Gombasecká jaskyňa - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Gombasecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Slovenskom krase. Nachádza sa uprostred na západnom úpätí Silickej planiny národného parku, v doline rieky Slaná, asi 15 km južne od Rožňavy. Jaskyňu objavili v roku 1951 dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy, o štyri roky bola sprístupnená verejnosti. 


Jaskynné chodby prebiehajú v dvoch horizontálnych úrovniach. Majú približne horizontálny priebeh a vytvorili sa erozívnou a korozívnou činnosťou podzemnej rieky Čierny potok v tektonických puklinách čistých svetlosivých vápencov stredného triasu. Známa je najmä výskytom sintrových brčiek – tenkých trubicovitých stalaktitových útvarov. 


Gombasecká jaskyňa býva označovaná za rozprávkovú. Príroda dala kvapľom, rôzne bizarné tvary a podoby, ktoré sú ešte zvýraznené pestrou farebnosťou a sviežosťou, pretože ich tvorba neustále pokračuje. Medzi najkrajšie priestory patrí Mramorová sieň s 8 m hlbokou studňou.


V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je Gombasecká jaskyňa  zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Slovenský kras je ideálnym miestom pre dovolenku. Je atraktívny nielen pre turistov a milovníkov prírody, ale aj pre všetkých, ktorí hľadajú oddych a relax. V národnom parku sa nachádza veľa hotelov, penziónov, alebo je možné si objednať chatu. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa na okraji Jasovskej planiny vo východnej časti Slovenského krasu. Vznikla eróziou Bodvy. Jaskyňa vyniká bohatstvom rozmanitých kvapľov, charakteristické sú vrkočovité stalaktity, palicovité stalagmity, mohutné nástenné vodopády a mohutné pagody rôzneho tvaru a sfarbenia. Prevádzkový okruh je dlhý 655 m.
Téma: Jaskyňa