• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Aktivity

Zimné športy
Hlavnou lyžiarskou destináciou v Poľsku sú Tatry. Najpopulárnejšie zimné rezorty sú v Zakopanom. Sezóna začína v novembri a končí v máji. Husto zalesnené pohorie Bieszczady na juhovýchode je veľmi vyhľadávané cross-country lyžiarmi. Medzi ďalšie obľúbené športy patrí "ľadové člnkovanie" na poľských zmrznutých vodných cestách. Jazda na saniach je zaužívaná na poľskom vidieku, tradičné jazdy sú dostupné v mnohých rezortoch.

Vodné športy
Poľská časť Baltického pobrežia má dĺžku asi 528km s dlhými piesočnými plážami. Úroveň znečistenia v Baltickom mori je relatívne vysoká, najmú v gdanskom zálive. Teplota vody je dosť chladná, v letných mesiacoch vystúpi maximálne na 20 0C. Plávanie v čistej vode je dostupné len na Mazurských jazerách (je ich približne 3000), sú tiež obľúbeným miestom rybárov. Poľské rieky (Rega, Parseta a Stupia) sú známe výskytom pstruhov. Turisti si musia kúpiť rybársku licenciu asi za 20 Euro, ktorá platí po sedem dni. Najvhodnejšie podmienky na jachtanie sú na jazerách Mazurian, Ilawa a Augustow. Vyznávačom kanoistiky doporučujeme jazerá Mysliborz a Brodnica, alebo rieky Czarna Hancza, Brda a Obra, na ktorej môžete podniknúť 12 dňové výlety na kanoe. Hlavné vodné toky sú dosť znečistené.

Závesné lietanie
Rogalá a paragliding sú obľúbené v Sudetách a v Beskydách. Hlavným centrom Poľského plachtenia je mesto Leszno.

Národné parky a prírodné rezervácie
poskytujú návštevníkom rozmanité túry po krajine zahrňujúce túry cez duny, pláže, rieky a jazerá, hlboké lesy a vysoké pohoria. Vyznavači prírody a obdivovatelia divej zvery môžu pozorovať losy v poľských barinách a európskeho bizóna v lese Bialowieza. Poľsko je tiež známe najväčšou populáciou bocianov v Európe. Všetky parky sú otvorené pre návštevníkov, hoci po niektorých sa môžete prepravovať iba pešo. V národnom parku Bialowieza môžete uskutočniť túry iba so sprievodcom. Ubytovanie a zásobovanie potravín je dostupné v alebo v blízkosti parku. Rozmanité druhy cyklistických ciest sú dostupné po celej krajine. Jazdné pruhy pre cyklistov sú najmä v okolí väčších miest. Trate pre cyklistov ponúkajú (najmä v oblasti Mazurských jazier) špecializované turistické agentúry. Horská cyklistika je obľúbená v pohoriach Beskydy a Krkonoše. Kone patria medzi poľskú tradíciu a nadšenci jazdy v konskom sedle majú na výber množstvo jazdeckých škôl. Poľské žrebčince sú zrenovované a vítajú hostí, ktorí sa môžu ubytovať v blízkosti žrebčincov a využiť rady jazdeckých inštruktorov. Dražby koni sa konajú v Poznani, Janów Podlaski, Walewice a Racot. Hlavné dostihové trate sú vo Varšave (Sluzewiec), Sopotoch, Raculka (blízko Zielona Gora), Bialy Bor (blízko Slupsk) a Ksiaz (blízko Walbrzych). Neskúseným jazdcom doporučujeme zajazdiť si na koňoch huculoch – vzácnom karpatskom plemene.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 25.07.2002