biftekom v kyslej smotane), ktoré sa podáva s varenou kasza (pšeničnou) a prasačím kolienkom.

Poľsko je známe i rybacími špecialitami, akou je napr. kapor podávaný v sladkej alebo kyslej rôsolovitej omáčke. Slede sú obzvlášť chutné a pripravujú sa na mnoho spôsobov.

Cukrovinky sú tiež veľmi obľúbené. Stolovanie v reštauráciách je štandardné.

Vodka (wódka) je národným nápojom, pije sa chladená. Wyborowa sa považuje za najlepšiu štandardnú vodku, do ktorej sa pridávajú rôzne vône - zubrowka (vonia po bizónej tráve), tarniowka (príchuť trniek), sliwowica (sliviek) a pieprzowka (vodka s mletým bielym korením). Nápoje dovezené zo Západu (whisky, gin alebo brandy) dostanete vo väčšine baroch, sú však drahé podobne ako dovážané vína. Najlepšie fľaškové pivo je zywiec. Coffee shops sú veľmi populárne a sú vhodným miestom pre spoločenské stretnutia. Otvorené sú od včasného rána do noci. V priebehu dňa sa nezatvárajú, majú rovnaký charakter ako anglické puby. Alkoholické nápoje sa predávajú po celý deň.

Nočný život
Varšava odzrkadľuje silnú divadelnú a muzikálnu tradíciu Poľska. Nachádza sa tu 17 divadiel a tri opery. V kinách sa premietajú poľské a zahraničné filmy. Počet nočných klubov a barov sa rozrastá. Medzi najznámejšie patria nočný klub Kokomo na ulici Jerzolimskie 53, ktorý je otvorený sedem dní v týždni, a nočný klub Arena Night na ulici Widok.

Nakupovanie
Typickými produktmi sú: sklo a smaltované výrobky, ručne tkané koberce, strieborný tovar, ručná výroba šperkov z jantáru a striebra, bábiky v regionálnych krojoch, výrobky vyrezávanie z dreva a kaolínu, a kovové sochy.

Doba predaja: Po-Pia 0600-1800 / 1900 , v So a v Ne je predajná doba skrátená. Nočné obchody sú otvorené 2000-0800; supermarkety a obchodné domy sú otvorené v Po-So 0900-2000. Predajná doba v kníhkupectvách je Po-Pia 1100-1900

Sviatky a oslavy
Plný zoznam získate na Poľskom národnom turistickom úrade. V nasledujúcej časti uvedieme výber hlavných udalostí, ktoré sa konajú počas roku
Apríl: Národný pamätný deň v Pawiaku.
Máj: Medzinárodný festival Duchovnej hudby vo Varšave. V Krakove prebieha v máji študentský festival Juvenalia.
Jún: Mozartové hudobné slávnosti vo Varšave.
36. ročník Festivalu folkových skupín a spevákov v Kazimierz; Lajkonik Festival v Krakove; Sixth Summer Jazz Festival v Krakove.
August: Medzinárodný festival pouličného divadla v Jelenej Góre. V Gdansku prebieha v auguste Dominiciánsky veľtrh (je jedným z najstarších poľských veľtrhov).
September/Október: Na prelome septembra a októbra sa koná Varšavský maratón; Beit Hadesh (židovský festival) v Krakove.
Október: Varšavský filmový festival, Jazz Jamboree, Medzinárodná husľová súťaž Henryka Weiniawskeho.
November/December: Hudobný festival v Kráľovskom paláci vo Varšave.

Poznámka: Kultúrne informačné centrum publikuje Karnet, bilinguálny kultúrny mesačník o kultúrnych udalostiach. Viac informácií získate na turistickom informačnom úrade.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...