Holandsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Doprava do Holandska

Holandsko leží uprostred západnej Európy a má veľmi dobré dopravné spojenie so všetkými susedmi. Pozemná hranica s Nemeckom aj Belgickom je v rámci Schongenskej dohody otvorená – nezastaví vás tu žiaden colník.

Špecifikom Holandska v rámci Európy je dekriminalizácia niektorých druhov drog, z čoho majú radosť mnohí jeho návštevníci, nie však pracovníci colných úradov okolitých štátov. Najmä ak cestujete autom alebo (nebodaj:-) stopom, už samotným udaním cieľa cesty: Holandsko sa veľmi často na nemecko-českých či nemecko-rakúskych hraniciach dostanete do podozrenia, že prevážate drogy a colníci si na vašej prehliadke dajú zrejme záležať viac, ako obvykle. Týka sa to nielen ciest z Holandska, ale aj smerom do tejto krajiny. Buďte opatrní:).

Letecky
Medzinárodné linky premávajú do Amsterdamu, Eidhovenu, Rottrdamu a Maastrichtu.

Medzinárodné letiská
Letisko Amsterdam (AMS) (Schiphol)
leží 15 km juhozápadne od mesta (cesta trvá asi 30 min). Na letisku sa nachádzajú banky, pošta, požičovňa áut, turistické informácie, rezervácia hotelového ubytovania, Duty-free-Shop, bary, reštaurácie. Medzi letiskom a viacerými väčšími hotelmi premávajú medzi 06.00-24.00 Hod. autobusy KLM (každých 30 min). Vlak medzi južnou stanicou (Amsterdam-Zuid) premáva každých 15 minút medzi 05.25-00.15 Hod. Medzi letiskom a hlavnou stanicou (Centraal Station) taktiež premávajú pravidelné vlakové linky. Pri letisku sa nachádza stanovisko taxíkov.

Letisko Rotterdam (RTM) (Zestienhoven)
leží 8 km severne od mesta (cesta trvá asi 25 min). Na letisku sa nachádzajú reštaurácia, banka, Duty-free-Shop, požičovňa áut, turistické informácie, rezervácia hotelového ubytovania a pošta. Do mesta sa dostanete autobusmi č. 33 (každých 10 min). Stanovisko taxíkov.

Letisko Eindhoven (EIN) (Welschap)
leží 8 km severne od mesta. Do mesta sa dostanete autobusom alebo taxíkom. Na letisku sa nachádzajú požičovňa áut, Duty-free-Shop, turistické informácie, rezervácia hotelového ubytovania, konferenčné zariadenia.

Letisko Maastricht (MST) (Aachen)
leží 8 km od mesta.

Letisko Groningen (GRQ) (Eelde)
sa nachádza 9 km mimo mesta.

Letisko Enschede (ENS) (Twente)
leží 8 km od mesta.

Vlak
Výborné vlakové spojenia zo všetkých európskych veľkomiest do Amsterdamu, Haagu, Utrechtu, Rotterdamu a mnohých ďalších holandských miest.

Do Amsterdamu sa vlakom dostanete cez Prahu, spojenie do Maastrichtu je najvýhodnejšie priamym vlakom Viedeň – Aachen (Nemecko).

Autobus/Auto
Výborné diaľničné spojenia do všetkých susedných štátov.
Z Bratislavy, ale najmä z Brna a Prahy, premávajú diaľkové autobusy Eurolines do Amsterdamu. Pokiaľ cestujete do južnej časti Holandska, veľmi výhodné je spojenie s prestupom v nemeckom Aachene alebo belgickom Liege (v Liege stoja diaľkové autobusy Bratislava – Brusel Londýn). Z Liege a Aachenu premáva do holandského Maastrichtu mestská doprava:).

Vnútroštátna doprava

Lietadlo
Spoločnosť KLM ponúka pravidelné letecké spojenia medzi mestami Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Enschede, Maastricht a Eindhoven. Podrobnejšie informácie dostanete od KLM, alebo od Holandskej Turistickej Kancelárie.

