Thajsko - Geografia a Fakty

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Rozloha: 513 115 km2

Počet obyvateľov: 65 493 298 (2008)


Hlavné mesto: Bangkok/Krung Thep (5 647 800 obyv.)


Iné významnejšie sídla: Nanthaburi, Songhla, Nakhom Ratchasima


Najvyšší bod: Doi Inthanon (2595 m n. m.)


Najvýznamnejšie rieky: Menam, Mekong


Úradný jazyk: thajčina


Mena: baht (1 baht = 100 satangov)


Susedia: Mjanmarsko, Laos, Kambodža, Malajzia


Štátny sviatok: 5. december (Narodeniny kráľa)


Rasové a národnostné zloženie: thajské národnosti – Siam, Shan, Lao (80 %), Číňania (12 %), Malajci (4 %), Khmérovia (3 %), iné (1 %)


Náboženstvo: budhizmus (94,8 %), islam (4 %), kresťanské (0,6 %), iné (0,6 %)


Časové pásmo: Slovensko +5 hod.


Medzinárodná poznávacia značka: TH


Internetová doména: .th


Smerové telefónne číslo: +66


Elektrina: 220 V


Doklady a víza: Turisticke viza do 30 dni pre obcanov SR, CR...uz nie su potrebne viac info na http://www.thaiconsulate.sk/ v casti viza:
S účinnosťou od 11.8.2011 môžu občania Slovenskej republiky, Českej republiky, Slovinskej republiky, Poľskej republiky , Maďarskej republiky a Lichtenštajnského kniežatstva vstúpiť na územie Thajského kráľovstva na účely turizmu bez víz pri dodržaní nasledovných podmienok:
Pobyt osoby pri jednom vstupe nepresiahne 30 dní.
Pobyt osoby vstupujúcej do Thajska cez pozemné hranice t.j. mimovzdušným priestorom zo susediacich krajín Kambodža, Laos, Mjanmarsko, Malajzia nesmie presiahnuť 15 dní.
Pri opakovaných vstupoch do krajiny Thajského kráľovstva celková doba pobytov nepresiahne 90 dní za obdobie 6 mesiacov od prvého vstupu do Thajského kráľovstva.
Osoba sa musí na obdobie svojho pobytu preukázať dostatočným množstvom finančných prostriedkov (10 000 Bahtov na osobu alebo 20 000 Bahtov na rodinu v hotovosti)
Osoba musí byť držiteľom platného cestovného pasu.
Držitelia cestovných dokladov cudzích štátov sú povinní o vízum do Thajského kráľovstva požiadať pred vycestovaním.


Veľvyslanectvo:


Veľvyslanectvo SR v Bangkoku:
Embassy of the Slovak Republic
No. 21/144, South Sathorn Road
Bangkok 101 20, Thailand (Thajsko)
Tel.č.: 00662/677 3445-6
E-mail: slovakemb@actions.net
www.bangkok.mfa.sk


Thajsko sa nachádza na polostrove Zadná India na brehu Thajského zálivu. Juh krajiny značne zasahuje na Malajský polostrov. Stred Thajska vypĺňa nížina v povodí rieky Menam (Chao Phraya), ktorej vlahu prinášajú letné monzúny. Na východe sa rozprestiera riekou Mekong ohraničená Koratská plošina. Porastená je riedkymi lesmi a pasienkami. Na severe a severozápade sa tiahnu pohoria v severo-južnom smere. Uzatvárajú menšie panvy a kotliny. Najvyšším vrchom je Doi Inthanon (2595 m n. m.).


Thajsko je jediný štát v juhovýchodnej Ázii, ktorý nikdy nebol kolóniou európskej mocnosti. Bol nezávislým nárazníkovým štátom medzi britskými a francúzskymi kolóniami. Krajinu až do roku 1932 nazývali Siam, vtedy zmenili názov štátu na Thajsko (Muang Thai – krajina slobodných).


Má značné nerastné bohatstvo (cín, zinok, meď, mangán, drahé kamene), ale energetické suroviny musí dovážať. Najdôležitejšie priemyselné odvetvia sú výroba modernej elektroniky, potravinársky a textilný priemysel. Zamestnávajú lacnú pracovnú silu.


Najvýznamnejšími poľnohospodárskymi plodinami sú ryža, maniok, kukurica a prevažne na export určená juta, bavlník, kaučuk, cukrová trstina, ovocie, sezam. V hornatých častiach krajiny časť obyvateľstva žije z nelegálneho pestovania maku, výroby ópia a obchodu s drogami. Chov zvierat (byvoly, hydina, hovädzí dobytok) nie je významný. Pre rozsiahle ničenie lesov sa znížil vývoz dreva. Rybolov je dôležitý (spracovanie rakov). Cestovný ruch je význačným zdrojom príjmom pre krajinu. Veľmi atraktívne sú kultúrnohistorické pamiatky, zaujímavosti prírody a zábavné strediská.


Súvisiace linky

CIA factbook - aktuálne a podrobné faktografické údaje o krajine ...

CIA factbook - aktuálne a podrobné faktografické údaje o krajine ...