Thajsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

Thajský národný vzdušný prepravca sa volá Thai Airways International (TG). Bangkok je nie len hlavným prístupovým mestom do Thajska ale i do Kambodže, Laosu, Mjanmarska, Nepálu a do Vietnamu.

Približné letové časy
et z Bangkoku do Londýna trvá 12 hodín 10 minút; do Manily 3 hodiny 10 minút; do Singapouru 2 hodiny 15 minút a do Sydney je to 9 hodín 15 minút.

Medzinárodné letisko
Bangkok International Airport (BKK) , nachádza sa v Don Muang, ktoré je vzdialené 22km severne od hlavného mesta (čas prepravy:40-60 minút). Preprava z letiska do centra hlavného mesta je zabezpečená autobusovými spojmi 24 hodín denne. Do centra sa môžete prepraviť i vlakom (30-45 minút). Limuzíny sú dostupné v každú hodinu nočnú aj dennú hodinu. Preprava limuzínami sa uskutočňuje každých 20 minút (v závislosti od príchodov lietadiel). Môžete si objednať i taxík. Priamy autobusový spoj do Pattaya má odchody o 0900, 1200 a 1900. Príchod je o 0630, 1400 a 1830. Na letisku sa poskytujú bankové, reštauračné, poštové služby (24 hodín), úschovňa batožín (24 hodín), poisťovňa (0700-2200), zmenáreň (otvorená 24 hodín), bar (otvorený 24 hodín), snack bar nachádzajúci sa v odletovej hale, nákup tovaru oslobodeného od cla (0600-0200), lekáreň (0600-2100), prenájom áut (Avis a Budget),ubytovanie a služby prvej pomoci (24 hodín).

Letisko Chiang Mai International Airport (CNX) je vzdialené 15km od hlavného mesta (čas prepravy – 20 minút). Taxíky a limuzíny prepravujú pasažierov do centra hlavného mesta. Na letisku sa poskytujú bankové služby, zmenáreň (0830-1530), prenájom áut, reštaurácia (0600-2300) a bar (2100-0200).

Letisko Phuket International Airport (HKT) sa nachádza 35km severovýchodne od mesta Phuket. Preprava do centra mesta sa vykonáva autobusmi a taxíkmi. Na letisku je úschovňa batožiny, možnosť nákupu tovaru oslobodeného od cla (0700-2100), prvá pomoc (0800-2200), banky, pošta (0830-2000), reštaurácia, snack bar (0700-2100), prenájom áut a informácie pre turistov.

Nedávno bolo otvorené letisko Hat Yai International (HDY), ktoré sa zatiaľ využíva pre destinácie do Ázie a pre vnútroštátnu leteckú prepravu. Najbližšie k letisku sa nachádza mesto Songkhla (približne 20km). Na prepravu z letiska slúžia autobusy, taxíky a vlaky.

Letiskové poplatky
Pri medzinárodných letoch sa platí poplatok Bt500. Tranzitní pasažieri a deti do veku 2 rokov sú oslobodení od poplatku.

Loď

Hlavným medzinárodným prístavom je Bangkok. Medzi námorné linky (osobnú i nákladnú lodnú prepravu) patria: Ben Shipping, Glen, Hansa, Polish Ocean, Royal Inter-Ocean a States Steamship. Lodnú prepravu využívajú pasažieri prechádzajúci medzi Thajskom a Laosom na niekoľkých bodoch pozdĺž rieky Mekong.

Vlak

Vlaky premávajú do Kuala Lumpur, denné spojenia smerujú i do Singapuru, k hraniciam s Kambodžou (Aranyaprathet) a do Laosu (Nong Khai). Výlety po železnici do Singapuru trvajú 48 hodín. Luxusný Východný a orientálny express má odchod v Bangkoku, smeruje do Singaporu, je však drahý.

Cestná doprava

Medzinárodné cesty do Thajska smerujú z Malajzie, Mjanmarska, Laosu a Kambodže.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Thajské aerolínie (TG ), prevádzkuje lety do väčšiny miest. Vnútroštátnu leteckú dopravu zabezpečuje 22 letísk. Bangkok Airways (PG) poskytujú lety do ďalších siedmych vnútroštátnych destinácií. Zľavy na letenky sa udeľujú mimo sezóny a počas podporných akcií na podporu predaja leteniek. Z nízkorozpočtových spoločností spomeňme Airasia a fly12go.

