• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Juh/Tatry

Juh
KRAKOV: Tretie najväčšie mesto Poľska bolo vybudované na brehoch rieky Visly.(Vistula), ďaleko na juhu na svahoch úpätia Tatranského pohoria. Doteraz si uchovalo stredoveký šarm, vyhlo sa deštrukcii počas druhej svetovej vojny, UNESCO ho zaradilo medzi 12 najdôležitejších historických sídiel. V strede námestia Market Square, ktoré je najväčšie v Európe, sa nachádza Cloth Hall, ktorá bola zrekonštruovaná v 19. storočí. V Cloth Hall je galéria Národného múzea. Oproti sa nachádza Kostol sv. Márie (St Mary''s Church) so svetoznámym dreveným oltárom, ktorý vyrezal Wit Stwosz.

Medzi najstaršie univerzity v Európe patrí Jagiellonian Univerzita, ktorá bola založená v r. 1364. Po mnohých rokoch opomínania ožíva bývalá židovská štvrť Kazimierz. Najstaršia synagóga, ktorá sa zachovala v krajine, je Old Synagogue (1557). V Kazimierz sa nachádza tiež najväčšie poľské Etnografické múzeum. Krakov bol hlavným mestom Poľska do r. 1596. Návštevníkom mesta doporučujeme prezrieť Wawel Castle s nádhernými tapisériami z 16. storočia, Gotickú katedrálu, v ktorej sú pochovaní mnohí poľský králi. Czartoryski Palace uchováva najlepšiu mestskú kolekciu starovekého umenia, diela európskych maliarov a remeselníkov.

VÝLETY: Medzi ďalšie miesta, ktoré vyhlásilo UNESCO za svetové kultúrne dedičstvo, patria soľné bane vo Wieliczke, ktoré ležia 13km od Krakova. Podzemná cesta o dĺžke 4.5km vedie k najstarším častiam bane, cez kaplnky z 14. a 15. storočia a cez kremeňové jaskyne. Vo vzdialenosti sedemdesiat kilometrov od Krakova sa nachádza koncentračný tábor Oswiecim-Birkenau (Auschwitz-Birkenau), v ktorom nacisti zavraždili štyri milióny ľudí. Oblasť tábora bola vyhlásená za pamätný monument a UNESCO ho zaradilo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva. V blízkosti sa nachádzajú ďalšie dôležité lokácie vrátane púšte Bledowskat, ktorá je jedinou skutočnou púšťou v Európe. Wadowice sú rodiskom pápeža Jána Pavla II. V obrovskom kláštornom komplexe Jasna Góra v Czestochowa sa nachádza ikona Čiernej madony (Black Madonna). Národný park Bieszczadski leží 100km severne od Krakova (maľoval ho maliar St Luke), je súčasťou Karpatského masívu a obsahuje žijúce fragmenty lesa Great Bieszczady Forest, v ktorom má útočisko hnedý medveď, rys a divá mačka.

Tatry
Hoci sa v Poľsku nachádza iba malá časť Tatranského pohoria o dĺžke 80km, Tatry na juhu krajiny navštívi ročne vyše 1.5 milióna návštevníkov, ktoré ponúkajú štíty pre lezcov, vynikajúce horské túry, lanovky a možnosti vyžitia zimných športov. Zakopane leží asi 112km južne od Krakova na úpätí Tatier, je to očarujúci rezort a zimné športové stredisko. Zakopane poskytuje návštevníkom atmosféru „perníkových“ drevených domčekov, veľa obyvateľov stále nosí národný kroj. V južnom Poľsku sú štyri národné parky: Babiogórski, Tatrzanski, Gorczanski a Pieninski (s nádherným priechodom v pohorí, ktorým tečie rieka Dunajec). V parkoch je zákaz táborenia, lezenie je povolené len so sprievodcom.

Organizované výlety sa uskutočňujú do údolia Koscieliska, ktoré vedie cez krásnu krajinu. Lanovka vedúca na Kasprowy Wierch ponúka okúzľujúci pohľad. Medzi hlavné tatranské atrakcie patrí ľadovcové jazero Morskie Oko.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 25.07.2002