Múzeum Svätý Anton - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Kaštieľ Svätý Anton je ukrytý v rovnomennej obci v Štiavnických horách, neďaleko banského mesta Banská Štiavnica. Je to pomerne dobre zachovaný neskorobarokovo-klasicistický kaštieľ. Vybudovala ho v 18. storočí rodina Koháryovcov.


Štyri krídla kaštieľa Svätý Anton symbolizujú štyri ročné obdobia, 12 komínov mesiace, 52 izieb týždne a 365 okien dni v roku. V kaštieli sa zachovalo pomerne veľa pôvodne zariadených a aj neskoršie dopĺňaných miestností, ktoré sú dnes vlastne nábytkovým múzeom a zbierkami rôznych umeleckých predmetov, obrazov, rytín, akých je na Slovensku veľmi málo. 


Od roku 1954 je kaštieľ Svätý Anton sídlom Lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea, špecializovaného celoslovenského múzea s pozoruhodnými zbierkami prírodovednými, historickými i umeleckými. Kaštieľ vo Svätom Antone obklopuje rozsiahly anglický park so vzácnymi stromami. Do kompozície parku začlenili rôzne druhy drobnej architektúry, vodopád a jazierko.


Dedinka Svätý Anton má zaujímavé okolie. Neďaleká Banská Štiavnica je ideálne miesto pre dovolenku. Historické centrum, ako aj okolité banské pamiatky, sú zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Zaujímavé sú aj Štiavnické vrchy, ktoré ukrývajú možnosti pre turistiku, ako aj pre rekreáciu. Okolo viacerých tajchov, ktoré tu zostali po banskej činnosti, vznikli strediská oddychu, penzióny, hotely. Stačí si len vybrať z bohatej ponuky ubytovania a môžete spoznávať tento krásny kraj.  

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Levice
Blízko južných hraníc stredného Slovenska, 17 km severne od Šiah, v okrese Zvolen, vyrastajú nové, moderné kúpele Dudince. Ležia pri juhozápadnom upätí vulkanickej Krupinskej vrchoviny v nadmorskej výške 140 m.
Téma: Kúpele
Východiská: Dudince
Medzi slovenské kúpele je začlenený aj kúpeľný liečebný ústav v Kováčovej. Poskytuje sa v ňom ambulantná kúpeľná liečba pacientom s niektorými chorobami pohybových ústrojov, stavmi po úrazoch a ortopedických operáciách a s niektorými organickými nervovými chorobami.
Téma: Kúpele
Východiská: Zvolen
Vo svete sú známe štyri kúpeľné miesta, v ktorých vyvierajú minerálne pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom kysličníka uhličitého. Iba jeden z týchto prameňov sa nachádza v strednej Európe, a to v liečivých kúpeľoch na Sliači.
Téma: Kúpele
Východiská: Sliač
Obklopené vencom Súľovského pohoria, Strážovskej hornatiny a Malej Fatry ležia na severozápadnom Slovensku neďaleko Žiliny, v údolí rieky Rajčianky, v nadmorskej výške 420 m liečivé kúpele Rajecké Teplice.
Téma: Kúpele
Východiská: Rajecké Teplice