Izrael - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Mena

Nový izraelský šekel, (1 USD = 4 NIŠ), október 2000. Do jedného šekela ide 100 agorotov. Vo väčšine obchodov akceptujú kreditné karty, VISA, MASTER… .

Banky a Zmenárne
Peniaze, resp. cestovné šeky môžete zameniť v bankách, kde je výhodnejší kurz ako v hotelových zmenárňach. Na tejto www stránke nájdete prepočet na príslušnú menu: Aktuálny kurz.

POZOR! Nový izraelský šekel platí i b a v Izraeli a nie je ho možné zameniť v ďalšej krajine, napr. Jordánsku. Ak Vám zostanú nejaké šekely, môžete si ich na základe dokladu o výmene z banky zameniť späť. Spätná zámena existuje maximálne do výšky 500.- USD, (október 2000).

Telefón

Vzhľadom na kvalitné telefonické služby, dovoláte sa z ktoréhokoľvek telefónneho aparátu na ulici do celého sveta. 1 minúta na Slovensko stojí 1,70 NIŠ, (apríl 2000). Telefonovanie do Česka a USA stojí 1,50 NIŠ. Ideálne je však volanie prostredníctvom SLOVAKIA DIRECT.

Roaming
Roaming tu funguje bez problémov, Orange, T- mobile

Internet a Internetové kaviarne

Je ich tu na rozdiel od Sýrie dostatok. Vo všetkých väčších mestách určite nejaké nájdete. Poplatky sa pohybujú okolo 1- 1,5 USD na hodinu.

Čas

V období od apríla do augusta sa k nášmu času pripočítajú + 2 hodiny. V ostatnom období sa pripočíta iba + 1 hodina.

Miery a váhy

Metrické.

Napātie

220 V, 50 Hz.

Stravovanie, jedlá + alkohol, nákupy

Jedálníček býva v reštauráciach v hebrejštine, ale aj v angličtine, prípadne francúzštine. Na rozdiel od Sýrie, či Jordánska…., teda moslimských krajín, dostanete tu bez problémov alkohol, víno, ale aj pivo. Z domácich značiek piva odporúčam Maccabee, OK a Gold Star. Cola je tu určite lacnejšia ako obyčajná minerálna voda. Jedlo je naozaj dosť drahé a mäso obzvlášť. Najlepšie sa nakupuje vo väčších obchodoch, ktoré nájdete najmä vo veľkých mestách, v supermarketoch nakúpite skutočne všetko. V takom Tel Avive sa nachádzajú obrovské obchodné centrá, kde je tovaru, potravín…. nadostač, len aby ste mali hodne tučnú peňaženku, či kopec kreditiek. Všade v obchodoch je tiež dostatok čerstvej zeleniny a ovocia. Avšak najlepšie a najlacnejšie sa nakupuje na trhoch, ktoré sú pre vreckových zlodejov doslova rajom a pre turistov postrachom Na trhu sa dá zjednávať cena, často sú tu aj výhodné ponuky. Najlepšie sa na trhoch nakupuje v podvečer, keď už trhovci končia svoju prácu a radi sa rýchlo zbavujú tovaru, ktorý nepredali cez deň. Často potom dávajú všetko za jednotnú cenu, jeden šekel. Pri zatváraní trhoviska to vyzerá hrozne, všade nepredstaviteľný neporiadok, nepredané, popučené, či inak znehodnotené ovocie a zelenina sa váľa pod stolmi, či po ulici. Domáci sa snažia tento „bordel“ aj troška upratať, aby to ráno trocha vyzeralo a preto po skončení oficiálneho predaja nastúpi „čistiaca čata“. Tá má za úlohu vyčistiť trhovisko. V niektorých oblastiach sa im to aj celkom darí, teda, že ráno je trh čistý, takmer ako zo škatuľky, ale na mnohých tržniciach, najmä v arabských štvrtiach, zbytky z predaja hnijú celé dni v kanáli, či na chodníku.

