• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Aktivity

Vodné športy
POTÁPANIE: Dĺžka thajského pobrežia je 2 710 km. Pláže obmýva indický i tichý oceán. Pláže ako i ostrovy ležiace blízko pobrežia sú obľúbenými destináciami pre vyznavačov vodných športov, najmä potápania a šnorchlovania. Dve najväčšie centrá športového potápania sa nachádzajú v PATTAYA, ktoré je vzdialené dve hodiny autom od Bangkoku, a v PHUKET. Obe ponúkajú prístup k početným pobrežným ostrovom a koralovým útesom. Andamanské more je zvlášť vhodné pre potápanie pri útesoch. Najviac navštevované ostrovy sú slávne SIMILAN a SURIN. Ostrovy KO PHA-NGAN, KO SAMUI a KO TAO, ktoré sa nachádzajú v Thajskom zálive, tiež vábia vyznávačov športového potápania. Oblasť KO CHANG a TRAT patria medzi najvzdialenejšie miesta, na ktorých sa rozvinula športová turistika. BURMA BANKS a ostrovy pri provincii TRANG sa nedávno zaradili medzi nové destinácie vyhľadávané priaznivcami športového potápania. Certifikované potápačské kurzy s prenájmom potápačskej výstroje sú značne rozšírené.

Niektoré pláže sú zvlášť vhodné pre WINDSURFING, najmä KATA a KARON (na ostrove Phuket), JOMTIEN (južne od mesta Pattaya), CHAWENG a LAMAI (na Ko Samui), a HUA HIN. V Thajskom zálive je najveternejšie v období od polovice februára do apríla; v Andamanskom mori vanú najsilnejšie vetry  od septembra do decembra. (Viac informácií o plážach získate v sekcii RESORTS & EXCURSIONS).

MORSKÝ KAŇONING A KAYAKING si získal popularitu len v posledných rokoch. Obľúbenými miestami vyznavačov tohto športu sú pobrežné vápencové ostrovy v zálive PHAND NGA ležiace severne od Phuketu. Ponúkajú tiež skúmanie ponoreného jaskynného systému známeho pod názvom HONGS.

Pomocou PLAVBY NA PLACHETNICIACH sú prístupné mnohé thajské ostrovy. Základňou plavieb na plachetniciach je v meste Phuket v Andamanskom mori, v ktorom sa  koná v decembri každý rok Kráľovský pohár regát. Okružné plavby na plachetniciach pozdĺž Thajského zálivu sa uskutočňujú zvyčajne z mesta Pattaya. Jachty môžu byť riadené posádkou alebo bez nej. Prítomnosť veľkých dravých rýb, akými sú barracuda, tuna, wahoo, mečúň alebo marlin, vábia nadšencov športového lovenia dravých rýb.

Trekking
Najlepšie turistické chodníky sú v severnom Thajsku, najmä v odľahlých provinciách CHIANG MAI, CHIANG RAI a MAE HONG SON. Tento región je známy Zlatým trojuholníkom, bodom v ktorom spolu hraničia Thajsko, Laos a Mjanmarsko. Z tejto oblasti prichádza na svetový trh najväčšia časť produkcie ópia. Túry trvajú väčšinou tri alebo štyri dni a vedú cez prírodnú scenériu tvorenú pohoriami, v ktorých žijú horské kmene. Ich malé dedinky poskytujú trekerom základné ubytovanie. Sprievodcov je dostatok, avšak turisti by sa mali presvedčiť, či horskí vodcovia okrem angličtiny hovoria aj niektorým jazykom horských kmeňov a majú dobré kontakty na horské komunity. I keď sa miestni obyvatelia správajú priateľsky, trekeri by si mali byť vedomí toho, že oblasť je zväčša necivilizovaná. V posledných rokoch sa rozmáhajú i lúpeže.

Meditácie
V Thajsku sa nachádzajú tucty chrámov a meditačných centier špecializujúcich sa na VIPASSANA (vnútornú meditáciu). Výučba a ubytovanie je zvyčajne zdarma, hoci sa očakáva donácia. V rôznych centrách sa uplatňujú rôzne meditačné techniky a cvičné úbory. Meditačné rezorty ponúkajú cvičenie mysle, tela a ducha pomocou rôznych alternatívnych techník. Dlhotrvajúce odlúčenie je iba pre vážnych záujemcov o meditačné cvičenia. Anglicky hovoriaci záujemcovia sú vítaní. Prísne rozdelenie podľa pohlavia v meditačných centrách je nutné.
Na mnohých miestach určených pre výcvik thajského boxu sa musí účastník meditácie zaviazať sľubom mlčanlivosti.

Thajský kick-boxing
Známy je i pod menom MUAY THAI. Tento tradičný thajský šport môžete vidieť každý deň na hlavnom štadióne v Bangkoku a v provinciách. Zápasom Thajského boxu predchádza ceremónia sprevádzaná živou muzikou. V Thajsku je vyše profesionálnych 60 000 boxerov. Cudzinci sa môžu zapísať do školy pre tradičný výcvik MUAY, pričom niektoré školy sa špecializujú len na výcvik západných návštevníkov. Učenie MUAY má striktný spirituálny a rituálny rozmer..

Športy pre divákov
Dostihy sa konajú raz za dva týždne v sobotu v Kráľovskom športovom klube v Bangkoku, a v Royal Turf Club v nedeľu.

Medzi ďalšie divácke športy patrí Takraw, ktorý sa nazýva i Siamsky futbal, pri ktorom sa malá lopta upletená z tŕstia kope medzi hráčmi stojacimi v kruhu, pričom diváci často vytvárajú divácke vlny. Cieľom hry je udržať loptu nad zemou hociktorou časťou tela okrem rúk.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 28.10.2002