Poľsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Poľský národný vzdušný prepravca sa menuje LOT Polish Airlines (LO). Medzi ďalšie letecké spoločnosti, ktoré lietajú do Poľska, patrí Aeroflot, Air France, Austrian Airlines, British Airways, El Al, Lufthansa, SAS a Swissair.

Približné letové časy: Let z Bratislavy do Varšavy trvá 1 hodinu.

Medzinárodné letisko: Varšavské letisko Okecie (WAW)) sa nachádza 10 km juhovýchodne od hlavného mesta (čas prepravy 30 minút autobusom, 20 minút taxíkom). Na letisku sa poskytujú reštauračné, poštové služby (Po-Pia 0800-2000 a Sob 0800-1400), zmenáreň, nákup tovaru nepodliehajúci clu, úschovňa batožiny (24), informácie pre turistov a prenájom áut (Avis, Budget, National, Thrifty a Hertz).

Krakovské letisko (KRK, Balice Ján Pavol II) je vzdialené 14km západne od centra. Prepravu na letisko zabezpečujú autobusy a taxíky. Medzi služby, ktoré sa poskytujú na letisku, patrí zmenáreň (0600-2200), bar, nákup tovaru nepodliehajúci clu a prenájom áut (Avis, Budget, Europcar, Ann and Hertz).

Letisko Strachowice (WRO) je vzdialené 8km od centra mesta Vroclav. Prepravu na letisko zabezpečujú autobusy a taxíky. Vo Vroclavskom letisku môžete nakúpiť výhodne tovar, ktorý nepodlieha clu. Letisko prevádzkuje denne lety do Frankfurt/M a dva krát do týždňa (štvrtok a v nedeľu) do Düsseldorfu.

Katovické letisko (KTW) je vzdialené 34km od mesta. Poskytuje denné lety do Frankfurt/M, v pondelok – piatok uskutočňuje lety do Düsseldorfu.
Letisko v Gdansku (GDN) sa najčastejšie využíva pri vstupe do severného Poľska.

Letiskové poplatky: bez poplatkov.

Loď
Trajekty premávajú z Poľska do Švédska, Dánska a Fínska. Viac informácií získate na Poľskom národnom turistickom úrade alebo Pol Ferries, ul. Chalubinskiego 8, 00-613, Varšava
Lístky môžete kúpiť v cestovných kanceláriách alebo priamo u prevádzkovateľa trajektov.

Vlak
Poľská štátna železnica (PKP) prevádzkuje EuroCity vlaky medzi Poľskom a väčšinou európskych miest. Všetky spoje zo západnej Európy do Poľska prechádzajú cez Nemecko, Česko alebo Slovensko. Hlavné železničné trate vedú z Varšavy do Berlína, Kolína, Viedne, Budapešti a Prahy. Z holandského Hooku sa prepravíte do Poznane a Varšavy v spacích vozňoch.

Pri jazde zo Slovenska je výhodné kupovať spiatočný lístok, pretože sa na neho vzťahuje špeciálne medzištátna tarifa.

Cestná doprava
Najvhodnejšia preprava do Poľsky je z Nemecka a Česka. Rozšírená je i autobusová a autokarová preprava.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Vnútroštátnu vzdušnú prepravu prevádzkujú poľské aerolínie LOT. V krajine je obsiahla sieť spájajúca všetky väčšie miesta.

Vlak
Poľská štátna železnica (PKP) prevádzkuje lacné a efektívne IncterCity spoje. Radiačná sieť spája všetky miesta v krajine. Cestovať môžete v dvoch triedach. Tzv. ''Polrailpass'' (''Junior Polrailpass'' pre pasažierov do 26 rokov) platí po dobu 8, 15, 21 alebo 30 dní.

Pas si zakúpite v cestovných agentúrach, v predajniach medzinárodných cestovných lístkov, na železničnej stanici i v cestovných agentúrach v rámci Poľska. Deti do veku štyroch rokov majú prepravu zdarma. Deti od veku 4 do 10 platia polovičné cestovné.

Cestná doprava
Cestná premávka je ako u nás, jazdí sa v pravo. Na pravidelnosť čerpacích staníc sa nespoliehajte. Bezolovnatý benzín je dostupný vo väčších mestách, plný zoznam čerpacích staníc získate na Poľskom národnom turistickom úrade. Slovenský motorista môže požiadať o pomoc poľský motoristický klub Polski Zwiazek Motorowy (PZM) na čísle 981. Viac informácií získate na Polski Zwiazek Motorowy, Pulawska 28, 02-513 Varšava.

Autobusová doprava
Vyhovujúce miestne autobusové a autokarové spoje prevádzkuje Poľská motorová komunikácia (PKS), ktoré spájajú väčšinu miest.

Prenájom áut
Môžete si ich prenajať na letisku alebo cez početné agentúry v hlavných centrách. Minimálny vek je 21 rokov. Náklady za prenajatie auta zvyčajne zahŕňajú denný poplatok a poplatok závislý od počtu najazdených kilometrov.

Dopravné obmedzenia
V osídlených oblastiach je povolená 50km rýchlosť, 90km rýchlosť na hlavných cestách a 110km na diaľnici. Bezpečnostné pásy a výstražný trojuholník sú povinné. Električky majú prednosť v jazde. Od 1. októbra do 1. apríla musia mať všetky vozidla počas celého dňa rozsvietené tlmené svetlá. Turisti pri jazde vlastným motorovým vozidlom sa musia preukázať technickým preukazom, národným vodičským preukazom a platnou zelenou kartou. Medzinárodný vodičský preukaz sa tiež požaduje.

Miestna doprava
Autobusové spoje: Poskytujú kvalitné služby vo všetkých mestách, ktoré dopĺňa preprava pomocou električiek a trolejbusov asi v tucte väčších miest. Vo Varšave existuje autobusová, železničná doprava a preprava električkami. V mestách platí plošné cestovné.

Električka: existujú sedemdenné turistické lístky. V roku 1983 boli trolejbusy opätovne zaradené do prevádzky a začala sa výstavba metra. Verejná doprava premáva zvyčajne od 0530-2300.

Taxi
Sú dostupné vo väčších mestách. Medzi 2300-0500 hodinou a počas víkendu sa za taxi služby účtuje nočný príplatok.

Sprepitné: je vítané.

Trvanie ciest
Nasledujúca tabuľka udáva približné trvanie ciest (v hodinách a minútach) z hlavného mesta Varšavy do iných miest v Poľsku.
- lietadlo automobil železnica
Krakov 1.40 4.00 2.35
Poznaň 1.00 4.00 3.00
Vroclav 1.15 6.00 4.35
Gdansk 1.00 6.00 3.40
Štetín 2.00 8.00 5.40
Katovice 1.30 4.30 2.35
Lodž - 2.00 1.40

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...