Drevené kostolíky na východnom Slovensku - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Medzi najvýznamnejšie pamiatky Slovenska je možné zaradiť aj skvosty ľudovej sakrálnej architektúry - drevené kostoly. Svojimi konštrukciami a interiérmi sa stali stredoeurópskou raritou a sú chránené aj ako národné kultúrne pamiatky.


Podľa historických záznamov bolo na Slovensku v minulosti viac ako 300 drevených kostolov, v ktorých sa štýlovo prelínali prvky západnej, najmä rímskej a východnej byzantskej kultúry.


V súčasnosti  sa týchto sakrálnych pamiatok zachovalo zhruba 50, pochádzajú predovšetkým zo 16. - 18. storočia. Najviac sa ich nachádza na severovýchode Slovenska - 42  drevených kostolov, no niektoré je možné nájsť aj na Orave alebo na strednom Slovensku. Pôvodný názov na označenie drevených sakrálnych stavieb  vo východnom regióne je termín „cerkva”.


Drevené kostoly boli stavané iba z drevených materiálov bez použitia klincov, pretože symbolizovali ukrižovanie Krista. V roku 2008 boli viaceré drevené kostoly Slovenska zapísané do Svetového dedičstva UNESCO.


Milovníkom výletov sa odporúča absolvovať malý výlet po stopách týchto starých kostoloch. Popri tom je totiž možné abslovovať príjemnú dovolenku.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov