• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Assos

Niečo o mieste, ubytovanie, stravovanie, doprava, vstupné, pamätihodnosti a trochu histórie

Niečo o mieste
Assos (Behramkale) sa nachádza asi 70 km južnejšie od Tróje, cca. 12 km od väčšieho provinčného mesta Ayvacik. Je úžasným miestom prepleteným históriou, oddychom a nádhernými prírodnými scenériami. Veľmi rád naňho spomíname, pretože sme tu zažili krásne chvíle. Toto miesto snáď uspokojí každého. Na skale nad morom sa nachádzajú ruiny kedysi významného mesta Assos, v ktorom prežil 3 roky aj samotný Aristoteles s nádhernými pozostatkami chrámu bohyne Atény a výhľadom na šíre more, na ktorom zbadáte grécke ostrovy, predovšetkým však ostrov Lesbos. Pod týmto bralom sa nachádza prístav s kempami a množstvom hotelíkov a reštaurácií na brehu mora s krištáľovo čistou vodou.

Ubytovanie
Ubytovať sa dá najlacnejšie v prístave, kde sa určite dohodnete s domácimi na veľmi príjemnej cene za stanovanie.

Stravovanie
Celé pobrežie je posiate reštauráciami. Dokonca si môžete objednať aj stôl na prístavnom móle, ak chcete prežiť romantické chvíle s niekým srdcu milým. Strava sa skladá z 99% z grilovaných rýb a darov mora.. Nájdete tu však aj dostatočné množstvo obchodíkov s potravinami, avšak musíte rátať s tým, že tu nenájdete klasický stredoeurópsky sortiment. V tureckom obchode nájdete sendvič (ekmek), kozí resp. ovčí syr, maslo, marmeládu a s troškou šťastia aj rybie konzervy.

Doprava
Z hlavnej autobusovej stanice Ayvaciku premávajú pravidelné spoje priamo do Assosu. Ešte len tu zažijete pravú atmosféru minibusovej rallye. Šoféri často po cestách našej asi tretej triedy (nie je to poľná cesta) jazdia priemernou rýchlosťou asi 80 - 90 km/h aj to aj do nepriehľadných zákrut. Cena lístku je cca 1.250.000 TRL na osobu.

Vstupné
Dospelí:     4.000.000 TRL
Študenti:    1.000.000 TRL

Pamätihodnosti a trochu histórie
Assos bol pôvodne založený v 7. storočí pred n. l. prisťahovalcami z gréckeho ostrova Lesbos. V 6. storočí pred n. l. ju ovládli Lýdovia a po ich porážke v roku 546 pred n. l. sa dostal do rúk Peržanov. Ariobarzanes, perzský guvernér, ktorý  rebeloval proti kráľovi Artaxerxesovi, bol v roku 365 pred n. l. pri Assose porazený a na jeho miesto bol dosadený prominentný bankár Euboulos. Nasledoval ho aj Hermias, jeden z Platónových žiakov. Na jeho pozvanie strávil v Assose 3 roky a samotný Aristoteles (348-345 pred n. l.).

V roku 334 pred n. l. ho ovládol Alexander Veľký a v rozmedzí rokov 241 až 133 pred n. l. bol súčasťou Pergamonského kráľovstva. Potom ho prevzali rímske vojská a stal sa súčasťou tejto veľkej ríše. Po roku 395 sa stal súčasťou Byzantskej ríše. Počas tohoto obdobia bol známy pod názvom Makhram. Otomanskou dŕžavou sa stal počas vlády sultána Murata I. (1359 - 89).

Chrám bohyne Atény bol postavený na samom vrchu mesta s čarokrásnym výhľadom na more. Týči sa 238 metrov nad morskou hladinou. Chrám bol postavený okolo roku 530 pred n. l. z veľkej väčšiny z andezitu a mramoru. Čo do veľkosti mal 14 x 30 metrov a nachádzalo sa v ňom 6 x 13 stĺpov.

Akropolis (chrám) je obklopený hradbami v celkovej dĺžke 3 kilometre. Sú postavené veľmi precízne a niekde dosahujú výšky až 20 metrov. Do mesta sa vchádzalo dvoma veľkými (východná a západná) bránami a ďalšími siedmimi menšími. Pri západnej bráne (pri pohľade zhora všetko bez problémov postrehnete) sa nachádza necropolis (cintorín). Brána je opevnená dvoma vežami. Na ľavej strane (po vstupe bránou) sa nachádzalo gymnázium z 2. storočia pred n. l. a ďalej za ním cisterna t.j. zásobáreň vody. Ďalej za ním sa nachádzala dvojposchodová stĺpová kolonáda. Azda za povšimnutie stojí ešte divadlo, ktoré by v súčasnosti malo byť po rekonštrukcii. Pod mestom nájdete ešte zostatky starovekého prístavu, ktorý takisto stojí za prehliadku.


Autor/zdroj: Drobec
Text bol naposledy zmenený dňa: 12.03.2004