Hrad Slanec - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Zrúcaniny hradu sú postavené na kužeľovitom kopci nad obcou Slanec a sú typické predovšetkým zachovanou okrúhlou hradnou vežou, ktorá dáva hradnej siluete jasný a zreteľný obrys. Hrad Slanec bol postavený Abovcami v rokoch 1270-1281.


Prvá zmienka o hrade Slanec pochádza z roku 1281. Viackrát zmenil majiteľa a bol podrobovaný viacerým opravám a dostavbám. Rod Forgáchovcov ho dokonca aj opevnil. 


K jeho značnému poškodeniu došlo počas  rákocziovsko - thökölyovských povstaní. Roku 1678 hrad Slanec obsadilo vojsko Thökölyho, no po roku ho však späť dobyli cisárske vojská. Keď sa k moci dostal Juraj Rákoczi II., dal hrad podpáliť. Odvtedy abovský hrad pustol. 


Koncom 19. storočia dal Jozef Forgách opraviť aj hlavnú vežu nazvanú „Nebojsa” a zriadil v nej rodinné múzeum. V pôdoryse predstavuje hrad Slanec jednoduchý obdĺžnikový útvar, ktorý je na severozápadnej strane lichobežníkovité zúžený. Najstaršou stavbou komplexu je obytná veža. Neskôr pribudla okrúhla veža s kaplnkou, pod ktorou je dodnes zachovaná krypta. 


Hrad Slanec nachádzajúci sa na chránenom území poskytuje jedinečný oddych a relax, aký môže poskytnúť len abovská príroda. Ku hradu vedie i jeden z turistických chodníkov Abova, ktoré sú svojimi trasami zamerané na jeho krásy. Tento kraj je ako stvorený pre milovníkov pokoja a čistej prírody. Stačí si nájsť ubytovanie a Vaša dovolenka sa môže začať. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov