• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Sever

Najdôležitejším prístavom severu je Gdansk, prv známy pod menom Danzig, ktorý bol v minulosti ťažko skúšaný. Na rozkaz germánskych rytierov bol tento prístav odobratý Poliakom v 14. storočí a neskôr ho stratilo i Prusko. V 20. storočí prístav stratil výsady slobodného mesta, keď bol atakovaný a okupovaný nacistickým Nemeckom v r. 1939. Lodenice V.I. Lenina sa stali rodiskom Solidarnosc (Solidarity) a dnešného demokratického Poľska. Takmer úplne bolo mesto zničené počas druhej svetovej vojny, obnovené bolo do svojej pôvodnej slávy. V súčasnosti je to provinčné, obchodné, priemyselné a vedecké mesto ležiace v ústi riek Visly (Vistula) a Motlawa. V meste sa nachádza najväčší gotický kostol v Poľsku – a pravdepodobne najväčšia tehlová stavba na svete – Kostol Panny Márie (Kosciol Mariacki).

Ak absolvujete Kráľovskú cestu, ktorá patrí medzi najhistorickejšie cesty v Gdansku, uvidíte Zlatú bránu z 17. storočia a Nádvorie Bratstva sv. Juraja. V Národnom múzeu krásneho umenia je vynikajúca gotická zbierka umenia a sôch. Turistický rezort s plážami sa nachádza blízko mesta Sopot. Na dosah je lesnatý polostrov Hel, jazerná oblasť Kashubian a germánsky hrad v Malborku (Marienburg), v Gniew a na iných miestach. Pozdĺž Vistula Spit jazdí úzkokoľajná železnica, ktorá turistom poskytuje pôvabný pohľad na časť Baltického pobrežia.

Na severovýchode krajiny sa rozprestiera Mazuria, obrovská, turistami obľúbená jazerná oblasť s hustým porastom a močiarmi, s bohatou divočinou vrátane divých bizónov a najväčšieho húfu losov v Európe. Ďalej pre turistov ponúka jachting, plavbu na kanoe, kemping, zbieranie húb. V srdci Mazurianskej oblasti v Ketrzyn (Rastenburg) sa nachádza "Hniezdo Hitlerových orlov" - betónový bunker, v ktorom členovia vojenského štábu pripravovali vraždu Hitlera v auguste 1944.

Rodisko astronóma Mikuláša Kopernika sa nachádza južne od Gdansku v stredovekom murovanom meste Torun ležiacom na brehoch rieky Visly (Vistula), ktoré UNESCO zaradilo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva. Medzi najvýznamnejšie historické pamätihodnosti patrí Kostol sv. Márie, Kostol sv. Jána (v ktorom bol pokrstený Koperník); pozoruhodná gotická Radnica a sýpky (ktoré pomohli mestu Torun stať sa prosperujúcim obchodným mestom). Medzi významné múzea patrí Mestské múzeum preslávené nádherným farebným sklom, Kopernikovo múzeum a Etnografické múzeum.

60 km od ústia rieky Odra leží najväčší prístav Baltického mora Szcecin (Štetín), ktorý bol i hlavným mestom Pomeranie a medzi jeho pamätihodnosti patrí Palác pomeranianských princov z 14. storočia a Katedrála z 12. storočia. Mesto bolo prebudované v poslednom storočí podľa parížskeho modelu s priestrannými bulvármi lemovanými stromami. Z mesta máte pohodlný prístup k plážam na severe na Pomoranskom pobreží, akou je pláž Kolobrzeg (veľká a fascinujúca) alebo Leba (tichý rezort s plážami s rozprávkovo bielym pieskom), alebo k ostrovom v národnom parku Wolin. Národný park Slowinski je známy obrovskými migrujúcimi pieskovými dunami, ktoré sa každoročne presúvajú niekoľko metrov.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 25.07.2002