Loď
Spojenie kompou po jazere Ijsselmeer k ostrovu Wadden, ako aj do oblasti ústia rieky Schelde. Výletné plavby a plavby po kanáloch sú ponúkané v mestách Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnheim, Groningen, Giethoorn, Delft a Maastricht

Vlak
štátna železničná spoločnosť sa volá Nederlandse Spoorwegen. Cestovanie železnicou je cenovo pomerne výhodné. Na hlavných trasách premávajú do všetkých častí krajiny moderné InterCity vlaky a prímestské vlaky minimálne každých 30 minút. Cez noc premávajú každú hodinu vlaky medzi mestami Utrecht, Amsterdam, Schiphol, Haag a Rotterdam. Vlakové a autobusové cestovné poriadky sú navzájom zosúladené a zónový systém cestovných lístkov je vo všetkých mestách a regiónoch rovnaký.

Zvýhodnené cestovné lístky: Sieťové cestovné lístky sú spravidla platné jeden deň. Sieťový lístok v kombinácii s tzv. doplňovacím lístkom oprávňuje k neobmedzenému používaniu všetkých dopravných prostriedkov v krajine. Pre mládež do 19 rokov je v ponuke tzv. Juniorkarta, ktorá umožňuje cestovanie v ľubovolné 4 kalendárne dni v časovom úseku 10 dní (v mesiacoch jún, júl a august). Deti do 4 rokov sú v rámci Holandska prepravované zadarmo. Deti vo veku 4-11 rokov zaplatia pri cestách vlakom do zahraničia len 40% a pri cestách vlakom v rámci Holandska len 50% z ceny normálneho cestovného.

Auto/Autobus
Cestná sieť v Holandsku je vynikajúca. Čerpacie stanice na diaľnicach prijímajú kreditné karty.

Medzi jednotlivými mestami premávajú pravidelné autobusové linky. Ceny sú približne porovnateľné s cenami vlakových cestovných lístkov.

Prenájom auta
na všetkých letiskách a v hoteloch. Odporúča sa rezervácia vopred. Podmienkou je vek od 21, alebo 23 rokov.
Podmienky: vlastný VP, Zelená Karta.

Dopravné predpisy: Deti do 12 rokov nesmú sedieť na sedadle vedľa vodiča. Povinnosť pripútať sa bezpečnostným pásom. Maximálne rýchlosti: 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 120 km/h na diaľnicach. Povolená hranica promile alkoholu v krvi: 0,5‰.

Autostop
– Holandsko je v lete cieľovou krajinou mnohých mladých Slovákov (a ešte oveľa viac Čechov), ktorí sa často premiestňujú stopom. Krajina je mnohými považovaná za raj stopárov, v skutočnosti tu nie je stop o nič horší ani lepší, ako napríklad v Nemecku - nemôžete očakávať okamžitý odvoz z ktoréhokoľvek miesta („čakacie doby“ sa predlžujú najmä v lete, keď je na cestách skutočne veľa stopárov), ale pravdepodobne nikde nebudete musieť čakať mnoho hodín či dní:-). Na viacerých miestach nájdete vyhradené miesta vhodné na stopovanie, dokonale rovná krajina je však plná diaľnic a tak budete zväčša stopovať na výjazdoch a parkoviskách.

Požičovne bicyklov
Na všetkých väčších vlakových staniciach sú požičovne bicyklov, ktoré treba po použití opäť vrátiť na to isté miesto. Je treba zložiť zábezpeku (pas alebo peniaze).

Mestská doprava
Vo všetkých mestách krajiny je zabezpečená dobrá mestská hromadná doprava, ktorá funguje vo všetkých mestách rovnakým systémom zón, takže cestovné lístky majú platnosť v rámci celej krajiny. Cenovo výhodné sú Spoločné cestovné lístky (Strippenkaart), ktoré platia pre všetky autobusy, električky, metro, vlaky 2.triedy v rámci mestskej a prímestskej dopravy v mestách Amsterdam, Rotterdam, Haag, Utrecht a Zoetermeer. Cestovné lístky je možné zakúpiť v obchodoch s tabakom a na poštách. Pri kúpe lístka priamo u vodiča, musíte rátať s o niečo vyššou cenou.

Všetky taxíky sú vybavené taxametrom.Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...