Jeruzalem - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Verejná doprava

Egged National Bus Co-operative (webová stránka: www.egged.co.il), poskytuje pomerne lacnú a pohodlnú prepravu autobusmi v rámci západného Jeruzalemu. Hlavná stanica sa nachádza na ulici Jaffa. Autobusy jazdia denne okrem sabatu (od piatka na poludnie do soboty večera) alebo počas židovských náboženských prázdnin. Jednosmerné lístky zakúpite u vodiča.

Ak návštevník uvažuje stráviť v Jeruzaleme viac ako jeden deň, odporúčame zakúpiť si kartissiyah – táto karta ponúka 11 jázd. Karta hofshi-hodshi je platná po dobu jedného mesiaca, umožňuje nelimitné cestovanie po meste. Cena je približne zhodná so 40 jednosmernými lístkami.

Eggedbuses zvyčajne neprekračujú zelenú líniu na západnom brehu. Uvažuje sa, že EggedbusesGilo budú zabezpečovať plne integrovanú dopravu v celom Jeruzaleme.

Egged buses taktiež jazdia do židovského mesta a k usadlostiam na západnom brehu, pričom mnohé sa nachádzajú v blízkosti Jeruzalemu.

Arabské spoločnosti prevádzkujú autobusové linky v rámci Izraelu a Západného brehu, pričom hlavné stanovište majú pred autobusovou stanicou vo Východnom Jeruzaleme, na ulici Sultana Sulejmana a ulici Nablus. Tieto autobusy sú označené modrou, zelenou alebo bielou farbou, sú často krát preplnené, lacné, jazdia denne, vrátane piatkov a sobôt. Za jazdu sa platí priamo vodičovi.

Preprava autobusmi je najekonomickejšou formou dopravy, Izraelčania ju stále používajú i napriek vysokému riziku bombových útokov.

Taxík

Taxíky sa podobajú na bežné vozidlá, sú vybavené taxametrami. Odporúčame návštevníkom, aby sa vo svojom hoteli alebo v turistickom informačnom centre spýtali na orientačnú cenu k požadovaným destináciam.

Taxíky je možné priamo zastaviť mávnutím na ulici alebo si ich vopred rezervovať. Približne 20 rôznych taxi-spoločnosti pôsobí na uliciach Jeruzalema, vrátane obľúbeného Nesher Taxis (tel: (02) 623 1231), ktorý ma stanovište pri križovatkách ulíc Ben Yehuda a King George V. v Západnom Jeruzaleme.

V súčasnosti mnoho vodičov taxíkov zo Západného Jeruzalemu nejazdí do arabských obvodov. Jazdné je o 25% vyššie cez noc a počas sabatu. Dávať prepitné nie je zvykom a preto sa neočakáva.

Sherutim

Alternatívou k taxíkom alebo autobusom je populárny sherut (plurál v hebrejčine je sherutim). Tieto zdieľané taxíky sú zvyčajne značky Mercedes alebo sú to minibusy s kapacitou pre 7 až 12 osôb. Pasažieri môžu kdekoľvek nastúpiť alebo vystúpiť, oneskorenia sú zriedkavé. Niektoré sheruts jazdia i cez sabat, lístky sú zhodné s autobusovými.

Sheruty zabezpečujú prepravu pravidelne v rámci mesta, väčšinou sú dostupné v Západnom Jeruzaleme, do ďalších oblastí jazdia na požiadanie za poplatok. Sú taktiež obľúbenou prepravou zo Západného Jeruzalema do Tel Avivu alebo na letisko.

Jazdenie po celom meste, okrem Starého mesta, je priamočiare. Doprava na hlavných cestách je zlá a pomerne agresívna. Ak si návštevník želá prezrieť pamätihodnosti v okolí centra západného Jeruzalemu, vhodnejšie je zájsť k nim peši alebo použiť služby miestnych autobusových liniek.

Parkovanie

Vozidlá môžu vojsť do starého mesta len cez Jaffa Gate, po ulici cez arménsku štvrť, kde sa nachádza niekoľko parkovacích miest. Alternatívne parkovisko Karta pod múrmi Starého mesta, blízko Jaffa Gate, poskytuje miesto pre 5 000 vozidiel, otvorené je 6 dní v týždni, zatvorené cez sabat.

Väčšina Izraelčanov používa systém EasyPark, čo je elektronické zariadenie automaticky dedukujúce cenu za parkovanie, ktorú si stiahne z kreditnej karty. Väčšina rezidentných obyvateľov má toto zariadenie nainštalované vo vozidle. Zakúpiť ho môžte v kioskoch, na poštových úradoch a benzínových čerpadlách.

V meste je i tradičné parkovanie pomocou prúžku papiera, na ktorom sa vyrazí dátum a hodina začiatku parkovania. Možnosti parkovania vedľa cesty znázorňuje päť farieb – modrá a biela znamená, že parkovanie je povolené len s predplatenými parkovacími kartami.

Prenájom vozidla

Väčšina spoločností poskytujúcich prenájom automobilov sídli v Západnom Jeruzaleme. Ak si rezervujete vozidlo, cena za prenájom môže byť vyššia. Sadzby dosahujú vrchol v čase letnej sezóny. Pri prenájme sa vyžaduje vek vodiča 24 rokov, národný vodičský preukaz platný aspoň 2 roky, poistenie a medzinárodná kreditná karta.

V meste má zastúpenie: Eldan - hlavná, izraelská, „carrent“ spoločnosť.

Medzinárodné spoločnosti: Avis, Budget a Hertz.

Prenájom bicykla

I keď je v Jeruzaleme kopcovitý terén, bicyklovanie je obľúbené. Nedávno sa začala výstavba ďalších cyklistických cestičiek v Jeruzaleme.

Prenajímanie bicyklov v meste je neznámym pojmom. Viac informácií získate v Jerusalem Cyclists Club, 16 Harazim Street (tel: (02) 643 8386) alebo v The Green Wheelers, ktorý organizuje cyklistické výlety po celom Izraeli.