• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Pobrežie

Bangkokský záliv
Mesto PATTAYA je situované vo východnej časti zálivu. Táto oblasť patrí medzi najznámejšie juhovýchodoázijské plážové rezorty. V súčasnosti sa dynamicky rozvíja. V blízkosti sa nachádza pokojnejší rezort BANG SAEN, v ktorom je výnimočne zdravé ovzdušie. Trochu ďalej leží idylický ostrov KO SAMET, na ktorý sa prepravíte člnom z mesta RAYONG. Dve až tri hodiny cesty južne od Bangkoku narazíte na mestá CHA’AM a HUA HIN. Hua Hin bolo kráľovským kúpeľným mestom, v súčasnosti zažíva renesanciu.

Phuket
Ostrov Phuket (pripojený k pevnine) je situovaný na juhozápadnom rohu krajiny a patrí medzi niekoľko rezortov, ktoré obmýva indický oceán. Phuket v súčasnosti ohrozuje prvenstvo plážového rezortu číslo jeden v Thajsku Pattaya. Hlavné mesto ostrova PATONG malo reputáciu uvoľneného sexu a špiny, i keď mnoho hotelov postavených na nádherných plážach prináša luxus a komfort. Patong bol po ničivých tsunami obnovený a ulice sú dnes čistejšie, avšak opätovný príval turistov spôsobil navýšenie cien. Ostrov je dosť veľký na to, aby vybudované chatky na pláži blízko luxusných hotelov mali dostatok nocľažníkov. Pobrežné vody sú obľúbeným cielom potápačov.

Záliv Phang Nga
Dopravíte sa k nemu z Phuketu. Tento záliv sa pýši jednou z najúžasnejších morských scenérii vo svete. Táto oblasť bola vybratá pre natáčanie filmu o Jamesovi Bondovi - ‘The Man with the Golden Gun’. V zálive je roztrúsených asi 3500 ostrovov. Kvôli zákazu i nemožnosti prepravy do zálivu z vonku sa v zálive uchováva nedotknutá fauna a flóra. Až donedávna bola táto oblasť nedostupná z okolitého sveta. V súčasnosti sa do tejto oblasti uskutočňujú výlety na motorových člnoch cez tunely a trhliny v skalách, ktoré závisia od prílivu.

Ostrovy Koh Phi Phi
Na tieto idylické ostrovy - dvojčatá sa prepravíte na člnoch z Phuketu alebo z Krabi ležiacom na pevnine Väčší ostrov KO PHI PHI DON pripomínajúci tvar zvonu ponúka posledný kúsok raja na zemi. Pobrežie ostrova lemujú biele pláže, pričom vnútrozemie pokrýva tropický dažďový prales. Jediné mesto na ostrove TON SAI leží vďaka nekontrolovateľnému vpádu turistov zväčša v ruinách. Väčšina ostrova je stále nedotknutá a malý počet hotelov chráni túto oblasť pred turistami. Susediaci ostrov KO PHI PHI LEH’S bol kontroverzne využitý Hollywoodom. Na vápencovej skale nebol postavený žiadny hotel. Môžete však výlet po ňom uskutočniť celodenný, ako východisko použijete susedný ostrov.

Koh Samui
Za poslednú dekádu sa Koh Samui rozvinul medzi dokonalé plážové rezorty, vybavené letiskom ponúkajúcim pravidelné lety do a z Bangkoku a do a z Krabi. Koh Samui je tretí najväčší ostrov v Thajsku. Hoci turistika je v súčasnosti hlavným pracovným odvetvím, dôležitým zdrojom príjmov sú i okúzľujúce vidiecke sídla, v ktorých sú vybudované farmy na pestovanie kokosových orechov. Najväčšia pláž na ostrove sa volá CHAWENG. Nájdete na nej dobré hotely, bungalovy a bary, ktoré sú ideálne pre turistov s vyšším rozpočtom. Pláž LAMAI nie je tak komerčná ako Chaweng, je tichšia, lacnejšia a podľa mnohých cestovateľov i oveľa krajšia.

Koh Phangan
Koh Phangan je relatívne málo rozvinutý a vyhľadávajú ho najmä turisti, ktorých láka dobrodružstvo a chcú sa vyhnúť hotelovým reťazcom. Každý mesiac sa na pláži HAAD RIN koná party na oslavu splnu, ktorej sa zúčastňuje až 10 000 zabávajúcich. Okrem plného mesiaca sa miestni i turisti radi zabavia i na tzv. „halfmoon party“ (dvakrát do mesiaca). K dispozícii sú rôzne kategórie ubytovacích zariadení, pričom najpopulárnejšie sú plážové bungalovy. Koh Phangan zo 75% pokrýva dažďový prales a prekrásna príroda je ako stvorená pre relax. Na ostrove nájdete niekoľko meditačných centier zameraných prevažne na jogu a thai ci. Okolité more poteší milovníkov potápania a šnorchlovania. Jediný možný prístup do Koh Phangan je člnom z Koh Samui alebo Surat Thani, ktorý s nachádza na pevnine.

Koh Tao
Názov Koh Tao môžeme preložiť ako ‘Korytnačí ostrov’, ktorý patrí medzi menej rozvinuté ostrovy. Obľúbeným sa stáva najmä pre vyznávačov potápania. BAN MAE HAT je jediným skutočným mestom, ktoré ponúka lacné ubytovanie a cestovné kancelárie poskytujúce dobrodružstvo potápania. Potápanie v okolí Koh Tao je vynikajúce, pretože sa uskutočňuje v priezračných vodách s dobrou viditeľnosťou.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 28.10.2002