Thajsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Mena

1 Baht (Bt) = 100 šatangov. Bankovky sú denominované v hodnotách Bt1000, 500, 100, 50, 20 a 10. Mince sú v hodnotách Bt10, 5 a 1, a 50 a 25 šatangov. V obehu je i mnoho pamätných mincí.

Zmenáreň

Zahraničnú menu si môžete vymeniť v bankách (ponúkajú najvýhodnejší kurz), v hoteloch (výmenu sprostredkujú za vysokú províziu), vo väčších mestách, zmenárňach (zvyčajne sú otvorené 08,00-20,00). Mimo väčších miest a turistických oblastí je problematické vymeniť bankovky vyššej hodnoty ako Bt100. Turistom doporučujeme disponovať nižšími hodnotami bankoviek.

Kreditné & debetné karty

American Express, MasterCard a Visa sú akceptované, karty Diners Club nie sú až tak rozšírené a preto majú limitované použitie. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti jej použitia.

Cestovné šeky

Sú akceptované vo väčších hoteloch, vo všetkých bankách a obchodoch. Aby ste sa vyhli ďalším cestovným poplatkom, odporúčame vlastniť cestovné šeky v US dolároch alebo v librách.

Menové obmedzenia

Dovoz alebo vývoz miestnej meny je limitovaný na 50 000 Bt na osobu. Pri dovoze alebo vývoze zahraničnej meny nie sú obmedzenia.

Úradné hodiny v bankách

Po-Pia 0930-1530 (Bangkok); 0830-1530 mimo Bangkoku.

Ceny

Pre nás sú výhodné. Za 1-1,5 USD sa vynikajúco napapáte a to papáte to, za čo by ste doma v Čínskej reštaurácii vyhodili tri stovky. Thajsko je vynikajúca možnosť ochutnať všetky morské potvory, od chobotníc, cez krevety, kraby až po žraloka, tiež nezabudnite na všetky ich domáce špeciality, ktoré zapijete kokosom.

Nasledujúce menu uvádzané thjskej béne – báthoch (1Bath=1Sk) je z hotela Palm Resort na ostrove Koh Samui: nápoje tam boli drahšie, veľká káva alebo čaj vyšli na 25B, trojdecová kola či fanta na 20B, politra vody 10B. Pivo je všeobecne v Thajsku drahšie, hlavne v podnikoch. My sme pivo kupovali v 7eleven za 35B. V hotelovej reštike vyšiel tretinkový Heineken na 55B, ich Singha na 45B.

Strava a nápoje

V krajine sa nachádza množstvo európskych a ázijských reštaurácií. Strava je horúca a korenistá, pre turistov ju vo väčšine reštaurácií zmierňujú. Drobnému červenému alebo zelenému koreniu Pri-kee-noo sa radšej vyhnite. Zvyčajne sa servíruje spolu s hlavným chodom na pridanom tanieriku.

Thajská kuchyňa

Thajsko je preslávené svojou kuchyňou v ktorej sa pripravuje množstvo znamenitých jedál, je rajom pre gurmánov. I keď sú jedlá na náš vkus príliš pikantné a korenené a niektoré ochutnať si vyžaduje až odvahu, na požiadanie ich pripravia i pre nás Európanov. Určite ich však ochutnajte, no pripravte si vodu a tiež sa pripravte na to, že sa budú na vás zabávať, keď sa od tej páľavy v puse až postavíte a začnete nahlas predýchavať a do očí sa vtlačia slzy. Ale je to len zvyk, na tretí deň ak nedonesú chili, poprosíte si oň sami. Tak jedna šáločka pre štyroch nám už nerobila problém.

Medzi pokrmy thajskej kuchyne patrí tom yam (polievka pripravená z kokosového mlieka s listami makroot, zázvorom, citrónom, prawns alebo s kurčaťom); gang pet (horúce červené karí s kokosovým mliekom, bylinkami, cesnakom, čili, paštétou z morských rakov, a rôzne prísady) sa podáva s ryžou; kaeng khiaw (zelené karí s baklažánom, hovädzím mäsom alebo s kurčaťom) sa tiež servíruje s ryžou; gai yang (kurča opekané na ražni); a kao pat (vyprážaná ryža s kúskami krabieho mäsa, s kurčaťom, s bravčovým mäsom, cibuľou, vajciami a šafranom) podávané s cibuľou, uhorkami, sójovou omáčkou a s čili.

