Jeruzalem - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Chrámová hora
Chrámová hora (v hebrejčine Har Habayit, Al Haram ash-Sharif v arabčine), sa taktiež nazýva Mount Moriah, je posvätným miestom vyznávačov islamu i judaizmu. Kopec, bol umelo navŕšený, aby podporil obrovský Židovský chrám, ktorý tu stál už v biblických časoch.

Chrámová hora je zameraná na židovskú vieru – keď sa židia modlia, sú tvárou obrátený k miestu, kde podľa koránu Mohamed nadviazal spojenie s nebesami na konci jeho „nočnej jazdy“ z Mekky a podľa biblie tu Abrahám ponúkal Izákovi obetu.

S príchodom islamu v 7. storočí, bol na veľkej čiernej skale postavený a modrými kachličkami obložený Skalný Dom s mohutnou zlatou kupolou. Dom dominuje Starému mestu a je najznámejším poznávacím znakom Jeruzalema.

Al Aqsa Mosque je súčasťou chrámovej hory, je najstaršou mešitou v Izraeli a miestom vyučovania islamu. Jej strieborná kopula sa datuje od 11-násteho storočia.

Islamské múzeum je treťou budovou v rámci komplexu, ktorá obsahuje islamské artefakty a relikvie. Nachádza sa pri Západnom múre, prístup k nej je z Western Wall Plaza.

Otváracie hodiny: zatvorená je v čase modlitieb; inák Ne-Štvr 07:30-10:30 a 12:30-13:30; Ne-Štvr 07:30-10:30 (v čase ramadanu).

Západný múr
Múr sa tiahne pozdĺž jednej strany vast plaza, na úpätí Chrámovej hory. Je známy i pod názvom Múr nárekov, pozostáva z masívnych blokov zlatého kameňa, ktorý je spomienkou na Druhý chrám postavený Herodom v r. 30 p.n.l. Prvý chrám skonštruoval Solomon, zničili ho však Babylončania.

Po kompletnom zničení Chrámu Rimanmi v r. 70 sa Západný múr stal najsvätejším miestom modlitieb židov. K múru je najjednoduchší prístup z Dung Gate alebo zo židovskej štvrte v Starom meste.

Adresa. Temple Mount, Staré mesto

Otváracie hodiny: denne 24 hodín.

Vstup bez poplatku.

Citadela/Dávidova veža
Štíhla, kamenná veža sa elegantne vypína nad starobylými múrmi Starého mesta. Názov Citadela sa nevzťahuje na zakladateľa mesta Kráľa Dávida, postavená bola v prvom storočí p.n.l., ako pevnosť pre Heroda Veľkého.

Veža je vyše 2000 rokov súčasťou obranných štruktúr Jeruzalema. Nachádza sa v nej Jeruzalemské historické múzeum, ktoré mapuje celú históriu mesta. Z najvyššej veže citadely Phasael je nádherný, panoramatický výhľad na Staré mesto.

Otváracie hodiny: So-Štvr 09:00-17:00, Pia 09:00-14:00 (apríl-október); So-Štvr 10:00-16:00, Pia 10:00-14:00 (nov-mar).

Vstup za poplatok.

Via Dolorosa
Mnoho turistov prichádza do Jeruzalema aj z toho dôvodu, aby si osobne prešli celú VIA DOLOROSA, t.j. cestu utrpenia, po ktorej kráčal aj Ježiš na svojej poslednej, Krížovej ceste.

Pôvodná Via Dolorosa už dávno neexistuje, resp. existuje, ale minimálne 2 metre pod súčasnou úrovňou cesty. (Domáci Vám veľmi radi ukážu, kde si jej pozostatky môžete pozrieť).

Ak sa rozhodnete prejsť si celú Via Dolorosa, odporúčame vám začať túto prechádzku pri rímskej pevnosti Antónia, severne od Jeruzalemského chrámu. Na začiatku dnešnej Krížovej cesty je časť HADRIÁNOVHO OBLÚKU, ktorý prekrýva malú uličku.

