Thajsko - Podnebie/Počasie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Thajsko má tropické podnebie s 3 sezónami


1) Monzúnové obdobie - sezóna dažďov.

Od mája do októbra trvá monzúnové prúdenie, v ktorom sa priemerná teplota pohybuje okolo 32 °C. V tomto období je nielen horúco, ale aj poriadne vlhko. Letné monzúny prinášajú vlahu z okolitých morí. Priemerne v tomto období spadne až 1500 mm zrážok. Mesačne je to od 150 mm v máji do 350 mm v septembri. September je najvlhší mesiac roka. V októbri spadne približne o 100 mm zrážok menej (250 mm).

More je v období dažďov teplé 26-29 C. Noci sú teplé a dusné s teplotou okolo 24-25 °C. Cez deň sa popoludní teplota vyšplhá na 31-34 ° C. Slnko svieti 5-7 hodín denne.

Na začiatku monzúnovej sezóny - v máji, treba rátať približne s 9. dňami, v ktorých bude pršať. V júni, júli auguste je to asi 10-13 dní v mesiaci. Najviac zamračených a upršaných dní je v septembri - až 15. V tomto mesiaci býva aj hlavné mesto Bangkok v niektorých štvrtiach dokonca zaplavené.

V októbri začína opäť prevládať na oblohe slnko; napriek tomu sa počas mesiaca vyskytne približne 9 dní v ktorých prší - v priemere do 250 mm.

V období monzúnových dažďov sa môže turista z Európy boriť so svojimi zdravotnými problémami - najmä ak sú to srdcovo-cievne choroby, ochorenie krvného obehu. Je tu totiž vysoká vlhkosť v ovzduší, ktorá spolu s vysokými teplotami nepríjemne zaťažuje ľudský organizmus. Kto sa chce teda vyhnúť týmto nepríjemným pocitom z horúčavy a vlhka - ten sa vyberie na dovolenku do Thajska v novembri, decembri, januári, februári až marci. V novembri sa v Thajsku začína hlavná turistická sezóna a vládne

2. suché, relatívne "chladné" obdobie.

Pre nás je však príjemné, pretože sa v ňom vyhneme extrémnym horúčavám. V tomto období chýbajú monzúnové dažde, pretože ich hlavná sezóna sa začína až v máji a končí približne v októbri. V hlavnej turistickej sezóne - teda od novembra do apríla - sa len z času na čas vyskytne krátka búrka. V tejto najslnečnejšej časti roka svieti slnko priemerne 8-9 hodín denne. Ranné minimálne teploty sa pohybujú okolo 20 °C a popoludní sa ortuť teplomera šplhá k 26-30 °C. Vlhkosť vzduchu je oproti letným mesiacom o čosi nižšia. Napriek tomu, pri teplotách ktoré tam sú, pôsobí na našinca dosť zaťažujúco. Najmä poobede a pri búrkach. More je teplé 26-27 °C.

V novembri sa môžu vyskytnúť v priemere 4 dni, v ktorých osviežujúco spŕchne. Od decembra do marca sú to mesačne v priemere len 1-3 dni, ktoré by nám prípadne mohli "pokaziť" dovolenku s dažďom.

3) horúce, tropické suché obdobie.

- začina sa v marci a trvá približne do mája. Vrcholí príchodom monzúnov. V tomto období je veľmi horúco. Pred príchodom monzúnov sa teploty šplhajú na 35 až 40 °C, začiatkom mája sem-tam zaprší. Pravý monzún prichádza v polovici júna. Noci sú tam teplé. Do rána "klesajú" teploty na 24-26 °C. V marci a apríli sa vyskytnú asi 3 dni v mesiaci, kedy zaprší. V máji je to už 9 dní a v tomto mesiaci už priemerne spadne do 200 mm zrážok. More má 28-29 °C. Slnko v tomto období svieti priemerne 8-9 hodín.

Kto sa teda chystá do Thajska, tak ideálny čas na jeho návštevu je od novembra do apríla. Vzhľadom k vysokým teplotám a veľkej vlhkosti, by mali byť opatrní najmä ľudia, ktorí majú srdcovo cievne problémy. Slnečné lúče sú intenzívne a preto si do kufra nezabudnite pribaliť slnečné okuliarte s ÚV filtrom a opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom.

Text bol prevzatý z článku RNDr. Oľgy Heleninovej uverejneného v časopise Cestovateľ.

Súvisiace linky

Počasie - aktuálny stav a predpoveď na 3 dni (sk)