Izrael - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Letecky

Do Izraela lieta veľa spoločností, vrátane ČSA, problém s výberom by nemal byť, azda len v hľadaní toho najlacnejšieho prepravcu, výhodné sú samozrejme LAST MINUTE lety. Spiatočné letenky je potrebné rekonfirmovať, (potvrdiť), najneskôr 72 hodín pred odletom.

Do Izraela sa dá dostať aj po súši, sú rôzne možnosti, napr. cez Taliansko s preplavením sa do Grécka a pokračovaním po súši cez Turecko-Sýriu-Jordánsko až do Izraela, resp. iná cesta po súši je cez Balkán, (Rumunsko, Bulharsko), do Turecka a potom ďalej do Sýrie, Jordánska a Izraela. Existuje aj cesta cez Maďarsko, Srbsko a stade až do gréckeho Pirea, tam sa nalodiť na trajekt a postupne s medzipristátím na ostrove Rhodos, Cyprus sa doplaviť až do izraelského prístavu Haifa. Avšak súčasná situácia v Srbsku nie je veľmi priaznivá, preto Vám túto trasu neodporúčam.

Automobilová doprava v Izraeli

Pri šoférovaní v Izraeli potrebujete mať vybavený medzinárodný vodičský preukaz. Vaše motorové vozidlo musí byť poistené pre prípad škody, spôsobenej tretej osobe. Používanie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedačkách, na ktorých sú pásy namontované. Nedodržiavanie tohoto predpisu sa trestá vysokými pokutami. Diaľničné poplatky tu neexistujú. Dopravu po krajine zabezpečuje najmä autobusová doprava. Existujú tu 2 veľké dopravné spoločnosti, ktoré sú pomerne lacné, čisté a spoľahlivé a dopravia Vás bez problémov do všetkých väčších miest v krajine. Jednou z nich je spoločnosť EGGED, ktorá je druhou najväčšou dopravnou spoločnosťou vo svete. POZOR!!!! NEODPORÚČAM VÁM CESTOVAŤ V IZRAELI AUTOBUSMI MHD. Dôvod: možnosť teroristických útokov na autobus!!!! V krajine je dobre rozvinutá aj taxislužba, ktorú prevádzkujú súkromné spoločnosti. Odporúčam zjednať ceny vopred. Využiť sa dá aj samostatné taxi, resp. tzv. „zberné taxi“. Vlaková doprava sa uskutočňuje medzi hlavným mestom a Tel Avivom, Haifou… . Železnice v Izraeli vedú krásnou krajinou a tak si návštevník má možnosť pozrieť krajinu aj z okna vlaku. Vnútroštátna letecká doprava existuje napríklad medzi Eilatom a Tel Avivom, ale je veľmi drahá. Lodná doprava funguje medzi Haifou a Athénami. Plavba trvá 3 noci a 2 dni s medzipristátím na ostrove Cyprus a Rhodos.

Upozornenie: Od piatku popoludnia do soboty večera z dôvodu „ŠABATU“ verejná doprava v celom Izraeli nefunguje! Ak uvidíte v Izraeli na autách ŠPZ-ky v žltej farbe, tak vedzte, že majiteľom auta je Izraelčan. Modrá a zelená fraba patrí Palestínčanom. V Gaze majú ešte ŠPZ-tky aj v bielej farbe.

Súvisiace linky

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...