Expozícia ľudovej architektúry a bývania v Humennom - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



V záhrade pôvodne renesančného kaštieľa z roku 1610 v Humennom sa nachádza expozícia ľudovej architektúry a bývania. Tento skanzen bol vybudovaný v rokoch 1974 a 1982 a verejnosti bol sprístupnená v roku 1984. 


Na pomerne malej ploche sa v priebehu desiatich rokov podarilo sústrediť najtypickejšie stavby z regiónu severovýchodného Slovenska a štrnásť objektov ľudovej architektúry a jednu sakrálnu stavbu. Objekty nachádzajúce sa v skanzene nesú v sebe charakteristiku staviteľstva východokarpatskej oblasti, kde hlavným stavebným materiálom bolo predovšetkým drevo, hlina, kameň a slama. Popri typických obytných domoch s pôvodným ľudovým zariadením v expozícii inštalovali aj hospodárske stavby, kováčske dielne a mlyny.


Dominantou Expozície ľudovej architektúry a bývania v Humennom je predovšetkým drevený kostolík sv. Archanjela Gabriela z Novej Sedlice (1754), najvýchodnejšej obce na Slovensku. V kostole je vzácny oltár s barokovým etážovým ikonostasom z polovice 18. storočia.


Skanzen v Humennom však nie je jedinou zaujímavosťou tohto mesta a jeho okolia. Okrem samotného kaštieľa, pri ktorom je expozícia ľudovej architektúry umiestnená, sa turistom odporúča, aby navštívili neďaleké pohoria Vihorlat. Atraktívne je najmä jazero Morské oko a Sninský kameň. Relax je možné nájsť na pri neďalekej vodnej nádrži Zemplínska šírava. Stačí si teda len vybrať z ponúk ubytovania a vaša dovolenka sa môže začať.  

Na okolí doporučujeme navštíviť

Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov