Istanbul - Nakupovanie

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Istanbul je nákupným rajom už viac ako 1 500 rokov, ktorý bol súčasťou hodvábnej cesty z Číny do Európy.

Návštevníci vyhľadávajú slávny Veľký bazár v Beyazit, ktorý je otvorený Po – So 07:00-19:00, vyznačuje sa otomanskou atmosférou. Výhodnejšie je možné nakúpiť v menších nákupných oblastiach v Sultanahmet a Beyazit.

V Eminönü sa nachádza slávny Spice Bazaar. Okrem trhovísk v štátnom vlastníctve je väčšina obchodov otvorená Po – So 09:00-18:00. Taktiež o polnoci predávajú obchodníci na hlavných peších ťahoch hračky, nelegálne CD a starožitnosti.

V turistickej štvrti Sultanahmet sa predáva špecializovaný tovar, akým sú koberce, kilims, strieborná bižutéria a diela určené pre zberateľov.

Pre zažitie autentickej atmosféry je vhodná návšteva tzv. farmárskych trhovísk, ktoré sú situované na pravo od Spice Bazaar a v utorok je v blízkosti štadióna Fenerbahçe otvorené trhovisko Kadiköy (plus cez víkend otvorený blší trh). V nedeľu sa v zreštaurovanom prístave v Ortaköy koná trh s ponukou remeselných produktov a starožitníctva.

Çukurcuma (pozdĺž Turnacibasi Sokak, pri Istiklal Caddesi) je špecializovaný na predaj starožitníctva.

Istiklal Caddesi sa nachádza v Beyoglu, je zameraný na odevy, hudbu a knihy.

Pre priaznivcov módy je určená oblasť Nisantasi, známa pod názvom Champs Elysees, na ktorej má zastúpenie Gucci, Armani, Hugo Boss a pod. Nachádza sa tu i obľúbený obchodný dom Beymen.

Bagdat Caddesi je situovaný na ázijskej strane, ponúka taktiež množstvo módnych butikov a obchodných domov. Obrovské obchodné reťazce sa nachádzajú aj na predmestiach, najväčšími sú: Galleria v Ataköy, a Akmerkez v Etiler.

Medzi typické, turecké suveníry sa radia drevené skrinky, lacné, čajové súpravy, vrecká s granulovaným jablkovým čajom. Modrý talizman („eye“) je obľúbený po celom meste – nachádza sa takmer v každom obchode, dome a v izbe.

DPH je v Turecku 18%, ktorá je zvyčajne zahrnutá v kúpenom tovare (okrem hotelových služieb). Pre cudzincov sú určené turistické obchody, v ktorých kupujúci dostanú špecifické faktúry s možnosťou vrátenia časti DPH. Pri nákupe starožitnosti upozorňujeme, aby si kupujúci vždy vyžiadal faktúru, ktorou by preukázal jej legálne zakúpenie.