Múzeum Svätý Anton - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Kaštieľ Svätý Anton je ukrytý v rovnomennej obci v Štiavnických horách, neďaleko banského mesta Banská Štiavnica. Je to pomerne dobre zachovaný neskorobarokovo-klasicistický kaštieľ. Vybudovala ho v 18. storočí rodina Koháryovcov.


Štyri krídla kaštieľa Svätý Anton symbolizujú štyri ročné obdobia, 12 komínov mesiace, 52 izieb týždne a 365 okien dni v roku. V kaštieli sa zachovalo pomerne veľa pôvodne zariadených a aj neskoršie dopĺňaných miestností, ktoré sú dnes vlastne nábytkovým múzeom a zbierkami rôznych umeleckých predmetov, obrazov, rytín, akých je na Slovensku veľmi málo. 


Od roku 1954 je kaštieľ Svätý Anton sídlom Lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea, špecializovaného celoslovenského múzea s pozoruhodnými zbierkami prírodovednými, historickými i umeleckými. Kaštieľ vo Svätom Antone obklopuje rozsiahly anglický park so vzácnymi stromami. Do kompozície parku začlenili rôzne druhy drobnej architektúry, vodopád a jazierko.


Dedinka Svätý Anton má zaujímavé okolie. Neďaleká Banská Štiavnica je ideálne miesto pre dovolenku. Historické centrum, ako aj okolité banské pamiatky, sú zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Zaujímavé sú aj Štiavnické vrchy, ktoré ukrývajú možnosti pre turistiku, ako aj pre rekreáciu. Okolo viacerých tajchov, ktoré tu zostali po banskej činnosti, vznikli strediská oddychu, penzióny, hotely. Stačí si len vybrať z bohatej ponuky ubytovania a môžete spoznávať tento krásny kraj.  

Na okolí doporučujeme navštíviť

Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov