• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Vnútrozemie

Chiang Mai
Ďaleko na severe sa nachádza druhé najväčšie mesto v Thajsku, ktoré je centrom výletov zameraných na starobylé thajské regióny s prekrásnymi chrámami, teakovými lesmi, v ktorých pracujú slony, jaskyňami a vodopádmi. Navštíviť môžete i severné horské kmene. Medzi najväčšie atrakcie patria  chrám SUTHEP a jazda na slonovi. Doi Suthep je najznámejším chrámom v severnom Thajsku. Je situovaný na kopci a preto je z neho výborný výhľad počas jasných dní. Prístup k nemu je pomocou lanovky alebo po veľkých 400 schodoch. Znamenité je i zábradlie pozdĺž schodov, ktoré pripomína veľkého zeleného a červeného hada, ktorý sa vinie po svahu a konči v grandióznej dračej hlave. V poslednej dekáde sa stal trekking na slonoch dôležitým zdrojom financií.

VÝLETY
V okolí veľkých miest sa nachádza množstvo malých dediniek, v ktorých sa uchovala remeselná výroba. V údolí MAE SA je situovaná škola určená pre výcvik slonov a farma zaoberajúca sa pestovaním orchideí. Dlhšie trvajúce výlety môžete podniknúť do národného parku DOI INTHANON a CHIANG RAI, z ktorých sa môžete dostať k rieke MEKONG a ZLATÉMU TROJUHOLNÍKU. Zaujímavá je i cesta k MAE-HONG-SON ležiacom blízko hraníc s Mjanmarskom. Je vhodnou základňou pre uskutočnenie pešej alebo motocyklistickej túry. Ak podniknete cestu okolo Mae-Hong-Son, je možné, že sa zastavíte v malom a zaujímavom meste PAI.


Centrálna Planina
Na Centrálnej planine, ktorá leží medzi Bangkokom a Chiang Mai, sa formovalo prosperujúce srdce krajiny, s bohatými prírodnými zdrojmi. Na tomto území vyrastali a padali veľké mestá a kráľovstvá. PHITSANULOK je vstupným mestom pre uskutočnenie výletov do tejto oblasti. Mesto je tiež sídlom WAT PHRA SI RATTANA MAHATHAT. V tomto impozantnom kláštore sa nachádza svetoznámy PHRA BUDDHA CHINNARAT, údajne sú v ňom jedny z najkrajších obrazov Budhu v Thajsku. Z Phitsanulok môžete vidieť starobylé mesto kráľovstva SUKHOTHAI a KAMPHAENG PHET. UNESCO zahrnulo Sukhothai a jeho okolie na zoznam svetového chráneného kultúrneho dedičstva. Pokrýva obrovskú plochu, na ktorej sa nachádzajú chrámy, paláce a pavilóny ako i jazerá, rybníky a kanály.

Kanchanaburi
Provincia Kanchanaburi je skvelou oázou kopcov potiahnutých džungľou a širokých vodných ciest. Mesto Kanchanaburi s modernými hotelmi a zariadeniami pre turistov je pôvodným miestom, kde sa nachádzal slávny Most cez rieku KWAI. Je to miesto, kde vykonávali nútené práce a zomreli rukou Japoncov tisíce zajatcov spojeneckých vojsk a thajských robotníkov. Výlet vlakom, či už podľa rozvrhnutého harmonogramu alebo priradených jázd, vedie pozdĺž „Železnice smrti“ a pozdĺž mostu, ktorý bol postavený po vojne.

Severovýchod
Na severovýchode, iba tri hodiny jazdy autom od Bangkoku, sa nachádza národný park KHAO YAI. Patrí medzi najobľúbenejšie národné parky v krajine. Stal sa z neho nevtieravý turistický rezort. Okrem atrakcií prírodného života a džungle vábi turistov i mnohými starobylými a historickými miestami v severovýchodnom Thajsku. Tu sa nachádzajú viaceré sídla Kmérov, vrátane PIMAI, LOPBURI a PHANOM RUNG. Konajú sa tu i oslavy a festivaly špecifické pre tento región. Medzi najvýznamnejší patrí sloní festival v SURIN, ktorý sa koná každý november.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 28.10.2002