Súčasný smer Krížovej cesty pochádza z 11. storočia a priestor vyhradený na jej sledovanie je určite ten, po ktorom kráčal na Kalváriu Ježiš, ale pravdepodobne to nie sú presne tie isté uličky, nakoľko mesto bolo veľa krát prestavované a menené. Autenticita Via Dolorosa však zostáva v jej ukončení, na Kalvárii – tam sa nachádza posledných päť zastavení.

Súčasná krížová cesta vedie rušnými arabskými uličkami, kde predajcovia ponúkajú svoj tovar hlasitým prekrikovaním.

Adresa: Via Dolorosa, Old City

Otváracie hodiny: denne 24 hodín.

Vstup je bez poplatku.

Chrám božieho hrobu
Kostol zahŕňa päť posledných zastávok na krížovej ceste po Via Dolorosa, je najsvätejšou kresťanskou stavbou v Jeruzaleme. Pri vstupe do chrámu vedie cestička, doprava, ku kaplnke na Golgote a ku trom posledným zastávkam krížovej cesty, kde bol Ježiš vyzlečený, ukrižovaný a zvesený z kríža.

Sepulchre (hrob) sa nachádza v centre kostola, kde bol Kristus pochovaný a znovu vzkriesený. Dole schodmi zostúpite k Anjelskej kaplnke, ktorá leží na mieste, na ktorom dal o sebe vedieť vzkriesený Ježiš Márii Magdaléne.

Adresa: Via Dolorosa, Staré mesto.

Otváracie hodiny: denne 05:30-21:00 (v lete); denne 04:30-20:00 (v zime).

Vstup bez poplatku.

Yad Vashem
Yad Vashem je svetoznámy pamätník, venovaný Holokaustu, názov znamená „ruka a meno“, nachádza sa v západnej časti Jeruzalemu. Exhibície sú exteriérové i interiérové.

Hala Spomienok (Hall of Remembrance) je v podobe stanovej štruktúry, ktorá umocňuje rešpekt návštevníkov.

Valley of the Communities je drevený Yad VaShem komplex, v ktorom sú zaznamenané mená židovských komunít, ktoré zahynuli v holokauste.

Sieň mien (Hall of Names), obsahuje mená a detaily o viac ako 3,5 miliónoch individuálnych obetí.

Art Museum uchováva diela židovských spolubývajúcich v koncentračných táboroch.

Detský pamätník situovaný v tmavom podzemí obsahuje zoznam 1.5 milióna detí, ktoré boli zavraždené počas holokaustu.

Adresa: Har Hazikaron (Blízko Mount Herzl), západne od Jeruzalemu.

Otváracie hodiny: Ne-Švr 09:00-17:00, Pia 09:00-14:00.

Vstup bez poplatku.

Izraelské múzeum
Izraelské múzeum je zamerané na archeológiu, antropológiu a umenie, uchováva fascinujúce exponáty dlhoročnej židovskej histórie. Najzaujímavejšími kolekciami sú moderné sochy v Art Garden, umelecké diela z 20-tého storočia v Art Pavilóne, a Archeologická galéria.

V Etnografickom a Judaistickom krídle sa nachádza kolekcia starobylých židovských artefaktov.

Najvzácnejšie poklady múzeá ležia v oddelenej budove nazývanej Shrineof the Book, v ktorej sú uložené starobylé rukopisy a zvitky. Boli objavené pri Mŕtvom mori v Qumran v r. 1947 a je na nich najstarší známy rukopis Torah alebo Pentateuch (prvých päť kníh Starého zákona).

Otváracie hodiny: Po, Str, So a prázdniny 10:00-16:00, Ut 16:00-21:00, Štvr 10:00-21:00, Pia 10:00-14:00.

Vstup za poplatok.