Čo Vám tu odporúčam ochutnať
V Izraeli určite uvidíte ovocie, ktoré na našom trhu nie je a preto aj keď sa Vám bude zdať drahé, odporúčam Vám ho ochutnať, možno sa Vám v budúcnosti už taká možnosť nenaskytne. V Izraeli môžete ochutnať aj pravý židovský nekvasený chlieb „maces“, lepší je však arabský „pitah“. Odporúčam Vám tu ochutnať aj šašlik, alebo kebab. Mne tu celkom chutila aj „boreka“, to sú také taštičky naplnené zemiakovou kašou, ktorá je zmiešaná so špenátom a syrom. V obchodoch predávajú aj dobrý orechový koláč, ktorý sa volá „baklava“. V Izraeli zaručene narazíte minimálne na dve kuchyne, židovskú a arabskú. Rozdiel medzi nimi zistíte hneď na prvý pohľad. Zatiaľ čo v židovskej kuchyni musí byť všetko „kóšer“, teda musí byť čisté, tak v arabskej kuchyni si s „kóšerom“ teda veľkú hlavu nerobia. Preto treba mať aj túto skutočnosť na pamäti. Ale nebojte sa, z arabskej kuchyne sa určite neotrávite a dokonca to aj prežijete, pozrite na mňa, zatiaľ je to v pohode a OK a to som už nejaký piatok z ciest po Blízkom východe doma….:-). Odporúčam Vám však pri akejkoľvek ceste po Arabskom svete dodržiavať „základnú vnútornú a vonkajšiu hygienu Slovače“, t.j štamperlík slivovice, či iného silného číreho alkoholu aspoň jedenkrát za deň, a bol by v tom čert, aby ste mali problémy….:-).

Ceny niektorých druhov potravín, október 2000,
(ceny sú v nových izraelských šekeloch)
Chlieb – 2,50, maslo v kelímku, viac druhov – 2,50, 1 kg syra – 38, 1 l oleja – 4,50, sušienky – 6,50, kečup – cca 6, 10 vajec – cez 7 šekelov, koncentrát štavy – 4 litre – okolo 10 šekelov, limonáda – 1,5 litra = 4 šekely, Cola, Fanta, Sprite – umelá fľaša 1,5 litra = 5 šekelov, ruská vodka 1 liter = 10 šekelov, 1 rožok = 80 agorotov, tj. 0,8 šekela, cukor – 1 kg = 2,50 šekela, mlieko-trvanlivé 1 l = 5 šekelov, bageta = 2,8 šekela, 1 kg melóna = 3 šekely…. .

Šport

Pri Červenom mori je to jednoznačne potápanie. V Eilate existuje veľa klubov, napr. Manta Scuba Diving Center Eilat, (http://www.redseasports.co.il ), kde Vás naučia všetko, od správneho oblečenia skafandra, či dýchania pod vodou….., samozrejme, že tento špás aj dačo stojí. Až budete vyškolení, určite s Vami zájdu aj na „prehliadku morského dna a na podmorský lov korálov“. Je to krásna zábavka, ale sakramentsky drahá, vlastne, čo nie je v Izraeli drahé? Zbytky korálov si však môžete úplne zadarmo nazberať sami, je ich totiž po prílive na pobreží dostatok. Okrem potápania, čo tu radi prevádzkujú aj domáci, nielen turisti, je to samozrejme futbal.

Toalety

V hoteloch bez problémov, to isté v kempoch. V kempoch prevládajú väčšinou turecké toalety, ale na rozdiel od Sýrie sú v oveľa čistejšom stave. V starom meste Jeruzalem, najmä v arabskej štvrti sú WC takmer pri všetkých mešitách a nebývajú práve najčistejšie. Odporúčam Vám preto navštevovať tieto „dôležité miestnostky“ radšej v hoteloch.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...