Jeruzalem - Nakupovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Staré mesto ponúka návštevníkom pestrofarebné trhy, ktoré sa rozkladajú na úzkych uliciach smerujúcich od Jaffa Gate k moslimskej štvrti. Predávajú sa tu suveníry vyrobené z olivového dreva, strieborné šperky, kožené výrobky a ručne formované sklo.

Arabské ulice sú taktiež zaujímavé, pri kupovaní je nutné vyjednávať, cena sa často krát dá znížiť na ¼ pôvodnej. Pri prechode z moslimskej štvrte ku kresťanskej sa mení i charakter suvenírov, ktorý sa špecializuje na religiózne artefakty.

V Starom meste, v Židovskej štvrti v Cardo sa nachádza niekoľko exkluzívnych obchodov, zameraných na predaj odevov a umeleckých diel.

Turistom odporúčame kupovať v obchodoch, ktoré sú na zozname Ministerstva turistiky, sú označené špeciálnym emblémom. V daných obchodoch je možné kúpiť exkluzívnu bižutériu, diamanty, orientálne koberce, kožené výrobky. V židovských obchodoch sa zvyčajne nevyjednáva.

V západnom Jeruzaleme sú obchody a ulice podobné európskym. Tradičné remeselné výrobky je možné kúpiť v House of Quality, Hutzot Hayotser Arts and Crafts Lane na ulici Yochanan Migush Halav a v oblasti Mea Shearin. Nachádzajú sa tu i obchodné reťazce, najväčším je Jerusalem Mall na ulici Malcha.

Nakupovanie vo východnej časti Jeruzalemu sa riadi prísnymi, arabskými pravidlami. Centrum obchodu sa nachádza pri Damaskej bráne, pri ktorej sa denne zhromažďujú obchodníci od úsvitu do mrku, v ponuke je všetko od remeselných výrobkov po čerstvé, farmárske produkty. Tento trh je značne živý ako všetky trhy v moslimských štvrtiach.

Obchody sú vo všeobecnosti otvorené Ne-Štvr 09:00-19:00 (niektoré sú zatvorené denne medzi 13:00 a 16:00). Väčšina obchodov v západnom Jeruzaleme je zatvorená v Pia a v So počas sabatu. Moslimské štvrte a východný Jeruzalem je pokojnejší v sobotu.

V súčasnosti je DPH v Jeruzaleme 18.25%, platí na všetky tovary a služby. Turisti, ktorí zakúpili tovar v obchodoch, ktoré sú na zozname Ministerstva turistiky, môžu požiadať o vrátenie dane, ak ich kúpa presiahla hodnotu 50$.