Letiskové poplatky
Pri vnútroštátnych letoch sa platí daň Bt30. Deti do dvoch rokov sú oslobodené od dane.

Loď

Thajsko má, v závislosti od sezóny, splavných asi 1600km vodných ciest. Lodná preprava sa uskutočňuje medzi Thanon Tok a Nonthaburi. Luxusné okružné plavby sa vykonávajú na lodi Oriental Queen (Kráľovná orientu). Motorové člny a trajekty sú tiež v prevádzke. Značná konkurencia medzi hlavnými prevádzkovateľmi lodnej prepravy udržiava cestovné na nízkej úrovni. Počas monzúnovej sezóny od mája do októbra sa poskytujú obmedzené prepravné služby na východnom a na Adamanovom pobreží. Od novembra až do januára platí obmedzená preprava na pobreží zálivu. Vzdialenejšie lokality sú počas tohto obdobia nedostupné.

Vlak

Dĺžka železničnej siete presahuje 4600km, spája okrem Phuketu všetky väčšie mestá. Nedávno sa rozšírila o centrá nachádzajúce sa na východnom pobreží. Hlavné železničné ťahy smerujú do severného, východného a severovýchodného regiónu. Vlakové súpravy sa vypravujú i do Thon Buri, River Kwai Bridge a Nam Tok.

Na každej trati sú pre turistov k dispozícii klimatizované, reštauračné a spacie vozne. Výlety vlakmi sú pohodlné. Najlepším spôsobom, ako spoznať krajinu, je spoza okna vlakovej súpravy. Southern Line Express stojí v Surat Thani pre tých, ktorí si prajú pokračovať autobusom a trajektom k ostrovu Ko Samui ležiacom blízko pobrežia. Na niektorých staniciach je rozvrh odchodu vlakov v angličtine.

Cestná doprava

V Thajsku je vybudovaná primeraná cestná sieť, ktorá zahŕňa značný úsek diaľnic a 52 000km ciest v krajine a v provinciách. Všetky dôležité cestné spojenia sú dláždené. Jazdí sa v ľavom jazdnom pruhu.

Autobusová doprava

Mestská doprava sa prevádzkuje v mestách vo všetkých provinciách. Cestovné je veľmi lacné, autobusy preplnené. Súkromná autobusová preprava poskytuje klimatizované autobusy (sedadlo je potrebné si rezervovať vopred). Cestovné je však mierne drahšie.

Taxi

V Thajsku je množstvo taxíkov, ktoré poskytujú svoje služby vo dne v noci. Rozdeľujeme ich do troch kategórií: taxíky s tachometrom, taxíky bez tachometra a tuk-tuks – trojkolesové vozidlá bez strechy a tachometra. U tých taxíkov, ktoré nie sú vybavené tachometrom, cestovné je potrebné dohodnúť vopred. Niekedy je možné dohodnúť cestovné pri dlhších vzdialenostiach i u taxíkov vybavených s tachometrami. Vodiči sprepitné neočakávajú. Je možné vziať si i bicyklový taxík vybavený motorčekom. Svoju službu poskytnú najmä v uliciach Bangkoku počas dopravnej špičky. Taxikári nie vždy prijmú cudziu menu, preto doporučujeme disponovať potrebnou miestnou sumou. Cestujúci musia očakávať, že na niektorých diaľničných cestách budú platiť diaľničné poplatky.

Prenájom áut

Prenajať auto si môžete vo všetkých väčších mestách. Cestovný pas pri prenajatí autá môže poslúžiť ako záruka. Väčšinou postačí letenka. Turisti si môžu prenajať i motocykel. Pri prenajatí auta sa musíte preukázať medzinárodným vodičským osvedčením (IDP), ktoré platí po dobu troch mesiacov. Potom sa vyžaduje Thajské osvedčenie pre riadenie motorového vozidla.

Autobus

Prevádzku autobusových spojov v Bangkoku riadi Vládny prepravný úrad (Government Mass Transit Authority). V krajine sa rozvíja preprava súkromnými minibusmi a nákladnými autami upravenými pre prepravu pasažierov. Za klimatizáciu a expresné spoje si k cestovnému priplatíte. Vo všeobecnosti sú ceny lístkov nízke a pri vstupe do autobusu ich vybarahú sprievodcovia. Trajekty a predĺžené motorové člny operujú na rieke Chao Phraya, ktoré sú rýchle a lacné. Mapy autobusových liniek si kúpte pri príchode do krajiny na Turistickom úrade na letisku Don Muang.