Medzi dezerty patrí: salim (sladké cestoviny s kokosovým mliekom) a songkaya (puding z kokosového mlieka, vajec a cukru, ktorý sa často servíruje v škrupine kokosového orecha). Vo svete je známy pokrm z lepkavej ryže a z ovocia mangovníka (ryža varená spolu s kokosovým mliekom podávaná s plátkami manga), ktorý sa konzumuje najmä na raňajky počas sezóny zberu mangovníka (marec - máj).

Medzi obľúbené ovocie patrí papaya, jackfruit, mangosteens, rambutans, pomelos (podobný grapefruitu) a najmä durian, ktorý cudzinci buď to milujú alebo nenávidia. Vzhľadom na prenikavý zápach durianu ho väčšina hotelov neservíruje.

Miestna whisky značky Mekhong alebo Sangthip je dobrá. Miestne pivo sa vyrába s rôznym obsahom alkoholu. Turisti sa s obľubou osviežujú ovocnými džúsmi. Kokosové mlieko sa predáva počas sezóny zberu úrody priamo v škrupinách kokosových orechoch. Bary sú vybavené okienkami alebo poskytujú stolovú obsluhu.

Nočný život

Bangkok ponúka rozsiahlu možnosť zábavy, ktorá začína nočnými klubmi, krčmičkami, barmi, kinami a reštauráciami (mnohé z nich sú záhradné reštaurácie), pokračuje masážnymi kabínkami, krytými bazénmi a končí koktailovými salónikmi. Divadelné predstavenia vychádzajú z tradičného náboženstva. Diskotéky na ihrisku môžete zažiť v Thajskom kultúrnom centre. V Phnom Penh sa nachádza niekoľko dobrých barov, vrátane rozprávkového baru Srdce temnoty (Heart of Darkness). Nočný život v krajine je dotváraný tradičnými miestnymi tancami. Thajsko je známe svojím špecifickým charakterom nočného života. Povestné celonočné party pokračujú i v ranných hodinách.

Nakupovanie

Turisti v Thajsku radi nakupujú thajský hodváb a bavlnu, batik, striebro, hrnčiarske výrobky so zelenou glazúrou, drahé kamene a polodrahokamy, bábiky, masky, glazúrované výrobky, produkty z cínu a bronzu, artefakty bamboo.

Víkendový trh v Chatuchak Parku v Bangkoku sa vyznačuje hojnosťou tovaru, pričom sortiment výrobkov siaha od nefalšovaných starožitností po predaj čerstvo ulovených rýb. Šaty ušité na mieru sú dobrej kvality, zvyčajne ich dokončia v priebehu jedného dňa.

Doba predaja
Po-Ne 10,00-21,00, obchodné centrá: 10,00-22,00.

Sviatky a oslavy

Počas celého roka sa konajú v Thajsku početné oslavy a festivaly. Medzi najznámejšie patria: Songkran, ktorý oslavuje príchod nového roku v Thajsku (v apríli); Visaka Puja - oslavuje Budhistické sväté dni v marci a Loi Krathong (november), ktoré sa konajú po celej krajine. Iné festivaly a oslavy majú lokálny charakter. Detailný zoznam festivalov, ktoré sa konajú v r. 2002, získate na Thajskom turistickom úrade.



Ako by som teraz cestoval ja
(úryvok z cestopisu Válérá Jurčáka alias Vala, ktorý vynikajúco poslúži pri plánovaní individuálnej cesty do krajiny úsmevov)

Najprv musím povedať, už by som si nebral toľko vecí. Mydlo by som zobral z lietadla a hlavne dve deky. Tým by som ušetril dosť miesta v ruksaku, pretože spacák by som už určite nebral. Tí odvážnejší môžu aj z prvej triedy, tie sú samozrejme lepšie, pretože deky druhej triedy spoločnosti Lauda Air hryzú (pri spiatočnom lete ich môžete vrátiť). V Bangkoku na letisku si zoberte všetky mapy a info brožúrky (tie si berte vždy z hotelov či staníc), sú zadarmo a sú v nich aktuálne informácie. Potom už len zmeniť asi 100$ na bahty (za 1$ sme dostali 37,93B bez poplatku, pri šeku bol za dolár na letisku kurz 38,58B, ale za každý šek je poplatok 23B. My sme mali American Express. V banke v meste nám dávali za 1$ 38,30B, pri šeku to bola suma 1$ za 39B, ale tiež poplatok 23B za šek. Takže si berte 100$ šeky. Pričom 1B=1Sk). Prezliekli sme sa na toaletách do kraťasov a vyrazili...
Celý cestopis nájdete TU.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...