Istanbul - Top atrakcie

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Haghia Sophia

Haghia Sophia, známa tiež pod názvom Aya Sofya, ktorý je možné preložiť ako „Kostol duchovnej múdrosti“, sa považuje za skvostný príklad byzantskej architektúry. Vysvätená bola v r. 537, široká kopula dómu sa týči do výšky 56m a má sprostredkovať spojenie s nebom.

Dobyvateľ Mehmet bol chrámom natoľko očarený, že kresťanskú stavbu nedal zbúrať ale nariadil jej prestavanie na mešitu. Po vyhlásení Tureckej republiky sa v jej útrobách usídlilo múzeum.

Najcennejšou časťou mešity je byzantská mozaika a obrovský otomanský kruh, na ktorom sú vyryté verše koránu. Múzeum je v súčasnosti rozdelené do 2 častí – na kostol a mozaiková galériu.

Adresa: Sultanahmet, pred palácom Topkapi
Otváracie hodiny: Ut-Ne 09:30-16:30.
Vstup za poplatok.

Topkapi Palace

Stavba mala pôvodne slúžiť ako letná rezidencia vlády. Topkapi Palace bol v 16. stor. háremom i štátnou administratívou. V čase jeho najväčšej slávy v ňom bývalo 3 000 rezidentov.

Hárem poskytol prístrešie takmer 300 konkubínam. Palác je často preplnený, preto odporúčame, rezervovať si lístky vopred.

Adresa: Seraglio Point, Sultanahmet
Otváracie hodiny: Str-Po 09:00-17:30 (zima); Str-Po 09:00-19:00 (leto).
Vstup za poplatok.

Kapali Carsisi
Bazár je najznámejším istanbulským trhoviskom. Krátko po dobytí v r. 1493 slúžil ako trh s otrokmi, taktiež sa tu predával tovar dovezený z Číny po hodvábnej ceste. V súčasnosti sa v bazáre rozkladá okolo 4 000 stánkov na 60 uliciach, predáva sa najmä tovar určený pre turistov, akým sú koberce, zlato, koža, keramika.

Adresa: Beyazit
Otváracie hodiny: Po-So 07:00-19:00.
Vstup bez poplatku.

Misir Carsisi (Egyptský trh)

Trhovisko je v tvare L, leží oproti Golden Horn, bolo postavené v 17-nástom storočí, pričom sa financovalo z vybratého cla, uvaleného na egyptské produkty. Pôvodne bolo pomenované podľa exotických korenín a olejov dovážaných z orientu. V súčasnosti sa tu predáva sušené ovocie, kaviár a turecké pochúťky.

adresa: Eminonu
Otváracie hodiny: Po-So 08:00-19:00.
Vstup je bez poplatku.

Sultanahmet Camii (Modrá mešita)

Modrá mešita je Mešitou sultána Ahmeda, ktorý vládol v rokoch 1603 - 1617. Za svoje ľudové pomenovanie vďačí vyše 20 000 modrých kachličiek, ktoré krášlia jej interiér.

Interiéru dominuje časť nazývaná Modrá, do ktorej prechádza modré svetlo viac ako 200 oknami. Medzi najväčšie zaujímavosti sa okrem iného radí imperiálny Loge a mihrab (miesto na modlenie), ktorý obsahuje vysvätený čierny kameň z Mekky. V Múzeu kobercov sú vystavené názorné ukážky štýlov Usak, Bergama a Konya, ktoré boli vyrobené v 16. až 19. storočí.

Návštevník má možnosť vstúpiť na nádvorie mešity troma bránami, ktoré vedú k vonkajšej stĺpovej hale zo žuly, na streche ktorej je až tridsať malých kupol. Uprostred vnútorného nádvoria sa nachádza šesťhranná fontána. Takéto fontány sú pri mešitách nutnosťou a majú predovšetkým svoj praktický význam. Slúžia na povinný očistný rituál veriacich moslimov.

Adresa. Hippodrome, Sultanahmet
Otváracie hodiny: denne 24 hodín, okrem času modlitieb; Múzeum kobercov: Ut-So 09:00-16:00.
Vstup bez poplatku.

Yerebatan Sarayi (Basilica Cistern)

Basilica Cistern bola rezervoárom vody, ktorá zásobovala Byzantský veľký palác. Predpokladá sa, že jej mohutná konštrukcia 140x70m bola postavená v r. 532. Cisterna sa využila pri nakrúcaní filmu o Jamesovi Bondovi From Russia With Love (1963).

