Nbs - múzeum mincí a medailí - Kremnica - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Múzeum mincí a medailí v Kremnici založil roku 1890 mestský archivár Pavol Križko. Fungovalo ako vlastivedné múzeum, ale od počiatku sa zameriavalo aj na budovanie fondu mincí a medailí. Roku 1976 dostalo názov Múzeum mincí a medailí a štatút špecializovaného zariadenia na dokumentovanie činnosti kremnickej mincovne pôsobiacej v meste nepretržite od roku 1329.


Múzeum mincí a medailí má expozície vo viacerých historických budovách, ktoré sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie mesta Kremnica. Od roku 1994 je jeho zriaďovateľom Národná banka Slovenska a svoju zbernú oblasť rozšírilo aj na dokumentovanie peňažníctva na Slovensku. 


Dnes má Múzeum mincí a medailí v Kremnici dve hlavné zberné oblasti: špecializovanú (minciarstvo, medailérstvo, peňažníctvo) a regionálnu (história, archeológia, etnografia, baníctvo, ume- nie, lyžiarstvo). Rozsahom najväčší je fond výrobkov Štátnej mincovne v Kremnici - mince, medaily, vyznamenania, odznaky, razidlá, raziaca technika. Pozoruhodné sú historické i súčasné umelecké zbierky či zbierka kremnickej keramiky.


Kremnica a jej okolie je ideálne miesto pre dovolenku. Priamo v meste sa nachádza veľké množstvo historických pamiatok, dominantou je najmä mestský hrad s chrámom sv. Kataríny. V meste je možné navštíviť aj termálne kúpalisko, pár kilometrov od Kremnice sa nachádza aj obľúbené lyžiarske stredisko Králiky. Stačí si len nájsť ubytovanie a môžete oblasť Kremnických vrchov skúmať niekoľko dní. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica
Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov.
Téma: Hrad/Zámok
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.
Téma: Kúpele
Východiská: Turčianske Teplice