Izrael - Upozornenia/Riziká

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Ak sa vydáte do Izraela po súši, chcem Vás upozorniť na tú skutočnosť, že prechod hraníc z Jordánska do Izraela trvá dosť dlhú dobu. Baby pracujúce na izraelskej colnici sú strašne pekné, povedala by som, že sú krásavice, ale milo Vás vypočúvajú do zblbnutia. Nedajte sa nachytať a na veci, resp. otázky ktorým nerozumiete prosím neodpovedajte, povedzte neviem, nepoznám, nerozumiem Vám. Aj keď ovládate angličtinu super, netvárte sa, že ste pojedli všetku múdrosť sveta, držte sa radšej hesla: „Menej niekedy znamená viac“. A už nech Vás vôbec nenapadne pri rozhovore s imigračnou pracovníčkou, či pracovníkom vybavovať sa na tému dnešnej situácie v Izraeli, skôr ako sa Vás na to spýtajú oni. Jednoducho ste turista, ktorého zaujíma krajina, jeho príroda, kultúrne pamiatky. Na priamo položenú otázku týkajúcu sa dnešnej situácie odpovedzte krátko, že Vám je to ľúto, čo sa v ich krajine deje, ale zdôraznite, že Vy sa o politiku nazujímate a určite tu neprichádzate za týmto účelom. Pokiaľ si píšete s kýmkoľvek z tejto krajiny, buď cez internet, alebo listovou formou, radšej túto skutočnosť ani nepriznávajte, dostanete totiž ďalšie otázky, ktoré môžu byť v konečnom dôsledkom aj nepríjemné. Tí, ktorí máte v Izraeli skutočných priateľov, prípadne rodinu, samozrejme o tom môžete povedať, ale čakajte, že dostanete otázku, či ich idete navštíviť a čo im nesiete ako darček… . No a po Vašom priznaní bude nasledovať dokonalá prehliadka Vašej batožiny. Samozrejme prehliadka batožín funguje aj u ostatných turistov, ale nemusíte vytŕčať nad priemer za každú cenu, čo poviete? Susedia, Jordánci, to majú z prehliadkou ešte zložitejšie ako my, takže, keď budete tráviť na colnici v Aquabe dlhý čas nezúfajte, všetko bude, len treba byť trpezlivý, s aroganciou nič nevyriešite, práve naopak a Izraelčania nie sú Arabi, sú oveľa korektnejší, ale na druhej strane oveľa dôslednejší, iste viete aj prečo. Problémy môžete mať v oblasti Palestíny, kde Vám pre istotu neodporúčam ísť vôbec. Východný breh Jordánu, Golanské výšiny a Gaza sú v súčasnom období naozaj veľmi nebezpečné!

Prechovávanie drog a omamných látok je v Izraeli porušením zákona a je trestné. Pri porušení zákona sa dá „vyfasovať od 3-20 rokov nepodmienečne“, tak pozor na to!

Mnohých našincov, najmä mladých ľudí láka pomerne celkom dobrý zárobok na farmách, v kibbucoch…, ale chcem Vám pripomenúť, že pracovať na čierno sa tu veľmi nevypláca. Ak Vás muži zákona pristihnú, zaručene budete vypočúvaní, dostanete k tomu aj riadne vysokú pokutu a určite skončíte v izraelskom väzení. Ak Vás prepustia na kauciu, nasleduje jednoznačne vyhostenie z Izraela s dištancom vstupu do krajiny na niekoľko rokov, alebo aj navždy!

A ešte dôležité upozornenie pre Vás. Nikdy!!! nepodávajte Arabom ľavú ruku, oni Vám totiž podanie budú opätovať tou istou a to by teda nebolo vôbec dobré, lebo ľavá ruka u Arabov slúži namiesto toaleťáka…:-( a nefoťte tiež zahalené Arabky, bez toho aby ste si vypýtali zvolenie od ich muža. Pred vstupom do mešity sa nezabudnite vyzuť!