Rotterdam - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Rotterdam je s 605 000 obyvateľmi druhým najväčším holandským mestom (po Amsterdame), najväčším mestom provincie Južné Holandsko, a najväčším európskym prístavom, ktorý bol donedávna najvyťaženejší na svete. Jedine prístav v Shanghaji ho predstihuje v oblasti objemu vykládky kontajnerov a v počte lodí prepravujúcich olej. 

 

Mesto sa rozkladá na brehoch rieky Nieuwe Maas (Nový Meuse), jeho delta je formovaná Rýnom a riekou Meuse. Názov Rotterdam je odvodený od priehrady na malej rieke, ktorá sa zo severu, priamo v srdci mesta, vlieva do Nieuwe Maas

 

Holandská metropola je historicky významným mestom, centrom modernej architektúry. Známy je najmä prístavný komplex Europort, ktorý je najväčší na svete.

 

Z vyhliadkovej veže Euromast vysokej 185 metrov je nádherný, panoramatický výhľad na prístavné mesto. Rýchlovýťah jazdí až na vrchol veže alebo do reštaurácie Panorama, ktorá sa nachádza vo výške 100 metrov. Turisticky atraktívny je i moderný Erasmosov most spájajúci severný a južný Rotterdam.

 

Časť Rotterdamu bola počas druhej svetovej vojny zničená niekoľkými mohutnými náletmi, v strede města vyrástli po vojne moderné výškové budovy líšiace sa od tradičnej holandskej architektúry, ktorú prezentujú nízke tehlové domy.

 

Samospráva zaberá plochu 304.22 km², metropolitnú oblasť veľkého Rotterdamu (Rijnmond) obýva 1 145 673 rezidentov. V r. 1965 žilo v samospráve 731 000 ľudí, ich počet klesol do r. 1984 na 555 000.

 

V niektorých prípadoch sa Rotterdam asociuje s urbanistickou oblasťou Rotterdam-Den Haag (The Hague), v ktorej býva 3 345 000 obyvateľov, pozostáva z Schiedam, Vlaardingen, Spijkenisse, Rijswjk, Delft a Zoetermeer. Táto oblasť sa čo do veľkosti radí na 8 miesto v Európe.

 

K širšej samosprávnej oblasti patria nasledujúce mestečká a dedinky: Beverwaard, Charlois (vrátane Heijplaat), Delfshaven, Feijenoord, Hillegersberg-Schiebroek, Hoek van Holland, Hoogvliet, IJsselmonde, Kralingen-Crooswijk, Noord, Overschie, Pernis, Pernis, Prins Alexander, a priemyselná a prístavná oblasť Botlek, Eemhaven, Europoort, Maasvlakte, Spaanse Polder, Vondelingenplant, Waalhaven.

 

Erasmus University sa zameriava na výskum a vzdelávanie v oblasti manažmentu a ekonomiky, je situovaná vo východnej časti mesta obklopená nadnárodnými firmami. V Brainpark I–III a v Het Rivium nájdete úrady firiem Deloitte, PricewaterhouseCoopers, AIG, KPMG, CMG, Procter & Gamble, Coca Cola, Cap Gemini, Ernst and Yong ....

 

V mestskom centre sídlia významné spoločnosti Unilever, Mittal Steel Company N.V., ktorá je najväčšou oceliarskou spoločnosťou na svete, Robeco, Fortis (vrátane Mees Pierson a Stad Rotterdam Verzekeringen) ABN AMRO, ING (Nationale Nederlanden) a Rotterdam WTC.