Varšava - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Varšava, ktorá prevzala po Krakove v 15. storočí za kráľa Žigmunda III. výsady poľského hlavného mesta, sa rozprestiera v Mazowieckom vojvodstve v centrálnej časti Poľska. Hlavné mesto Poľska leží na obidvoch brehoch rieky Visly.

Metropola má za sebou dlhú históriu, z ktorej najbolestnejšou kapitolou je obdobie druhej svetovej vojny. Počas nemeckej okupácie a Varšavského povstania bolo 85% stavieb na území mesta zničených alebo poškodených a veľká časť populácie (ktorú z veľkej časti tvorili obyvatelia židovského pôvodu) sa do svojho mesta nikdy nevrátila.

Varšavčania či skôr celá krajina sa však svojho hlavného mesta nevzdali. Podľa originálnych plánov bolo na západnom brehu zrekonštruované staré mesto (Stare Miasto), ktoré UNESCO zaradilo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva.

Dnes je Varšava opäť obchodným, kultúrnym a vzdelanostným centrom celého Poľska, ktoré môže svojou príťažlivosťou súperiť s ostatnými európskymi metropolami.

Hlavnou turistickou sezónou je obdobie od mája do októbra, kedy sa na uliciach ozýva zmes svetových jazykov a pre návštevníkov je pripravený bohatý kultúrny a spoločenský program.

Letné mesiace sú najpriaznivejšie obdobie na návštevu aj z hľadiska počasia, pretože leto je charakteristické nízkou mierou zrážok a teplotami do 30 stupňov Celzia.

Vo Varšave sa nachádza 20 múzeí. Medzi najlepšie patrí Varšavské Historické Múzeum, ktoré uchováva varšavskú históriu, návštevníkom sa premietajú filmové šoty o nacistickej okupácií a jej systematickej deštrukcii mesta.

V atraktívnom parku Zelazowa Wola, ktorí leží 53km západne od Varšavy, sa nachádza panstvo, kde sa narodil Frederik Chopin. Je v ňom situovaný palác Lazienki s otvoreným divadlom podľa gréckeho vzoru, a s pomníkom na počesť slávneho poľského skladateľa.

Poľsko je známe početnými varšavskými divadlami. Varšava odráža silnú divadelnú a muzikálnu tradíciu Poľska. V meste účinkuje 17 divadelných činoherných scén a tri opery. Počet nočných klubov zodpovedá metropolitnému charakteru mesta. Medzi najznámejšie patria nočný klub Kokomo na ulici Jerzolimskie 53, ktorý je otvorený sedem dní v týždni a nočný klub Arena Night na ulici Widok.

Vyznávačom naturálneho spôsobu života odporúčame navštíviť blízky národný park Kampinos, v ktorom žijú divé kance a lososy.