• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Bangkok

Väčšina Thajčanov nazýva hlavné mesto KRUNG THEP, čo je skrátený názov thajského mena hlavného mesta, ktoré sa skladá z 32 rozdielnych slov vystihujúcich prezývku mesta, ktoré patrí medzi najvzrušujúcejšie a najpôsobivejšie na svete.

Bangkok je pre Thajsko to, čo pre Anglicko Londýn. Je centrom všetkých obchodov, hospodárstva a politických záležitosti. Rýchle zmeny a narastajúca prosperita, ktorá prináša mestu vibrujúci život, prináša so sebou i rad problémov. Dopravné zápchy sú nočnou morou mesta a zdrojom znečistenia. V posledných rokoch boli uvedené do prevádzky nové prvotriedne metropolitné diaľnice, ktoré umožňujú cestovateľom vyhnúť sa chaotickým situáciám na mestskej dopravnej sieti ležiacej pod úrovňou diaľnic. Značne sa využíva preprava rýchlymi a lacnými motorovými člnmi, ako i služby taxíkov s klimatizáciou, ktoré značne zlepšili dopravnú situáciu.

Cez mesto preteká rieka Chao PHRAYA, na ktorej brehoch vyrástli najlepšie hotely v Bangkoku. Tu nájdu turisti i GRAND PALACE pokrývajúci obrovskú rozlohu, ktorý parí medzi najvýznamnejšie pamätihodnosti mesta. Nachádza sa tu i WAT PHRA KAEO, chrámový komplex, v ktorom je umiestnený Smaragdový Budha. Socha tohto Budhu však nie je pokrytá smaragdami, ako by sa mohlo zdať podľa názvu, ale je vyrobená z priehľadného zeleného jadeitu. Smerom od Grand Paláca proti prúdu rieky sa dostanete k ROYAL BARGES. Táto bohato zdobená riečna bárka sa stále používa pri špeciálnych procesiách na Chao Phraya.

V rámci mesta sa vyskytuje vyše 300 Budhistických chrámov a svätýň. Najznámejší je WAT BENCHAMABOPHIT (Mramorový chrám), WAT ARUN (Chrám úsvitu) a WAT TRIMIT (Chrám zlatého Budhu). Jeden z najväčších chrámových komplexov v krajine sa nachádza vo WAT PHO. Vyše 30 chrámov je značne roztrúsených, najväčší z nich je Chrám ležiaceho budhu. Veľkosť sochy Budhu je enormná, dlhá je úžasných 47,5m a vysoká 15m. Záhrady, ktoré obkolesujú chrámy, poskytujú únik pred hektickým životom veľkých miest. V chráme sa nachádza národná škola tradičnej Thajskej masáže. Zaujímavým miestom pre návštevu je plávajúci trh, ktorý sa stáva stále väčšou turistickou atrakciou než trhom pravých Thajčanov.

Medzi ďalšie pamätihodnosti patrí LAK MUANG (kamenné mesto), Svätyňa ERAWAN, kde sa konajú denne ofery a Národné múzeum. V paláci SUAN PAKKARD PALACE je zbierka vzácnej antiky. Zaujímavým miestom je i dom bývalého amerického obchodníka s hodvábom Jima Thompsona, ktorý zmizol bez stopy v r. 1967. V súčasnosti je dom múzeom remeselných výrobkov a predajňou hodvábnych výrobkov vysokej kvality za rozumné ceny. Vibrujúci nočný život v Bangkoku patrí medzi hlavné turistické atrakcie. Všadeprítomné dievčenské bary PATPONG sú notoricky známe. Okrem nich sa stavajú nové moderné bary a brilantné nočné kluby ako i najlepšie reštaurácie v Ázii.

VÝLETY
Po prúde rieky sa doplavíte k starobylému mestu AYUTTHAYA a k starému letnému palácu v BANG PA-IN. Na pokraji tohto paláca sa nachádzajú markantné stavby akou je Thai PAVILION postavený v klasickom štýle, neoklasický palác, PAGODA vybudovaná v čínskom štýle a budhistický chrám, ktorý sa podobá na gotický kostol. Východne od Bangkoku leží ANCIENT CITY, rozsiahly súkromný park s modelmi thajských historických pamätihodností, pričom niektoré modely sú presnou kópiou originálov, iné sú ich zmenšeninou. Mimo mesta je sídlo Ružová záhrada (ROSE GARDEN COUNTRY RESORT), v ktorom sa denne hrá thajská hudba, tancuje, hrajú hry a oslavuje sa.  Blízko kambodžských hraníc sa nachádzajú ruiny chrámu Kmérskej ríše.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 28.10.2002