Cenové relácie
MHD
Najlacneší spôsob prepravy, hlavne v Bangkoku. Lístok stojí 0,1 USD. Ak je v autobudse veľa ľudí, treba si dávať pozor na vreckárov.

Taxi a Tuk-tuky
Sú lacné, o cene sa treba dohodnúť vopred. Niekedy treba odmietnúť i desiatich po sebe a možno s jedenástym dohodnete už rozumnú sumu. Tuk-tuky sú malé a v zápchach rýchle, niektorý vás však odvezú pred obchody s rôznym tovarom. Majú z toho od majiteľa bakšiš, zvlášť keď si niečo kúpite.

Vlaky
Vlaky sú drahšie ako autobusy, ale klimatizovanými lôžkovými nočnými vozňami sa cestuje pohodlne a nočným cestovaním sa šetrí časom. Spodné lehátko je o 1 USD drahšie ako horné. Cestu Bangkok-Chian Mai-Bangkok-Surat Thani-Bangkok cca. 40 USD.

Autobusy
Myslím, že sú lacnejšie ako vlaky. Videli sme lístok z Chiang Mai na Koh Samui za 15 USD.

Autá
Je výhodné si ich požičať i keď zmluva je písaná tak, že ak sa stane čokoľvek, na vine je stále vodič, čiže vy. (Ak ste štyria požičajte si auto na severe, motorky si nechajte na juh). V Chiang Mai na ulici Moonmuang je požičovní dosť. Suzuky Vitara 4*4 s klímou vyšla na 20 USD na 24 hodín. Staršie a bez klímy by sa dali i lacnejšie. Liter benzínu na štátnych pumpách výjde na 0,3 USD, na súkromných aj 0,5 USD.

Motorky
Zmluva je podobná, zodpovedáte za všetky škody. Zväčša sú to Hondy skútre s obsahom 110, štvorrýchlostné. Ceny v Chiang Mai a na Samuii boli rovnaké 4 USD na 24 hodín. Ak si ich požičiavate na viac dní, dá sa dohodnúť i cena 3 USD na deň. Ak chcete niečo väčšie, tak choper Yamaha 1200 na Samuii stál 15 USD a tak isto i terénne enduro 500-vka. Na západnom pobreží je požičanie motorky drahšie. Tam pýtajú okolo 5-6 USD.

Trvanie ciest

Nasledujúca tabuľka udáva približné trvanie ciest (v hodinách a minútach) z hlavného mesta Bangkok do iných miest v Thajsku.

lietadlo cesta vlak
Chiang Rai 1.15 12.00 -
Chiang Mai 1.00 10.00 14.00
Hat Yai 1.15 15.00 17.00
Hua Hin 0.40 3.00 4.00
Pattaya - 3.00 -
Phitsanulok 0.55 5.30 6.00
Phuket 1.20 10.45 -
Samui 1.20 13.00 14.00
Surat Thani 1.00 11.00 12.00
Ubon Ratchathani 1.45 10.00 11.00
Udon Thani 1.00 9.00 10.15


Informácie prevzaté z cestopisu Valéra Jurčáka Thajsko, zakladateľa cestovateľského servera Walker.Sk.

Thajská cestná sieť je veľmi kvalitná, v podstate cez celú krajinu zo severu na juh vedú diaľnice alebo štvorprúdové cesty. Kde niesú, na ich výstavbe sa pracuje. Po Thajsku sa možno pohybovať vlakmi či autobusmi - sú pohodlné, všetky majú klimatizáciu a sú pomerne lacné. Lacný je aj prenájom áut či motocyklov. Treba na to len pas a príslušnú sumu peňazí. Pri prenájme áut sa odporúča medzinárodný vodičský preukaz. Treba byť opatrný, lebo v Thajsku sa jazdí v ľavo a vo väčších mestách je premávka hustá a neprehľadná. V Bangkoku sú najväčšie dopravné zápchy na svete. Thajskí vodiči všeobecne jazdia na naše zvyklosti dosť odvážne, ale ohľaduplnejšie. Havárie sú zriedkavosťou. Obľúbeným dopravným prostriedkom sú tuk-tuky, motocykle so zadným priestorom upraveným na prepravu troch pasažierov. Sú lacnejšie ako taxíky a v dopravných zápchach môžu ľahšie manévrovať ako osobné autá. V Thajsku platí zásada - ocene sa treba dohodnúť vždy (!) pred cestou.