Gombasecká jaskyňa - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Gombasecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Slovenskom krase. Nachádza sa uprostred na západnom úpätí Silickej planiny národného parku, v doline rieky Slaná, asi 15 km južne od Rožňavy. Jaskyňu objavili v roku 1951 dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy, o štyri roky bola sprístupnená verejnosti. 


Jaskynné chodby prebiehajú v dvoch horizontálnych úrovniach. Majú približne horizontálny priebeh a vytvorili sa erozívnou a korozívnou činnosťou podzemnej rieky Čierny potok v tektonických puklinách čistých svetlosivých vápencov stredného triasu. Známa je najmä výskytom sintrových brčiek – tenkých trubicovitých stalaktitových útvarov. 


Gombasecká jaskyňa býva označovaná za rozprávkovú. Príroda dala kvapľom, rôzne bizarné tvary a podoby, ktoré sú ešte zvýraznené pestrou farebnosťou a sviežosťou, pretože ich tvorba neustále pokračuje. Medzi najkrajšie priestory patrí Mramorová sieň s 8 m hlbokou studňou.


V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je Gombasecká jaskyňa  zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Slovenský kras je ideálnym miestom pre dovolenku. Je atraktívny nielen pre turistov a milovníkov prírody, ale aj pre všetkých, ktorí hľadajú oddych a relax. V národnom parku sa nachádza veľa hotelov, penziónov, alebo je možné si objednať chatu. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov