Jeruzalem - Odporúčame

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
1/2 dňa

Betlehem

Len 12 kilometrov od Jeruzalema sa nachádza Betlehems Bazilikou narodenia Krista, ktorá leží rovno pod hlavným oltárom. Dole, do jaskyne s vstupom hneď vedľa oltára vedú dve schodiská. Jedno slúži na vstup a druhé na výstup z jaskyne.

Návštevníci sú vpúšťaní do jaskyne iba po skupinkách, pretože v podzemí je obmedzený priestor a okrem toho je tam pomerne ťažký vzduch, ochudobnený o kyslík, ktorý odoberajú vždy horiace sviece. Celý strop je čierny, ako keby bol namaľovaný sadzami.

Miesto narodenia Krista označuje štrnásťcípa hviezda, na ktorej je vyrytý latinský názov: "Na tomto mieste sa narodil z Panny Márie Ježiš Kristus". Nad hviezdou visí 15 kadidiel, ktoré predstavujú jednotlivé, kresťanské cirkvi, tie sa vo vymedzenom čase starajú o túto jaskyňu, zvádzajú medzi sebou neľútostný boj o každú minútu bohoslužieb na tomto mieste. Už viackrát tento konflikt prerástol takmer do ozbrojenej potýčky.

Z tohto kostola sa dá dostať k ďalšej jaskyni, kde sa nachádza množstvo lebiek symbolizujúcich obete, ktoré dal Herodes povraždiť.

Námestie pred kostolom je vybudované po novom, je priestranné a leží v pešej zóne.

1 deň

Nazareth

Pri potulkách Izraelom odporúčame návštevu mesta Nazareth – je to galilejské mesto, v ktorom sa nachádza Bazilika zvestovania. Postavená je v modernom štýle na starom, pôvodnom chráme.

Pri prieskume Izraela je vhodné navštíviť i ďalšie mestá, ktoré ležia na brehoch Genezaretského jazera – Tabgha, Kafarnaum.