Turniansky hrad - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Turniansky hrad bol postavený na krasovom kopci vybiehajúcom zo Zádielskej planiny, na trase historickej cesty vedúcej z Gemera na Spiš. Postavili ho roku 1357 za Jána Turnianského, ktorého rod dostal do majetku Turňu v prvej polovici 13. stor. Neskôr menil majiteľov a trpel neustálymi vnútropolitickými nepokojmi.


Hrad patril k veľkej pohraničnej protitureckej pevnostnej sústave, no napriek moderným delostreleckým opevňovacím prvkom ho v roku 1652 Turci dobyli. Počas Tökölyho stavovského povstania dal cisársky generál Schultz opevnenia Turnianskeho hradu v roku 1685 zbúrať. Obývateľné časti definitívne zanikli po požiari v roku 1848. Kedysi bol správnym centrom Turnianskeho komitátu a stolice. 


Z architektonického hľadiska bol Turniansky hrad budovaný vo viacerých etapách. Dodnes stoja ruiny múrov jednotlivých objektov hradu a v teréne je viditeľná dispozičná skladba priestorov, ako aj príjazdová cesta. Zachované zvyšky pochádzajú zo starého gotického vnútorného hradu.


K Turnianskemu hradu vedie turistický chodník z obce Turňa nad Bodvou. O oddych a relax počas dovolenky sa postará blízky Turniansky rybník, či priľahlý Národný park Slovenský kras, ktorý je charakteristický svojou jedinečnou prírodou a množstvom turistických chodníkov. Turistov privedú napríklad aj k Jasovskému kláštoru či hradu Krásna Hôrka. Nájsť si ubytovanie v neďalekých mestách Košice či Rožňava nebude už iste žiadny problém.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov