Istanbul - Doprava po meste

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Verejná doprava

V meste je v prevádzke množstvo súkromných a štátnych autobusov, ktoré poskytujú služby do polnoci. Pravidelné dopravné zápchy znamenajú, že sú pomalé, nepohodlné a preplnené.

Metro

Metro bolo otvorené v r. 2000, zabezpečuje prepravu z námestia Taksim do rušného, obchodného obvodu Levent.
Prevádzková doba: 06:00-02:00.

Električka

Na európsku stranu smerujú dve električkové linky. Rýchla, počítačom riadená súprava jazdí z Eminönü cez Sultanahmet k predmestiam. Dráha sa rozdvojuje v Aksaray, kde návštevníci môžu prestúpiť na vlak, aby sa prepravili k autobusovej stanici Esenler Otogar.

Nostaljik Tramvay zabezpečuje prepravu pozdĺž štvrte Istiklal Caddesi, medzi obvodom Beyoglu a námestím Taksim. Tunel, ktorý bol postavený v r. 1877 – radí sa medzi najkratšie na svete, pretože spája kopcovité prevýšenie medzi neďalekými Karaköy a Istiklal Caddesi.

Obidve linky sú v prevádzke 07:00 – 21:30.

Vlak

Železničná dráha bola otvorená v r. 2002, zastávky má na letisku, hlavnom autobusovom nástupišti a v Aksaray.

Trajekt

Obľúbenosť prepravy trajektom u pasažierov stále rastie. Lístky si zakúpite v kioskoch jednotlivých dokov. Po hlavných linkách sa plavia trajekty približne každých 20 minút, medzi 07:00 a 23:00, linka Eminönü-Kadiköy premáva len do 20:00.

Pozdĺž zálivu Eminönü sa nachádza množstvo dokov, z ktorých jazdia trajekty k Üsküdar, Kadiköy a Besiktas.

Trajekty na prepravu vozidiel sa plavia k Princovým ostrovom. Linky z Karaköy smerujú k stanici Haydarpasa a k predmestiu Kadiköy.

Loď

Niekoľko malých súkromných prevádzkovateľov sprostredkováva plavby na lodiach medzi Üsküdar a Besiktas, odchod je každých 10 minút, prevádzka často krát trvá i po polnoci. Ceny sú rovnaké ako pri štátnych trajektoch, vyžaduje sa však platba v hotovosti.

Lístky na metro, autobus, električku a trajekt sú lacné, je možné ich zakúpiť v blízkosti hlavných zastávok alebo v novinových stánkoch, na všetkých autobusových zastávkach, trajektových termináloch alebo u súkromných predajcov, ktorí si účtujú maržu 25% k cene lístku.

Taxík

Žlté taxíky je možné zastaviť mávnutím na ulici. Pre turistov je však bezpečnejšie objednať si ich v hoteloch. Za jazdu v noci (24:00-06:00) sa účtuje príplatok 50%, cestujúci by si mali skontrolovať správny čas na taxametri – Gündüz znamená deň a gece noc. Môže byť i alternatívne značenie, jedna zasvietená kontrolka indikuje deň, dve noc.

Pri platbe je nutné dávať pozor na turecké bankovky, ak platíte v hotovosti, často sa zamení bankovka s nominálnou hodnotou 10 miliónov za 1 milión.

Prepitné sa neočakáva, pokiaľ vodič neposkytuje špeciálne služby, za batožinu sa neplatí extra príplatok.

Tzv. dolmus (zdieľané taxíky) sú veľké, moderné mini-vany, ktoré jazdia po predpísaných, krátkych okruhoch, akým je napr. Taksim-Besiktas a Taksim-Nisantasi. Menšie minibusy sú určené pre dlhšie jazdy v rámci mesta a jeho predmestí.

Pasažieri ich môžu zastaviť hocikde, platba je v hotovosti, cena za prepravu je trochu vyššia ako pri autobusoch, najmä pri dlhých výletoch.

Marine Taxi sú dostupné v štvrti Bebek, pri dedinke Bosphorus, situovanej nad Arnavütköy.

Jazdenie v meste

V Istanbule je nekvalitná cestná sieť a zle fungujúca doprava, preto je v Turecku 14x viac dopravných nehôd ako napr. v Anglicku. Riadenie vozidiel turistom neodporúčame. Tureckí vodiči väčšinou nezastavia na prechode pre chodcov, indikátor zmeny smeru jazdy málokedy používajú, pozdĺž pobrežného pruhu na ázijskej strane často závodia, čo vedie k mnohým úmrtiam.

Prenájom vozidla

Kvôli dopravným zápcham a zlej doprave neodporúčame prenájom vozidiel. Ak je turista založený dobrodružnejšie, je možné si prenajať automobil v nasledovných spoločnostiach: Avis, Budget, Europcar a Hertz.

Pri prenájme sa požaduje vek 21 rokov, platný vodičský preukaz aspoň 1 rok, kreditná karta alebo odpovedajúci finančný depozit. Základné poistenie je zahrnuté v cene prenájmu, vhodné je však presvedčiť sa, či je poistenie voči dopravnej nehode.

Prenájom bicykla a skútra

Bicyklovanie v meste neodporúčame, vhodnejšie je v turistických rezortoch.