Adresa. Yerebatan Caddesi, Sultanahmet
Otváracie hodiny: denne 09:00-17:00.
Vstup za poplatok.

Suleymaniye Mosque

Mešita sa radí medzi najlepšie diela otomanského architekta Mimara Sinana. Obrovská, 53m vysoká kopula a štíhle minarety sú príkladom symetrie a elegancie. Postavená bola v rokoch 1550 - 1560, nachádzajú sa v nej hrobky Sinana, sultánov Suleymana II. a Ahmeta II.

adresa Siddik Sami Onar Caddesi, Suleymaniye
Otváracie hodiny: denne 09:30-16:30. V čase modlenia je zatvorená pre neveriacich.
Vstup je bez poplatku.

Galata Kulesi (Galataská veža)

Z balkóna nachádzajúcom sa na vrchu Galataskej veže je panoramatický výhľad na mesto (za jasného počasia je vidieť Princove ostrovy). Veža bola postavená v r. 1348 ako súčasť opevnenia, vysoká je 62m, jej kónická strecha je viditeľná z väčšej časti mesta.

Adresa. Buyuk Hendek Sokak, Tunel
Otváracie hodiny: denne 09:00-19:00.
Vstup bez poplatku.

Námestie Taksim a Istiklal Caddesi

Námestie je centrom istanbulského, moderného, európskeho spôsobu života. V jeho ľavom rohu je situovaný Pamätník nezávislosti, kde začína rušná štvrť Istiklal Caddesi a končí zábavná štvrť Beyoglu – 1.5 km dlhý bulvár, ktorý je lemovaný obchodmi, kinami, trhoviskami a reštauráciami.

Adresa. Beyoglu
Otváracie hodiny: väčšina obchodov je otvorená do 21:00, neskôr v Pia-So.
Vstup je bez poplatku.

Great Palace Mosaic Museum

Vo Veľkom paláci vládli byzantskí cisári. Jeho mozaika znázorňuje mytologické a poľovnícke scény. Pravdepodobne bol postavený za vlády Justiniana (527-565), prípadne i skôr. Bol súčasťou pešej zóny medzi kráľovskými apartmánmi a imperiálnym sídlom kathisma na Hippodrome.

Adresa. Arasta Bazaar, Sultanahmet
Otváracie hodiny: Stre-Po 09:30-16:30.
Vstup za poplatok.

Turk ve Esleri Müzesi (Turecké a islamské múzeum)

Múzeum sídli v pôvodnom paláci zo 16-násteho storočia, nachádza sa v ňom viac ako 40 000 umeleckých diel, ktoré zahŕňajú obdobie medzi 7. – 19. storočím.

Turecké koberce sú pomaľované Holbeinovými maľbami, zaujímavé sú i knihy otomanského koránu, ilustrované rukopisy, časť múzeá je venovaná evolúcii tureckého obydlia – od stanov nomádov po paláce z 19-násteho storočia.

Otváracie hodiny: Ut-Ne 09:00-17:00 (zima); Ut-Ne 09:00-17:30 (leto).
Vstup je za poplatok.

Archeoloji Müzeleri (Archeologické múzeum)

Istanbulské Archeologické múzeum sa nachádza v troch oddelených budovách, ktoré sú súčasťou palácového komplexu Topkapi Palace. Leží tu Alexandrov sarkofág, ktorý bol objavený v Libanone ako i fasáda chrámu Athena z Assos, byzantské sarkofágy a mozaiky.

adresa: Topkapi Palace, Seraglio Point, Sultanahmet
Otváracie hodiny: Ut-Ne 09:30-16:30;
Vstup za poplatok.

Yildiz Park

Park je situovaný nad oblasťou Besiktas. Sultán Abdul Hamit ho dal vysadiť Yildiz ako súčasť paláca Ciragan Palace (v súčasnosti je to 5-hviezdičkový hotel). V súčasnosti ho využívajú rodiny na usporadúvanie piknikov, preto je najrušnejší cez víkendy.

Na vrchu parku sa nachádzajú dva atraktívne pavilóny z 19-násteho storočia – Malta Kosk a Cadir Kosk, ktorých hosťami boli Winston Churchill a Charles de Gaulle. Park zastrešuje Yildiz Palace Museum, Imperial Porcelain Factory a City Museum.

Adresa: Yildiz Park, Ciragan Caddesi, Besiktas.
Otváracie hodiny: denne od svitu so zotmenia.
Vstup pre chodcov je voľný, za poplatok pre taxíky.